Capsule Wardrobe, Fashion, Udrž.to

UDRŽ.TO: 9 tipů, jak se zbavit starého oblečení

Únor 6, 2018
Kam s ním? Kam se starým/ nepadnoucím/ nechtěným oblečením? V dnešním článku bych vám ráda předala pár mých tipů.

 „Nejekologičtější je ten produkt, který už vlastníte.“ – Bea Johnson: Domácnost bez odpadu

Ano, hned na začátku musím opět zmínit mantru: kvalita nad kvantitu a s tím spojené nakupování kvalitních, nadčasových věcí alias Capsule Wardrobe. Co ale můžeme udělat v případě, že máme v šatníku něco, co už nechceme?

baret: Tonak, kabát: second-hand, šaty: staré z Benettonu (měla jsem je na svém prvním plese v šestnácti :D), boty: Tamaris

Oblečení, které je možno dál zužitkovat.
 1. Zašij, oprav! Chybí na košili knoflík? Na černých silonkách máte dírku a boty mají sešlapaný podpatek? Dříve než něco vyhodím, zkusím se zamyslet, jestli danou věc nezvládnu „sama“ opravit, zašít, donést ševci na podražení. Viz mé tipy, jak se starám o můj šatník.
 2. Změň to! Někdy stačí daný kousek jen skombinovat s jinými džíny, navrstvit ho, obarvit, odstřihnout kus nohavic, rozpárat starý svetr a uplést z vlny nový, vypasovat košili nebo pomocí brože zakrýt malou dírku. Doporučuju se mrknout na skvělá videa od Coolirpy.
 3. Prodej to! Všechny známe online tržiště Vinted, kde se dají sehnat opravdu skvělé kousky. Podobně fungují i různé facebookové skupiny. Další alternativou je komisní prodej v kamenné prodejně (pro Pražačky tu, tu, tu, tu a tu). Pokud toho doma máte fakt hromady, je fajn se zúčastnit nějakého veřejného blešáku nebo uspořádat vlastní. Třeba pro kamarádky a společně si pár kousků vyměnit.
 4. Daruj to! Ať už rodině, kamarádkám nebo do určeného kontejneru na sběr textilu. Tady ale pozor. Spousta lidí si stěžuje, že neví, kam oblečení z něj putuje. Na stránkách většiny provozovatelů se dozvídám, že asi 40 % se dále prodává do second-handů (Genesis), zbytek se dá na charitu nebo recykluje. A tady je další zádrhel. Charita totiž znamená dva druhy – buď se oblečení nechá v Čechách a dá lidem, kteří si koupi nového nemohou dovolit (drogově závislí v léčebnách, bezdomovci) nebo se pošle do Afriky či Asie. Tam se ovšem z tohoto přívalu starého nepoužitelného oblečení stává doslova skládka, která navíc ničí tamní textilní průmysl a bere tak lidem práci. Taková pomoc pro pomoc. Další možností je donést oblečení do charity shopů, v Praze např. Comeback shop a Přestupní stanice, které zaměstnávají znevýhodněné lidi. „No a čisté, pěkné spodní prádlo, trička, svetry nebo zimní oblečení (+spacáky, karimatky apod.) jakékoli denní centrum pro lidi bez domova, co máte poblíž, nebo Káčko (za nás: Magdaléna, o. p. s. – rádi si převezmeme Praha + střední Čechy!).“ – viz komentář pod článkem. Oblečení je možné darovat i v dobročinných obchodech Sue Ryder, v Praze šest poboček. Oděv pak udělá radost nové majitelce a výtěžek putuje na zajištění péče o seniory v domovech Sue Ryder.
 5. Vyměň to! Alias „vyswapuj“ – já nabídnu to a ty mně tohle, klasický výměnný obchod. Ať už na internetu pomocí Vintedu, s kamarádkou nebo na nějaké z mnoho akcí, kterých je po FB k nalezení spousty.
 6. Upcyckluj to! Upcycling znamená přeměna starého nepoužitelného kusu na nový s vyšší užitnou hodnotou, než jakou měl původní výrobek. Koukněte třeba na tyhle džíny, fůru tipů najdete taky tady. Pokud se vám do podobných aktivit nechce, zkuste probrouzdat internetem. Dneska funguje spousta dílen, které vaše oblečení rády využijí. Třeba česká RYVERA staré oblečení ocení a na oplátku vám z něj ušije třeba batoh nebo kabelku . Tipy na podobná místa na Green Glasses. Myslím si, že skvělý příkladem je program Nike Reuse-A-Shoe, v rámci kterého jsou vybírány staré boty různých značek, které jsou pak přetvořeny v běžecké dráhy, hřiště nebo nové boty.

Děravé, staré a nenositelné
 1. Stará trička a mikiny doma používáme jako hadry na podlahu nebo místo ručníku na utření mokrého psa Apa. Hodit se můžou i v dílně.
 2. Dejte to na kompost. Kompostovat jdou ale pouze 100 % přírodní materiály jako je bavlna, vlna, len, hedvábí, konopí a bambus – takže kousky nití, peříčka z polštářů, žmolky ze svetrů nebo nevyčiněnou kůži rozřezanou na malé kousky.
 3. Já sama i tohle oblečení vyhazuji do kontejnerů na jeho sběr, ovšem s myšlenkou, že je pak někde spáleno.

Na závěr mám ještě potřebu zmínit tzv. greenwashing. Ve zkratce se jedná o nám všem známé „zelené kampaně“, kdy nadnárodní oděvní či jiný řetězec uvede na trh eco/ sustainable/ conscious kolekci, kterou se tak trochu snaží očistit svou karmu. Je vyrobená z nám hezky znějících materiálů, ještě lépe recyklovaných. Jindy nám nabízí, že za odevzdání našeho starého oblečení v obchodě dostaneme poukázku na nový nákup u nich. Ve skutečnosti se ale nejedná o kroky, které by nějak výrazně změnily „na výkon orientované“ byznys plány společnosti. Pokud vás zajímá víc, doporučuji tento článek.

Jak se starého oblečení zbavujete vy? Co je pro vás rozhodující moment, abyste něco vyřadily?

Hezký týden. S úsměvem, Karo

fotila: @lucyswanderings

edit: @tsarina_fannitika

You Might Also Like

14 komentářů

 • Reply Anna Únor 6, 2018 at 4:55 pm

  Skvělý článek, díky za tipy! 😍 teď na erasmu žiju s dost minimalistickým šatníkem a zjišťuju, že to jde překvapivě dobře! Až se vrátím, bude to chtít provětrat skříně….

  • Reply Karolína Únor 6, 2018 at 9:57 pm

   To jsem ráda! Je to osvěžující, nemyslet pořád na to, že jeden kousek nejde dohromady s druhým, ale být ready za pět minut 😀
   Hezký den,

 • Reply Johanka Únor 6, 2018 at 6:13 pm

  Ahoj, v Praze taky doporučuji darovat charity shopům Přestupní stanice nebo Comeback shop, zaměstnávají lidi znevýhodněné na trhu práce a mají tam fakt extra kousky 🙂 No a čisté, pěkné spodní prádlo, trička, svetry nebo zimní oblečení (+spacáky, karimatky apod.) jakékoli denní centrum pro lidi bez domova, co máte poblíž, nebo Káčko (za nás: Magdaléna, o. p. s. – rádi si převezmeme Praha + střední Čechy!)

  • Reply Karolína Únor 6, 2018 at 9:56 pm

   Díky za tipy! O Charity shopech slyším po prvé. Přidám do tetu 🙂
   Hezký den

 • Reply Hanys Únor 13, 2018 at 4:45 pm

  Zdravím Karolíno.
  Přidávám svou trochu do mlýna.
  Jo, v Praze existuje minimálně 6 kamenných charitativních obchodů :o) Jsou známe jako Dobročinné obchody Sue Ryder -https://www.sue-ryder.cz/clanky/dobrocinne-obchody nebo FB – obchodysueryder
  Fungujeme na principu prodeje darovaného zboží. Přebrali jsme to od britských Sue Ryder Charity shops. Samotných CHS je na ostrovech obrovské množství – neexistují a neznají tam Second Handy, vše se věnuje na charitu. Dalo by se řící, že co neziskovka to řetězec obchodů :o) My se to rozvíjíme v prostředí ČR.
  Přijímáme stále prodatelné kousky oblečení (a nejem oblečení) a umožňujeme jim udělat radost někomu dalšímu než původní majitelce (ano, chlapi – dárci jsou výjimeční :o).
  Výtěžek je využit k zajištění co nejlepší péče o naše klienty v Sue Ryder – domov pro seniory, osobní asistence a poradna.
  Klidně Vás, Karo, vezmu do „kuchyně“, pokud by Vás to zajímalo. Dámy k nám chodí lovit zajímavé kousky. A všechny zvu k návštěvě :o)
  Dobročinných obchodům ZDAR, Jan Dominik, vedoucí těch sůrajdrovských :o)

  • Reply Karolína Únor 15, 2018 at 9:28 pm

   Dobrý večer,
   díky za tip. Hned přidám do článku. Vaše obchody znám, občas i zavítám, ale netušila jsem, že se tam dá i darovat staré oblečení. Tak to k vám brzy zavítám.
   Hezký den 🙂

 • Reply Pájuše Únor 24, 2018 at 8:05 am

  Ahoj, krásný článek. Když u mě přijde na třídění šatníku, zbavuji se upřímně mých starých kousků jen s těžkým srdcem, ale pokud vážně si myslím, že nějaké kousky oděvu by druhému mohly udělat radost, většinou je někomu daruji, nebo věnuji na charitu. Myslím si, že jediná věc, na kterou asi nedám jen tak dopustit je můj vínový kožený batoh (pokud bys ses chtěla na něj mrknout, sehnala jsem ho konkrétně z této stránky: http://moveup-fashion.cz/cs/61-batohy), zkrátka hodí se mi ke všemu a z toho mám velkou radost. myslím si, že je fajn mít nějaký stálejší módní doplněk, který se hodí k více stylům oblékání a na kterém pak můžeš stavět svůj každodenní outfit a nebát se přitom, že to bude vypadat nudně a když už mě kombinace omrzí, většinou staré kousky opravdu putují do druhé ruky. 🙂

  • Reply Karolína Únor 24, 2018 at 12:40 pm

   Ahoj, mám radost, že se líbil! Obdivuji tvůj přístup k věcem, myslím, že můžeš být mnohým inspirací :).
   Batoh je skvělý a tvé rozhodnutí plně chápu.
   Hezký den,
   Karo

 • Reply Eva Březen 2, 2018 at 5:08 pm

  Moc pekne vse sepsano a popsano,ocenuji vasi praci a tesim se na dalsi cteni.Krasny den,Eva

  • Reply Karolína Březen 4, 2018 at 2:14 pm

   Díky moc za milá slova!
   Karo

 • Reply Renča Č. Březen 17, 2018 at 10:23 pm

  Díky za hezký článek…;-) Též se snažím věci různě kombinovat, nosit k tomu bižuterní doplńky apod., takže opravdu, pokud z něčeho vyloženě „nevyrostu“ (myšleno po dvou těhotenstvích), tak už nic nevyhazuji…:-) Pokaždé si prostě sestavím z toho, co mám, nějaký „nový model“ :-))

  • Reply Karolína Březen 21, 2018 at 9:37 pm

   Jsem ráda, že se líbil :). Jo, jo – to je nejlepší. A třeba právě má oblíbená blogerka Use Less ukazuje, tak skvěle kombinovat jen pár kousků oblečení.

 • Reply Miladalal Leden 15, 2019 at 6:20 am

  Mně se oblečení okouká poměrně rychle. Kolikrát ho mám na sobě jen jednou, tak je mi líto ho jen tak vyhodit. Narazila jsem na https://www.onlinesekac.cz/ , kde oblečení vykupují a pak ho prodávají dál, což je super, že oblečení může ještě někomu udělat radost.

  • Reply Karolína Leden 16, 2019 at 1:40 pm

   Ahoj,

   díky za tip na web – kouknu na to. Pokud se ti oblečení okouká, doporučuji se v tom přídě zaměřit na tzv. základy šatníku a podívat se, co způsobuje fast fashion. Oba články najdeš taky na blogu.
   Hezký den,
   K.

  Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.