Culture

RYCHLÁ ZÁCHRANA PŘED MATURITOU

Únor 8, 2017

Jo, přiznávám – patřila jsem k těm málo lidem, co si těch dvacet knížek k maturitě z češtiny přečetli. Zvládla jsem i pár dalších z toho šedesátipoložkovýho seznamu, ale pořád mi jich pár chybí (možná je čas to napravit). Dneska jsem ale vybrala 25 knih, které ještě za ty tři měsíce nějak přelouskat stihnete a pokud ne, snažila jsem se najít vhodnou alternativu. Tak jdeme na to.

PS.: pro ty z vás, kteří jste už úspěšně po matuře, berte dnešní článek jako inspiraci, pro co zajít při nejbližší příležitosti do knihovny (protože ne všechno je nuuda). Hlavně mi tam něco nechte!

G. Boccaccio: Dekameron

Na první pohled bichle obsahuje vskutku peprné příběhy, které si vypráví deset přátel, jež se rozhodlo odjet z Florencie ve strachu před nákazou morem. Každý den nese nějaké téma a vy se nestačíte divit, jak podobné problémy řeší lidé ve čtrnáctém a jednadvacátém století. 

K. Havlíček Borovský: Křest svatého Vladimíra a Král Lávra

Vskutku vtipné a místy sprosté básničky, které budete mít přečtené za dvě hoďky, vypráví o tom, co způsobilo svržení boha Peruna v carském Rusku, druhá pak o králi s oslíma ušima.

V. a A. Mrštíkové: Maryša

Jed v kafi znám už z dob, kdy jsme doma jako malí koukali na scénku s Kaiserem a Lábusem. Ale až přečtením celé hry na měl dolehl tíživý osud Maryši, té která miluje jiného a jíž se nikdo ve vesnici, včetně vlastního otce, nezastane.

N. V. Gogol: Revizor

Číst Revizora je jako číst české noviny. Satirická komedie o jedné velké „boudě“ a korupcí prolezlém městečku. Na YouTuBe je divadelní záznam ze sedmdesátých let a podle hereckého obsazení by mohl stát za to.

R. Rolland: Petr a Lucie 

Krátká, smutná povídka z válečné Paříže roku 1918 o dvou mladých milencích – Petrovi z bohatší měšťanské rodiny a Lucii, chudé malířce z předměstí, stojí za přečtení už kvůli tomu konci.

E. M. Remarque: Na západní frontě klid

Četla jsem ji v primě a vylosovala u maturity. Příběh gymnazijních spolužáků, kteří se na popud svého profesora přihlásí k vojenskému výcviku a následně narukují do první světové války si buď zamilujete (já) nebo hodíte z okna (bratr). Paradox konce a „živé“ vyprávění hlavního hrdiny mi připomnělo cennost „dnešního klidného života“.

V. Nezval: Manon Lescaut

Jedna z nejslavnějších milostných českých básní podle předlohy francouzského romanopisce (že by?). U nás na gymplu ji recitoval nejeden puberťák a její přečtení vám zabere chvilinku. Každopádně doporučuji, zajděte si na činohru do Národního, prosím! O tom, jak se mi představení líbilo, tady.

J. Skácel: Smuténka

Když už jsme u těch básní, Smuténka patří taktéž k mým oblíbeným dílům a Skácel k autorům. Má v sobě lehkou melancholii, hlubokou myšlenku a fantastický podtext. V PDF tady.

I. Dousková: Hrdý Budžes

Kniha je jistě skvělá, ale Bára Hrzánová na prknech divadla Bez zábradlí perlí o sto šest. Existuje i divadelní záznam.

K. Tučková: Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně probouzí mystično v každém z nás. Dora se vydává po stopách nejen osobní tragédie, ale i osudu jejích předků – tajemných „bohyň“ z karpatské Žítkové, které uměly léčit, věštit i usmrtit. Knížka sice není tenká, ale čte se rychle díky dějovému spádu, prokládaném záznamy Stb.

L. Smoljak, Z. Svěrák: Dobytí severního pólu

Dle mého ani kniha nenahradí jedinečnost divadelního představení a toho, když naživo uslyšíte Polární noc, má zvláštní moc“. Záznamy jednotlivých her určitě někde vyhrabete. A když ne, tak vězte, že „Do Prahy, do Podolí, do lékárny, …“ cestu vždycky najdete.


Většinu maturitní četby lze najít i v audiotéce Českého rozhlasu, kde si je můžete zdarma stáhnout.


Jasně, knihy jsou lepší, ale pokud vám teče do bot, času není nazbyt nebo prostě jako já nechápete, proč číst divadelní hru, když si ji můžete pustit na počítači nebo na ni zajít, jsou filmy podle knižní předlohy jasnou volbou. Zachrání vás taky v tom případě, kdy se vás medovým hlasem zkoušející zeptá „A z jaké části knihy je tento úryvek?“, což prostě z výtahů z netu nepoznáte. Dala jsem tedy dohromady ještě seznam filmů, které stojí za to, pustit si je večer před spaním.

Molière: Lakomec

Louis de Funes je v téhle hře bravurní. Navíc se přesně drží předlohy, takže celou hru máte na to tata sfouklou.

C. Goldoni: Sluha dvou pánů

V Národním už tahle hra měla deriéru, na YouTuBe bude věčně živá.

K. J. Erben: Kytice
A. S. Puškin: Evžen Oněgin
J. Havlíček: Petrolejové lampy 
W. Golding: Pán much
V. Nabokov: Lolita
G. Orwell: Farma zvířat
K. Poláček: Bylo nás pět
B. Hrabal: Ostře sledované vlaky
A. Lustig: Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
O. Pavel: Smrt krásných srnců
L. Fuks: Spalovač mrtvol

Teď navíc hrají i v Národním.

M. Viewegh: Báječná léta pod psa

Jak se na maturitu připravujte vy? A pokud už ji máte úspěšně za sebou, co vám při učení na ni nejvíc pomohlo? Vždyť na VŠ máme takovou malou maturitu každý semestr, tak není na škodu si sdělit nějaké tajné a ověřené tipy. 

S úsměvem, Karo

PS: držím pěsti

PPS: pokud se vám článek líbil, budu ráda, když pomůže i dalším. Tak ho třeba sdílejte 😉

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply