Dneska trochu netradičně, ne o módě ani udržitelnosti. Ráda bych se rozepsala o divadlech a představeních, která se mi líbila a já bych vám je všemi deseti doporučila.

Nejsem herečka, neumím předstírat cizí emoce, spontánnost a improvizace jsou mi cizí. Divadelní představení je pro ale něco fascinujícího. Ten moment, kdy vás pohltí příběh osoby, kterou máte „na dosah“ ruky, která dýchá a mluví přímo k vám… Která je křehká a silná zároveň a jejíž podstata vychází z niterního pocitu sebejistoty, se pro mě stává silnější nežli na plátně kina.

Duo jménem SKUTR

Režisérské duo SKUTR tvoří tak trochu odlišná představení. Rádi si hrají se světlem a jeho stínem, rekvizity jsou propracované do posledního detailu. V jejich hrách má prim pohyb, který často dokáže říci víc než tisíc slov. Zatím jsem zhlédla Fénixe: komorní představení o zrození a smrti; Podivný případ se psem: alternace slavné knihy od Marka Haddona o autistickém chlapci, který se snaží vyřešit jednu záhadnou vraždu; Čarodějova učně: můj první balet, d o k o n a l ý! Pohyb, masky, světelné efekty. Nic lepšího jsem zatím neviděla. Human Locomotion: představení z Laterny Magiky o fotografovi posedlém touhou vyfotografovat koně v klusu a jeho mladé vášnivé manželce.

Fidlovačka

Asi nejvíc se mi od tohoto souboru líbilo představení Rok na vsi, který umně interpretovalo slavnou knihu A. Mrštíka. Toto vesnické drama mi přirostlo k srdci díky hlavním postavám, šikovnému využití rekvizit v podobě obyčejných dřevěných laviček, zpěvu a tanci. A příběhu, samozřejmě.

Film Eva tropí hlouposti zbožňuji – o to víc jsem se těšila na stejnojmenné představní. Hlavní postavu skvěle ztvárnila Maruška Doležalová. Hra je stejně praštěná jako její černobílé provedení.

Trochu alter…

… představení nabízí soubory Vosto5 a Pomezí. Obě hry hledají možnosti, jak komunikovat s diváky a jak je vtáhnout do události nad běžnou míru vnímání. Divadla spojuje i tematika inscenací, které jsou propojeny s národní identitou a s odkazy k minulosti. Jen si dejte pozor na zahájení prodeje vstupenek, které jsou velmi rychle rozebrány! 😊

Znáte některé z představení? A máte radši divadlo nebo film? Na co byste mě pozvali vy?

S úsměvem, Karo

foto: Anna Stránská