If I should own just one garment it would definitely be a basic white T-shirt. I can wear it 24/7 and still look cool and chic. It’s possible to pair it with everything I own. I’d like to introduce you my tips how I like to wear it, wear to buy a fair fashion one and how to take care on of it. Sounds good, doesn’t it?

Základní stavební prvek každého šatníku, který na sobě můžu mít dvacet čtyři hodin v kuse, sedm dní v týdnu, a přesto se neokouká, vždy bude vypadat chic a zkombinuji ho s čímkoli. V dnešním článku bych vám ráda představila tipy, jak ho ráda nosím já sama, kam si ho chodím kupovat a jak se o něj starám, aby mi vydrželo stále krásně bílé. To zní slibně, nemyslíte?

What do I take care about while shopping?

People Tree, EtikButik, Green Butik, Bohempia, Everlane, Armedangels, Leeda, Nila

There are millions of white t-shirts in the shops but to choose the right one is a hard task. What are my criteria?

 • Material: I’m scared about the information that 2650 liters of water are necessary to produce just one t-shirt. That is my reason why I prefer to buy the organic cotton one. I can feel the difference on the first touch – it’s much softer, ……
 • Price: a fair fashion t-shirt isn’t much more expensive than a Fast Fashion one. You can buy it for 15-20 euros and that is fine, isn’t it?
 • Colour: there are lots of shades of white. I always think about it while shopping the perfect white t-shirt. You think about your colour type (cold, warm). A shop assistant should help you.
 • Print? Why not, but I always try to buy one purely white and then to buy another with some print
 • Don’t you know where to buy such one? Just click on my Fair Fashion Guide where you can find many Slow Fashion and sustainable brands!
 • Watch this TEDEd video: The life cycle of a t-shirt

Bílých triček jsou v obchodech miliony, přesto není snadné najít to pravé… Jaká si na něj kladu já kritéria?

 • Materiál: děsí mě informace, že na výrobu jedno klasického bavlněného trička se spotřebuje až 2650 l vody, proto zvolím radši to z bio bavlny. Už na první dotek poznám rozdíl – je mnohem měkčí, těžší a vlákno pevnější.
 • Průhlednost: při výrobě levnějších triček z Fast Fashion řetězců se běžně využívá bavlna s kratším vláknem, která je jemnější a lehčí. Tričko je pak průhledné a snadno ztrácí tvar. Jistě, žádné bílý top nikdy nebude 100 % neprůhledný, samy ale poznáte, kdy už je to příliš moc. Já pod bílé tričko ráda nosím černou podprsenku – tato kombinace mi připomíná zápis na notovém papíru.
 • Cena: férové Slow Fashion bílé tričko nemusí být drahé. Např. v Etikbutik je sežene za 300 Kč, což je téměř totožná cena s běžným řetězcem, nemyslíte?
 • Barva: není bílá jako bílá, existuje spousta odstínů – od sněhově bílé, po slonovinovou kost. Zde záleží, jaký je kdo typ (studený, teplý). V dobrém obchodě by vám měli říct, o jaký odstín trička se jedná (zjistí to jednoduše díky kódu barev).
 • Nápis?: proč ne, ale z mé zkušenosti bych nejprve investovala do jednoho čistě bílé trička, a pak případně do druhého s nápisem nebo jiným potiskem
 • Na bio bavlněná zajděte do: Etikbutiku, Eco Fashion Labels, Nily, do Bio šatníku a Greenbutik. Konopné najdete u Bohempie a designové na MOLO 7.
 • Pusťte si toto video od TED, ve kterém je výroba jednoho takového trička vtipně a jasně popsána. 
How do I usually wash it?

My granny told me that I should wash the white garment twice. The first step is to wash it in warm water with some washing powder for 30 minutes and then to use a washing machine with your favourite programme. I can confirm that it works!

Od babičky jsem se naučila jeden trik – nejprve bílé věci namočit na půl hodiny do vlažné vody s pracím práškem a teprve pak je dát prát do pračky na běžný režim. Zatím to funguje i na zapocená trička nebo ta, která už mám klidně víc než pět let.

Whatever you are planning to wear today or you just don’t know what to put on – a white t-shirt is your safeguard and my essential piece of Capsule Wardrobe! Trust me :D. I think that it really repays when you invest and buy a good, long-lasting one. And if we think about an environmental impact – the fair fashion ones are mostly packed in a sustainable recyclable packaging which fall apart naturally. And that is cool news! Don’t you think?

Have a nice week, Karo

Ať už se chystám dělat cokoli nebo prostě „nevím, co na sebe“ – bílé tričko je vždy má záchrana a základní prvek mé Capsule Wardrobe. Myslím si tedy, že se do něj vyplatí investovat – vrátí se vám to. Na Slow Fashion oblečení je navíc sympatické, že je baleno v rozložitelných obalech, které se mnohem snadněji recyklují než klasické platové sáčky. A to je skvělá zpráva, nemyslíte?

S úsměvem, Karo