Minulý podzim se mi po několika letech opět rozmohlo akné. Ze začátku nenápadně, pak vyskočily velké červené „boláky“ na krku. Tak začalo mé velké pátrání, co s tím? 

Na kožním mi moc nepomohli. Dostala jsem antibiotický roztok a mastičku. Používání 2x denně mě zbavilo největších problémů, k úplnému vyléčení ale nedošlo. Jednalo se spíš o akutní pomoc a rychlé zahojení. Roztok mi navíc v kombinaci se zimními mrazy hodně vysušoval pokožku, takže se začala „šupinkovat“. (Pozn.: ten samý roztok mi ovšem pomohl v pubertě, takže všechno je dost relativní).

Vyzkoušela jsem i spoustu dalších věcí Effaclar Duo, sérum a micelární vodu od Eucerinu. Bezvýsledně.

A co mi nakonec pomohlo? Především tento článek, který skvěle vysvětluje nejen příčiny hormonálního akné, ale nabízí pro mě vhodné řešení – oleje. 

Mé tipy od rána do večera
  • Mléčné produkty: vyřadila jsem mléko a sýry, ponechala kysané výrobky – kefír, tvaroh, jogurty.
  • Havlíkova ranní maska: s tou začínám každé ráno. Nanesu ji na suchou pokožku, rozetřu a 3 minuty nechám působit. Smyji teplou mýdlovou vodou.
  • Neparfémované mýdlo Dove používám ráno i večer místo sprchového gelu. Bylo mi doporučeno dermatoložkou.
  • Tea Tree olejem jemně potřu různé ranky na obličeji – má dezinfekční účinek.
  • Rakytníkový olej obsahuje mnoho léčivých látek, např. je významným zdrojem karotenoidů a vitamínů A, K, E, D. Rakytník působí jako stimulátor, který regeneruje pokožku a poškozenou kůži, podporuje imunitní systém, očišťuje organismus od toxických zplodin, urychluje růst vlasů a zabraňuje jejich vypadávání. Navíc má jemný pigmentující účinek, takže mé světlé pleti dodá trochu barvy.
  • Milelární vodu jsem vyměnila za čistící mléko Weleda, které mi tolik (na rozdíl od micelárky) nevysušuje pleť.
  • Řasenku si odlíčím micelárkou za pomocí zero waste háčkovaných tamponů z bio bavlny. Ty poté velice snadno vyperu v mýdlové vodě a dám uschnout na druhý den. Díky materiálu jsou navíc kompostovatelné.
  • Večer před spaním si do obličeje vmasíruji šípkový olej, který podporuje hojení drobných ranek a pomáhá zatahovat jizvičky.
Tipy navíc
  • Dvakrát týdně aplikuji masku z francouzského zeleného jílu, který do sebe dokáže skvěle absorbovat přebytečný kožní maz i nečistoty usazené v pórech a aktivně tak pokožku čistí. Na obličeji masku nechávám asi 10-15 minut, nikdy by na něm neměla úplně zaschnout (případně použiji rozprašovač vody).
  • Vlasy si myji jedenkrát za tři dny tuhým šampónem z prodejny Bez obalu. Hlavu si namydlím 2x. Šampón pění úplně stejně jako ty běžné z drogérie, hezky nevtíravě voní. Na závěr si dělám octový oplach a do konečků vlasů vetřu jojobový nebo arganový olej, aby se mi netřepily.

Závěrem bych vám všem ráda poděkovala za vaše tipy, které jste psaly pod příspěvky na Facebooku a Instagramu. Opravdu mi velmi pomohly a doufám, že budou sloužit i dalším z vás. Cítím potřebu také zmínit, že každá jsme jiná, takže výše zmíněné postupy vám nemusí vyhovovat.

A má změna? Za poslední dva měsíce, kdy jsem tuto kosmetiku používala, mi nadobro zmizely velké boláky z krku i obličeje. Většinu týdne tak můžu chodit úplně bez make-upu, čehož jsem chtěla docílit. Samozřejmě jsou lepší a horší dny, pleť mám ale mnohem zdravější a přirozeně se lesknoucí. Teď s příchodem sluníčka mě čeká hledání ideálního slunečního krému. Poradíte? 

Jaká je vaše zkušenost s hormonálním akné? Máte tipy na produkty, které vám pomohly? 

S úsměvem, Karo

fotila @annzikova