Kam s ním? Kam se starým/ nepadnoucím/ nechtěným oblečením? V dnešním článku bych vám ráda předala pár mých tipů.

 „Nejekologičtější je ten produkt, který už vlastníte.“ – Bea Johnson: Domácnost bez odpadu

Ano, hned na začátku musím opět zmínit mantru: kvalita nad kvantitu a s tím spojené nakupování kvalitních, nadčasových věcí alias Capsule Wardrobe. Co ale můžeme udělat v případě, že máme v šatníku něco, co už nechceme?

baret: Tonak, kabát: second-hand, šaty: staré z Benettonu (měla jsem je na svém prvním plese v šestnácti :D), boty: Tamaris

Oblečení, které je možno dál zužitkovat.
  1. Zašij, oprav! Chybí na košili knoflík? Na černých silonkách máte dírku a boty mají sešlapaný podpatek? Dříve než něco vyhodím, zkusím se zamyslet, jestli danou věc nezvládnu „sama“ opravit, zašít, donést ševci na podražení. Viz mé tipy, jak se starám o můj šatník.
  2. Změň to! Někdy stačí daný kousek jen skombinovat s jinými džíny, navrstvit ho, obarvit, odstřihnout kus nohavic, rozpárat starý svetr a uplést z vlny nový, vypasovat košili nebo pomocí brože zakrýt malou dírku. Doporučuju se mrknout na skvělá videa od Coolirpy.
  3. Prodej to! Všechny známe online tržiště Vinted, kde se dají sehnat opravdu skvělé kousky. Podobně fungují i různé facebookové skupiny. Další alternativou je komisní prodej v kamenné prodejně (pro Pražačky tu, tu, tu, tu a tu). Pokud toho doma máte fakt hromady, je fajn se zúčastnit nějakého veřejného blešáku nebo uspořádat vlastní. Třeba pro kamarádky a společně si pár kousků vyměnit.
  4. Daruj to! Ať už rodině, kamarádkám nebo do určeného kontejneru na sběr textilu. Tady ale pozor. Spousta lidí si stěžuje, že neví, kam oblečení z něj putuje. Na stránkách většiny provozovatelů se dozvídám, že asi 40 % se dále prodává do second-handů (Genesis), zbytek se dá na charitu nebo recykluje. A tady je další zádrhel. Charita totiž znamená dva druhy – buď se oblečení nechá v Čechách a dá lidem, kteří si koupi nového nemohou dovolit (drogově závislí v léčebnách, bezdomovci) nebo se pošle do Afriky či Asie. Tam se ovšem z tohoto přívalu starého nepoužitelného oblečení stává doslova skládka, která navíc ničí tamní textilní průmysl a bere tak lidem práci. Taková pomoc pro pomoc. Další možností je donést oblečení do charity shopů, v Praze např. Comeback shop a Přestupní stanice, které zaměstnávají znevýhodněné lidi. „No a čisté, pěkné spodní prádlo, trička, svetry nebo zimní oblečení (+spacáky, karimatky apod.) jakékoli denní centrum pro lidi bez domova, co máte poblíž, nebo Káčko (za nás: Magdaléna, o. p. s. – rádi si převezmeme Praha + střední Čechy!).“ – viz komentář pod článkem. Oblečení je možné darovat i v dobročinných obchodech Sue Ryder, v Praze šest poboček. Oděv pak udělá radost nové majitelce a výtěžek putuje na zajištění péče o seniory v domovech Sue Ryder.
  5. Vyměň to! Alias „vyswapuj“ – já nabídnu to a ty mně tohle, klasický výměnný obchod. Ať už na internetu pomocí Vintedu, s kamarádkou nebo na nějaké z mnoho akcí, kterých je po FB k nalezení spousty.
  6. Upcyckluj to! Upcycling znamená přeměna starého nepoužitelného kusu na nový s vyšší užitnou hodnotou, než jakou měl původní výrobek. Koukněte třeba na tyhle džíny, fůru tipů najdete taky tady. Pokud se vám do podobných aktivit nechce, zkuste probrouzdat internetem. Dneska funguje spousta dílen, které vaše oblečení rády využijí. Třeba česká RYVERA staré oblečení ocení a na oplátku vám z něj ušije třeba batoh nebo kabelku . Tipy na podobná místa na Green Glasses. Myslím si, že skvělý příkladem je program Nike Reuse-A-Shoe, v rámci kterého jsou vybírány staré boty různých značek, které jsou pak přetvořeny v běžecké dráhy, hřiště nebo nové boty.

Děravé, staré a nenositelné
  1. Stará trička a mikiny doma používáme jako hadry na podlahu nebo místo ručníku na utření mokrého psa Apa. Hodit se můžou i v dílně.
  2. Dejte to na kompost. Kompostovat jdou ale pouze 100 % přírodní materiály jako je bavlna, vlna, len, hedvábí, konopí a bambus – takže kousky nití, peříčka z polštářů, žmolky ze svetrů nebo nevyčiněnou kůži rozřezanou na malé kousky.
  3. Já sama i tohle oblečení vyhazuji do kontejnerů na jeho sběr, ovšem s myšlenkou, že je pak někde spáleno.

Na závěr mám ještě potřebu zmínit tzv. greenwashing. Ve zkratce se jedná o nám všem známé „zelené kampaně“, kdy nadnárodní oděvní či jiný řetězec uvede na trh eco/ sustainable/ conscious kolekci, kterou se tak trochu snaží očistit svou karmu. Je vyrobená z nám hezky znějících materiálů, ještě lépe recyklovaných. Jindy nám nabízí, že za odevzdání našeho starého oblečení v obchodě dostaneme poukázku na nový nákup u nich. Ve skutečnosti se ale nejedná o kroky, které by nějak výrazně změnily „na výkon orientované“ byznys plány společnosti. Pokud vás zajímá víc, doporučuji tento článek.

Jak se starého oblečení zbavujete vy? Co je pro vás rozhodující moment, abyste něco vyřadily?

Hezký týden. S úsměvem, Karo

fotila: @lucyswanderings

edit: @tsarina_fannitika