Fashion, Life, Udrž.to

BIO BEAUTY: mé tipy v boji proti hormonálnímu akné

Duben 8, 2018

Minulý podzim se mi po několika letech opět rozmohlo akné. Ze začátku nenápadně, pak vyskočily velké červené „boláky“ na krku. Tak začalo mé velké pátrání, co s tím? 

Na kožním mi moc nepomohli. Dostala jsem antibiotický roztok a mastičku. Používání 2x denně mě zbavilo největších problémů, k úplnému vyléčení ale nedošlo. Jednalo se spíš o akutní pomoc a rychlé zahojení. Roztok mi navíc v kombinaci se zimními mrazy hodně vysušoval pokožku, takže se začala „šupinkovat“. (Pozn.: ten samý roztok mi ovšem pomohl v pubertě, takže všechno je dost relativní).

Vyzkoušela jsem i spoustu dalších věcí Effaclar Duo, sérum a micelární vodu od Eucerinu. Bezvýsledně.

A co mi nakonec pomohlo? Především tento článek, který skvěle vysvětluje nejen příčiny hormonálního akné, ale nabízí pro mě vhodné řešení – oleje. 

Mé tipy od rána do večera
 • Mléčné produkty: vyřadila jsem mléko a sýry, ponechala kysané výrobky – kefír, tvaroh, jogurty.
 • Havlíkova ranní maska: s tou začínám každé ráno. Nanesu ji na suchou pokožku, rozetřu a 3 minuty nechám působit. Smyji teplou mýdlovou vodou.
 • Neparfémované mýdlo Dove používám ráno i večer místo sprchového gelu. Bylo mi doporučeno dermatoložkou.
 • Tea Tree olejem jemně potřu různé ranky na obličeji – má dezinfekční účinek.
 • Rakytníkový olej obsahuje mnoho léčivých látek, např. je významným zdrojem karotenoidů a vitamínů A, K, E, D. Rakytník působí jako stimulátor, který regeneruje pokožku a poškozenou kůži, podporuje imunitní systém, očišťuje organismus od toxických zplodin, urychluje růst vlasů a zabraňuje jejich vypadávání. Navíc má jemný pigmentující účinek, takže mé světlé pleti dodá trochu barvy.
 • Milelární vodu jsem vyměnila za čistící mléko Weleda, které mi tolik (na rozdíl od micelárky) nevysušuje pleť.
 • Řasenku si odlíčím micelárkou za pomocí zero waste háčkovaných tamponů z bio bavlny. Ty poté velice snadno vyperu v mýdlové vodě a dám uschnout na druhý den. Díky materiálu jsou navíc kompostovatelné.
 • Večer před spaním si do obličeje vmasíruji šípkový olej, který podporuje hojení drobných ranek a pomáhá zatahovat jizvičky.
Tipy navíc
 • Dvakrát týdně aplikuji masku z francouzského zeleného jílu, který do sebe dokáže skvěle absorbovat přebytečný kožní maz i nečistoty usazené v pórech a aktivně tak pokožku čistí. Na obličeji masku nechávám asi 10-15 minut, nikdy by na něm neměla úplně zaschnout (případně použiji rozprašovač vody).
 • Vlasy si myji jedenkrát za tři dny tuhým šampónem z prodejny Bez obalu. Hlavu si namydlím 2x. Šampón pění úplně stejně jako ty běžné z drogérie, hezky nevtíravě voní. Na závěr si dělám octový oplach a do konečků vlasů vetřu jojobový nebo arganový olej, aby se mi netřepily.

Závěrem bych vám všem ráda poděkovala za vaše tipy, které jste psaly pod příspěvky na Facebooku a Instagramu. Opravdu mi velmi pomohly a doufám, že budou sloužit i dalším z vás. Cítím potřebu také zmínit, že každá jsme jiná, takže výše zmíněné postupy vám nemusí vyhovovat.

A má změna? Za poslední dva měsíce, kdy jsem tuto kosmetiku používala, mi nadobro zmizely velké boláky z krku i obličeje. Většinu týdne tak můžu chodit úplně bez make-upu, čehož jsem chtěla docílit. Samozřejmě jsou lepší a horší dny, pleť mám ale mnohem zdravější a přirozeně se lesknoucí. Teď s příchodem sluníčka mě čeká hledání ideálního slunečního krému. Poradíte? 

Jaká je vaše zkušenost s hormonálním akné? Máte tipy na produkty, které vám pomohly? 

S úsměvem, Karo

fotila @annzikova

You Might Also Like

2 komentáře

 • Reply Lenn Duben 8, 2018 at 4:10 pm

  Já stále ještě hledám, před rokem a čtyřmi měsíci jsem vysadila HA a do půl roku mi naskákalo příšerné akné. Pomohla mi antibiotická vodička a mastička od kožní, ale teď mám dny, kdy mám pleť třeba úplně bez pupínků a jindy zase mi jich naskáče několik ošklivých a bolavých. Poslední dobou přicházím na chuť přírodní kosmetice, tak doufám, že pro tu pleť udělám zase něco navíc. Problémová pleť mě vážně nebaví. Díky za skvělé a šetrné tipy 🙂

  LENN

 • Reply Anna Duben 15, 2018 at 9:23 pm

  opalovací krém od Daylongu – já si jedu padesátku, jinak teď mám Laveru pro děti a citlivou kůži – level 30. Na severu zatím funguje, uvidíme jak to bude vypadat zase zpátky v čr.;)

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.