K napsání tohoto textu mě inspiroval článek na Aktuálně.cz s názvem Chudé Česko. Vyplývá z něj, že nouzí je postižený každý desátý obyvatel země – konkrétně se jedná o 947 810 osob, které žijí pod hranicí chudoby. Největší procento tvoří nezaměstnaní v závěsu s matkami samoživitelkami. Nejčastější příčinou tohoto stavu je předlužení v důsledku složité životní situace, kdy si lidé půjčují, aby splatili nájem či energie. 

To mě vedlo k zamyšlení, co já sama můžu udělat pro to, abych se do podobné situace nedostala. A protože minimalistický životní styl a snaha o less nebo dokonce zero waste jde ruku v ruce s omezením nákupů, rozhodla jsem se sepsat článek s mými deseti tipy, jak ušetřit peníze i planetu.

Mých 10 tipů, jak ušetřit peníze i planetu
  1. Naučme se říkat NE všem výhodným balením, produktům navíc/ zdarma/ na otestování. Kolik se mi dřív doma v koupelně hromadilo testerů radši ani nechci říkat. Nikdy jsem je nestihla vypotřebovat a zbytečně je pak jen vyhazovala.
  2. Upřednostnit kvalitu nad kvantitou.
  3. Spotřebovat to, co už vlastním. Ať se jedná o potraviny, oblečení či věci do domácnosti.
  4. Nenakupovat ve chvíli, kdy jsme nešťastní. Impulzivní nákupy jsou jednou z hlavních příčin, proč se nám doma hromadí zbytečnosti, ze kterých máme radost jen v momentu, kdy si pořizujeme.
  5. To si radši zajdu domů vyspat a můj budoucí nákup si do druhého dne či týdne pěkně rozmyslím. Jestli i pak po dané věci toužím… To samé platí pro slevová období. Více v článku: #SLOW FASHION: SALES SHOPPING – MY 10 TIPS.
  6. Vždy s sebou nosím láhev na vodu, krabičku na jídlo, plátěnou tašku a sáčky na zeleninu. Více v článku: UDRŽ.TO: JAK SI ZABALIT SVAČINU S CO NEJMENŠÍ PRODUKCÍ ODPADU?
  7. Jak říká Bea Johnson (guru zero waste): měli bychom se snažit spotřebovávat věci, které už někdo vyprodukoval, a ne vyrábět a kupovat stále nové. Proto nejradši nakupuji v sekáčích, po bazarech a blešácích. Vůbec nejlepší volbou pak jsou akce typu swap, které fungují na způsobu výměnného obchodu. Jak na to si můžete přečíst v článku: UDRŽ.TO: 9 TIPŮ, JAK SE ZBAVIT STARÉHO OBLEČENÍ a UDRŽ.TO: 9 TIPŮ NA NÁKUP V SEKÁČÍCH.
  8. Sestavit si měsíční rozpočet. Rozdělit si peníze do oblastí, do který chci investovat a za měsíc vyhodnotit. Na tomto způsobu funguje i spousta aplikací. The Indenpendent doporučuje tyto a Google Play zase tyto.
  9. Půjčte si to! Pokud grilujete jednou za rok, nemá smysl investovat do grilu, to samé platí třeba o sekačce na zahradu. Třeba na webu Půjčím.to najdete téměř cokoli.
  10. Zamyslete se, jaká věc vás naplňuje, co chcete zkusit, zažít. U mě je to cestování nebo kurz tance – tedy věci trochu nákladnější. Už dopředu si na ně šetřím a počítám s nimi ve zmiňovaném rozpočtu.
Cvičení/ výzva

Jsem teď někde za půlkou mé měsíční „beznákupové“ výzvy. Ačkoli jsem nikdy neměla pocit, že bych nakupovala impulzivně a zbytečně utrácela, občasné „úlety“ v sekáči mi můj obrázek o mně samé trochu kazily. Ráda bych si teď našetřila na blížící se cestu do Frankfurtu a novou koženou kabelku, o které jsem psala v článku PERFECT LEATHER OR VEGAN BAG – 10 SHOPPING TIPS. Zatím se mi docela daří a jsem zvědavá, s jakým výsledkem skončím. Přidáte se?

Kam dál?

I‘ wearing: vintage blazer, old stripe T-shirt, old Mango jeans, Tamaris babies shoes

Vzpomínám si, jak jsem si jako malá ukládala všechny drobné do prasátka a těšila se, až si za ně jednou něco koupím. Ta touha, přání a následná radost z nové věci… Spoustu z nich mám schovaných a těším se z nich do dnes. To je pro mě důkaz, že vytrvat, ušetřit si a následně si danou věc užít naplno je lepší než jednorázový impulzivní nákup. 

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik peněz utratíme za věci, které ve skutečnosti nepotřebujeme? Kdy můžeme dál omezit naši spotřebu? 

S úsměvem, Karo