Fashion, Udrž.to

12 LET V ŘETĚZECH (nebo možná víc)

Červen 12, 2016

Otroctví. Tak nějak koexistovalo s vývojem naší společnosti – starověký Egypt, Řecko, Řím? Jasně! Pak přišel středověk a na trhu jste si stále mohli koupit kromě chleba, látek i nějakého nebožáka. Američané s tímto problémem bojovali (a stále bojují) po staletí. Zřídili si zákony, odbory, Martin Luther King pronesl spoustu modrých slov, která vstoupila do dějin a společnost se začala tak nějak na oko uvolňovat. Existuje i dnes otroctví? Spousta lidí by řekla ne, ale co to moderní, které my, šťastní „zápaďáci“, nevnímáme. Je naše společnost skutečně svobodná?

DSC_0648

Právě jsem se vrátila ze Sustainability Day – akce, která se konala v Radlické kulturní sportovně – bývalé tělocvičně, která se na jeden den proměnila v trh udržitelných a ekologických produktů. Organizace Greenglasses.cz a Novetrhy.cz uspořádaly první festival udržitelného životního stylu, kde se kromě již zmíněných produktů, dalo účastnit i přednášek nebo promítání film True Cost, o kterém bych vám ráda něco napsala.

True Cost – příběh o oblečení, které nosíme, lidech, kteří ho vytváří a dopadu na průmysl jako takový, ve vás jisto jistě zanechá hluboký dojem a s velkou pravděpodobností si u něj i pobrečíte. Abyste si mohli udělat vlastní názor, rozhodně tento film zhlédněte. A nelitujte těch pár korun, které za jeho koupi dáte. Bohatě se vám vyplatí a určitě vám otevřou oči.

Tady jen pár mých poznámek, které jsem si během snímku zapsala:

 • Jak jsme spojeni s lidmi, kteří šijí naše oblečení?
 • „Cesta, jak vyřešit naše problémy, a každý nějaké máme, je skrze konzum.“ 
 • snížení ceny výrobku = snížení bezpečnosti pracovníků
 • Rana Plaza – textilní fabrika, která spadla v Bangladéši a zanechala za sebou na 1 000 mrtvých a to i napřík tomu, že vedení  továrny vědělo, v jakém je budova katastrofálním stavu
 • People Tree – udržitelná a Fair Trade móda, která rozhodně není jako když vyjdete z hippie obchodu
 • bavlníková pole se kvůli „hmyzákům“ stříkají pesticidy – nulové ochranné oděvy, nástroje = navýšení rakoviny u obyvatel a mentální retardace dětí v dané oblasti
 • Není to tak dávno, kdy existoval systém: 4 roční období = 4 módní kolekce. To už teď ani zdaleka neplatí. Každý týden je do obchodů dováženo nové a nové zboží, za které jste ochotni zaplatit méně než za oběd v restauraci. Přitom jeho náklady jsou mnohonásobně větší. Tak kde je chyba?
 • Konzum roste – ceny oblečení klesají – firmy vydělávají víc a víc.

A takhle bych tu mohla psát do nekonečna. Otázek je spousta a jsem moc ráda, že se věci konečně začínají dávat do pohybu a jsou okolo nás lidé, kteří roztáčejí pomyslné mlýnské kolo a snaží se věci změnit. Ale je před námi ještě dlouhá cesta.

DSC_0658

Zamyslete se i Vy, co pro vás znamená oblečení, které nosíte, odkud asi pochází a kdo nad jeho vytvořením prolil kdesi v Asii pot za mzdu tak nízkou, že byste si za ni ani celou pizzu nekoupili. 

S úsměvem, Karolína

DSC_0653

Cost per Wear: 

white shirt (Promod): 250 / 100

skirt (HM/second hand): 250/ 300

belt (second hand): 60 / 10

leather shoes (Baťa): 1200 / 200

new leather bag (second hand): 30 / 10

photos by Pavla V.

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply Viki Červen 19, 2016 at 10:26 am

  jééj takéto prechádzky mám rada, super prostredie 🙂

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.