Zima se neblíží, ona už je tu. A ačkoli v Praze máme pořád jen mlhu, tak podle předpovědi to vypadá na pěkně zasněžený start do posledního měsíce roku. Musím říct, že tohle roční období mi moc blízké není. Dlouho si nemůžu zvyknout, že si na košili musím vzít postupně svetr, pak kabát a teď už i čepici a rukavice. Takže dost často mrznu. Na druhou stranu tu jsou Vánoce (v práci si už hrajeme koledy), lyžování (že bych konečně letos po několika letech opět vyrazila?), plesová a chřipková sezona. Úkol je tedy jasný! Cpát se ovocem, vitamíny a teple se obléct, ať z toho něco vůbec mám.

Základy šatníku v zimě

péřová bunda Tatuum / béžový rolák Everlane / černý kašmírový rolák / Organic Cotton manšestráky / kulich/ kožené rukavicekonopné ponožky Bohempia / černé kožené kozačky Tamaris / černé kožené kotníkové boty / boty na podpatku z Nily  

Všichni známe české zimy a teploty pohybující se od -20 °C do +5°C. Člověk nikdy nevím, jak bude druhý den, jednou je mu teplo, po druhé mrzne. Mým nejnošenějším kouskem je prošívaný péřový kabát z Pietro Filipi. Neskutečně lehoučký, teplý a nepromokavý, otestován před čtyřmi lety v Norsku. Skvělé je, když je až ke kolenům, protože mi pak při čekání na tramvaj nemrznou stehna. Černý na obrázku je od značky Tatuum. Moc se mi líbí, když se zkombinuje s úpletovými šaty a vojenskýma botami. Spousta inspirace tady.

Tlustý vlněný svetr – bez toho bych dnes nevyšla z domu. Babička mi ho pletla podle irského vzoru – béžový s copánky. Lehce kombinovatelný s černými džíny nebo oversize přes černé minišaty. Sekunduje mu černý rolák, který se skvěle hodí pod béžový kabát s výstřihem.  Tipy jak se o ně starat najdete tu.

Konečně se dostávají na řadu mé oblíbené manšestráky. Jsou teď k dostání opravdu všude, tyto sežene u udržitelné značky People Tree, já mám svoje ze sekáče. Ráda je kombinuji s rolákem, ale i košilemi. A na nohy vysoké kozačky.

Důležitým se pro mne stává v zimě obutí. To musí splňovat pořádně vysokou a neklouzavou podrážku, voděodolnost a zahřátí. Ačkoli nemám žádné botky s „beránkem“ uvnitř, všechny jsou kožené a pravidelně impregnované. Pokud vím, že přes den strávím hodně času venku, beru si do nich konopné ponožky od české značky Bohempia, které zaručují vyšší savost a funkčnost než bavlna. Aby boty splňovaly systém Capsule Wardrobe, volím je v neutrálních barvách a bez žádných aplikací na nich. Mou trojici tvoří černé jezdecké kozačky, hnědá perka a černé kotníkové boty na podpatku. Dobrou zkušenost mám se značkami Tamaris, Vagabond a nejnovějším favoritem jsou klasické černé Martensky.

Z mého pohledu se zimní šatník v mnohém neliší od podzimního. Prioritou je pro mne teplo – volím radši několik vrstev, které můžu průběžně odkládat nebo přibírat. Do teplejších dnů vlněný kabát, do mínusů ten péřový. Do bot si beru kromě lepších ponožek i různé zateplené vložky. Důležitá je v zimě péče o ně – pokaždé je pořádně očistit od sněhu a dát vyschnout k topení. Čas od času natřít krémem a impregnovat. Pokud nechcete, aby vám táhlo na záda, koukněte na veganské a sustainable nátělníky sem a sem. Jako doplňky volím pouze vlněné věci – od čepice, šály, po rukavice. Skvělé věci se dají najít na Fler nebo Sashe.

Co máte na zimě rády? Nějaké tipy, jak se rychle zahřát? A bez čeho nevyjdete ven z domu?

S úsměvem, Karo

PS.: Rády byste další inspiraci? Podzimně-zimní Capsule Wardrobe čekujte tu.

foto: Lucien