Tak za týden touhle dobou už budeme mít rozbalené dárky a koukat na štědrovečerní pohádku, věřili byste tomu? Zbývá nám tedy ještě něco málo kolem 168 hodin na přípravu! Dnes pro vás mám tipy, jak si svátky užít a pokud možno, vyprodukovat u toho co nejméně odpadu. Jdete do toho se mnou? 

 1. Pokud vám ještě chybí nějaké dárky, rozmyslete si, co chcete komu darovat, mějte to sepsané. Lepší je jeden pořádný dárek než milion blbostí. Mé tipy najdete tady.
 2. Na nákupy vyrazte s vlastní plátěnou taškou/ síťovkou, snažte se odmítat všemožné reklamní letáky, tašky nebo jiné obaly.
 3. Snažme se darovat dárek vlastní či místní výroby – ať už od designéra, nadace či z chráněné dílny.
 4. Zbytečnému vytváření odpadu předejdeme i nákupem v antikvariátech a anticích, seconhandech či zastavárnách (takové H&M Home na druhou). Skvělou volbou jsou i společné zážitky – ať už třeba kurz keramiky či lístek do divadla nebo kina.
 5. Potraviny zajděte nakoupit do bezobalového obchodu nebo použijte alespoň vlastními sáčky a tašku; snažte se nakupovat ty původní z Čech.
 6. Malé množství oleje ze smažení vsáknou ubrousky, větší objem přelijeme do láhve a vyhodíme do speciálního kontejneru nebo do směsného odpadu.
 7. Věděli jste, že se až 1/3 světově vyprodukovaných potravin vyhodí? Jídlo, které nestačíme doma sníst dám buď do vzduchotěsné nádoby a uskladním v lednici, popřípadě zamrazím. Co se zbytkem vánočky? A jak udělat skvělé vánoční sušenky z dužiny po odšťavňování.
 8. U nás doma míváme stromek „z lesa“ a až doslouží svému účelu, tak ho spálíme v krbu. To mi přijde jako dobrý koloběh. Hezkou alternativou je také certifikovaný stromek FSC. Více informací tu.
 9. Dopisy a pohledy pořídíte od umělců z místní prodejní galerie, alternativou je i vlastní výroba třeba z kartonu nebo starých pokreslených papírů
 10. Balící papíry, které hned o Vánocích skončí v koši moc ekologickou volbou nejsou. Navíc je jejich recyklace velmi obtížná kvůli použití metalický barev a lesku. My doma dárky zavineme do hedvábných šátků, skvělou alternativou je i japonská technika furoshiki – balení dárku do čtvercového kusu textilie; dále sáčky nebo přímo látkové tašky, které obdarovanému navíc zůstanou a může je užívat po celý rok, sklenice, novinový papír, plechové dózy nebo recyklovaný papír, který si můžete ozdobit dle sebe.
 11. Na visačky můžeme využít stará přáníčka, magazíny, kartonové krabice, lýka a kousky provázků.
 12. Spoustu dalších udržitelných tipů v „Průvodci nejkrásnějšími Vánocemi vašeho života“ sepsal web Econea.

Ať už jsou pro vás Vánoce klidu a míru nebo stresu a spěchu, snažme se při přípravách na ně brát v potaz jejich potenciální dopad na naše okolí. Se záměrem někoho potěšit často zapomínáme, že tak na druhou stranu „ničíme“ cosi jiného, navíc zbytečně. Někdy stačí pro změnu k lepšímu opravdu málo – odmítnou další igelitku v obchodě, darovat starší, ale stejně hodnotnou věc, nevyhodit zbylé jídlo, ale vhodně ho uskladnit, či si trochu vyhrát s balením dárků…

Máte další tipy, co zlepšit a jak vyprodukovat během Vánoc co nejméně odpadu? Zvěte se, ráda sem nové nápady zařadím. 

Hezký předvánoční čas s úsměvem, Karo