Life

AUSFLUG: Salzburg

Srpen 3, 2016

Město, které rozděluje v půli řeka Salzach má dozajista ve svých krkolomných uličkách mnohem víc turistů na metr čtvereční než Praha. Pro mne do té doby neznámé, otevřelo mi před pár dny svou náruč. 

Jako každé předměstí má i to salzburgské své mouchy a body se snaží nahnat na, pro turisty upraveném, centru. To, co jsem se za poslední dobu při cestování naučila, je, věnovat minimálně 1/ 3 času procházkou po méně turistických místech, vstřebávat atmosféru města a kochat se. Třeba právě poloha Salzburgu (placka mezi kopci), architektura domů dál od středu připomínající jižanská stavení s okenicemi, místo MHD jízda na kole, večer přecpaný klub u kina nebo příjemná kavárna pod okny domova důchodců… Drobnosti, které jako běžný turista nevnímáte.

Co vidět a zažít dobře napoví web Salzburg: jeviště světa. Za navštívení rozhodně stojí pevnost Hohensalzburg, Salzburské muzeum, DomQuartier a Muzeum moderního umění.

Jako má Staré Město pražské své obchůdky s matrjoškami, má Salzburg obchody s trachty a dirndly. Vybrat si můžete z nejrůznějších barev, střihů a hlavně cen. Obecně platí, že nákupy ve „slaném městě“ uskutečníte spíš, pokud je vám 50+ a máte plnou peněženku. Jinak na vás v samotném centru zbudou pouze HM, Zara nebo Mango.

Salzburg nabízí mimo „klasických“ kaváren i spoustu moderních. Já jsem si žádné tipy na to, kde jíst nehledala a šla jsem intuitivně mimo centrum a turistický ruch – tak říkajíc k místním domů. Tak se mi podařilo objevit: Coffee House, přecpaný Bio Burger Meister, Der Röstzimmer 15 nebo veganskou kavárnu The Heart of Joy CaféSamozřejmostí by měla být ochutnávka tradičních Mozartových koulí a na trzích třeba sladkých preclíků. 

DSC04461

jednu okurku prosím

DSC04470

Pletence si můžete koupit s asi pěti variacemi náplní. Jsou velké, sladké a moc dobré!

DSC04478

DSC04481

Kdo nechce k pevnosti Hohensalzburg šlapat pěšky, může se svést lanovkou. Na české poměry je ovšem 15 euro za svezení celkem dost, krátká procházka vzhůru navíc umožní krásný výhled na město (a nějaké ty spálené kalorie se vždycky hodí, ne?).

DSC04496

DSC04503

DSC04513

kavárna Der Röstzimmer 15

DSC04520

kavárna Coffee House

DSC04525

Retap láhev před DomQuartier

skvělým průvodcem s tipy na zajímavá místa, lidi, památky, restaurace a vlastně celý Salzburg je magazín Top of Salzburg

Znáte Salzburg nebo nějaké zajímavé místo v okolí? Dejte vědět, ráda se tam vypravím. 

S úsměvem, Karolína

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply