“Myslím, že to je úlohou každého influencera – být takovým „lokálním hero“. – Tiany Kiriloff pro Fashion Map

 S tímhle upřímným citátem můžu víc než souhlasit. Proto jsem se dnes rozhodla vám představit mé čtyři oblíbené obchody s místní designerskou tvorbou, které se nachází přímo v centru Prahy –  takže i když sem dorazíte jen na víkend za památkami, zvládnete je navštívit!

Cílem tohoto článku není vás přímo ponouknout k nákupu, ale nabídnout vám zamyšlení nad alternativou ke klasickým oděvním řetězcům, v jejichž oblečení nebudete v ulicích působit jako přes kopírák. Protože i tohle je, dle mého názoru, pomalá móda. Všechny čtyři galerie se zabývají podporou lokálních tvůrců, malosériovou výrobou a férovými podmínkami produkce. A to je fajn, ne?

Prodejní galerie Deelive je vůbec jedna z největších v Praze. Najdete tu vše od šperku, oblečení, porcelánu, zajímavých knih a doplňků. Její kurátoři se zaměřili na prezentaci českých mladých tvůrců do třiceti let. Co mi osobně přišlo skvělé, byly krátké informační popisky o designerovy u jednotlivých vystavených produktů. Obrovskou výhodou je, že pokud si nákup předmětu budete chtít rozmyslet, můžete si ho později z domu jednoduše objednat přes e-shop. Návštěvu Deelive je navíc skvělé spojit s výbornou kávou v kavárně Smetana Q, která sídlí v témže domě.

Smetanovo nábř. 334/4; otevřeno po-ne 10:00 – 20:00

Debut Gallery sídlí pár metrů od Staroměstského náměstí. Naleznete tu hlavně designové šperky, díky nimž se obchod proslavil. Dále také doplňky do bytu a poskrovnu i pár kousků oblečení. Její nabídka je zaměřená na české i zahraniční designery. O pár metrů dál v Kaprové ulici nově sídlí „mladší brácha“-  Debut shop, který je zaměřen na drobné designové památeční suvenýry. Že by konečně odzvonilo ruským matrjoškám?

Malé náměstí 12, otevřeno po-ne 11:00 – 20:00

Harddecore Gallery je hlavním prodejním místem oděvů od návrhářky Josefíny Bakošové. Její tvorba mě baví hlavně díky jednoduchým, ale variabilním střihům a častému používání jemných pastelových barev. Možná jste zaznamenali, že se v poslední době spojila s herečkou Ester Geislerovou a společně představili hravé kabelky Pepieta a kolekci triček Manifesto, jejichž potisk zachycuje nám všem známé typické věty z partnerských vtahů. V galerii najdete mimo jiné i tvorbu českých šperkařů nebo úžasně nápadité porcelánové čajové sety.

Senovážné náměstí 10. otevřeno po-pá 11-19, so-ne 11-17

Showroom Leeda je schovaný v postranní uličce, pár kroků od Národního divadla. Pod touho oděvní značkou působí návrhářka Lucie Kutálková, jež se soustředí na autorskou i zakázkovou tvorbu. Její oblečení se vyznačuje vysokou kvalitou, důrazem kladeným na výrobu oděvu (výhradně v České republice) a etický původ používaných materiálů. Mezi její nejprodávanější bestsellery patří bílé šaty s potiskem (1, 2), černá mikina s třásněmi a kombinace kabátu s vestou. V obchodě jsou k nalezení jak oblečení a obuv Leeda, tak i doplňky nejen od českých umělců. Já jsem se tu před pár lety poprvé setkala s projektem Metráž, za kterým také stojí Lucie a jenž se snaží pomáhat ženám, které se ocitly v tísnivé sociální situaci.

Bartolomějská 1, otevřeno po-so 11-19

Myslím si, že je důležité, zajímat se o místní českou tvorbu. Jasně, spousta z nás by se nejraději viděla někde v cizině, s kabelkou od Chanel v ruce, ale i u nás vznikají kvalitní a zajímavé produkty, na které můžeme být hrdí. Tak, než zase příště budeme přemýšlet nad tím, jestli si koupit černou nebo hnědou kabelku od Michaela Korse, co se raději zamyslet nad tím, jestli neexistuje zajímavější, originálnější varianta z české dílny? Možná neponese známé logo, ale bude vytvořená s pečlivostí a láskou k řemeslu.

Jak vnímáte českou designovou tvorbu? Myslíte si, že je o ní slyšet dost? A který z umělců vás zaujal?

Hezký den s úsměvem, Karo

PS.: velký dík patří majitelům a zástupcům prodejen, kteří se na vzniku tohoto článku podíleli

PPS.: nemáte dost? Koukněte na mapu lokálních obchodů tady na blogu