Už je dlouho, co jsem naposledy psala o knihách. Škoda, je na čase to napravit. Tak se připravte, pořádná nálož nejen novinek je tu!

Aristokratka na koni

Třetí díl Aristokratky od Evžena Bočka mě jak jinak než k slzám rozesmál (omlouvám se všem spolucestujícím v MHD). Rodina Kostků se stále snaží zachránit svůj zámek, vydělat trochu peněz na jeho prohlídkách a zbavit se čím dál tím šílenější „schovanky“ Denisky. Na odreagování a  zasmání se skvělá volba.

To sladké tajemství života

Roald Dahl je pro mě vždycky sázka na jistotu. Jak už víte, jeho knížek jsem přečetla dost a když jsem doma v knihovně objevila tuhle, měla jsem jasno. Tentokrát se nejedná o životní zážitky z dětství nebo války, autor nás bere s sebou na anglický, trochu podivuhodný venkov. Seznámíme se s jeho vychytralými obyvateli, jejich nápady (netradiční metoda párování dobytka nebo upytlačení co nejvíce bažantů) i plány ( jak nejednoho napálit a oškubat). Tenoučká knížka do kapsy, přečtená za jedno odpoledne v kavárně.

Kočičí host

Ach…, nic jiného se říci nedá. Trochu melancholická, trochu zasněná, trochu úsměvná. Text o přátelství dvou manželů ke kočce Čibi od sousedů, velké zahradě a jejímu domu. Příběh plyne jako když másla ukrajuje, tak lehce a s takovým umem… Nečekejte žádný převratný děj, ale knížku k odpolednímu čaji, kterou po přečtení bude chránit jako poklad a doporučovat všude kolem (nebo darovat, jako to dělám já).

Geniální přítelkyně

Kdy vyjde druhý díl?! Řekněte mi datum, já si ho napíšu do kalendáře a v daný den budu čekat jako první před knihkupectvím. První část tetralogie mě vcucla jako černá díra, doslova pohltila. Kdykoli jsem měla chvililinku času, musela jsem se dozvědět, jak bude pokračovat příběh geniálních přítelkyň Eleny a Lily, toho času dívek z chudé neapolské čtvrti na přelomu padesátých a šedesátých let. První díl o dětských starostech, školních peripetiích a možnosti studovat, po snahu obstát v mužském světě a snu vymanit se z chudoby, třeba dílnou s ručním šitím bot.

Bloom

Myslím, že se již počítám ke generaci ovlivněné blogy a vlogy, takže po loňském boomu s knihou Love X Style X Love od Garance Dore jsem si letos objednala novinku od  Esteé Lalonde – mé oblíbená youtuberky N°1. Kniha „jak jsem ke štěstí přišla“ mě v jistých pasážích opravdu šokovala. Cesta k „dnešní“ Esteé, kterou sleduji na videích – usměvavou, plnou energie a vnitřně silnou – vedla přes trnité dětství a dospívání, odmítání sebe samé, svého těla a světa, lidí kolem. Osobní zpověď, kterou čtenářům a mně umožnila se četla parádně a já si její autorky teď vážím ještě víc. Kniha je doplněna spoustou fotek z dětství a událostí, které ovlivnily její život. Navíc má opravdu překrásnou obálku a koupit se dá i v českém Neoluxoru.

Únava materiálu

Novinku Marka Šindelky právě čtu. Příběh na pozadí uprchlické krize vypráví o dvou bratrech, které rozdělila cesta na vytoužený sever, kde by, dle jejich snu, mohla budoucnost dávat větší smysl než v rozbombardovaném městě, ze kterého utíkají. Oba dávají svůj život do rukou převaděčů a na to, jestli se nakonec najdou, si musím ještě pár stránek počkat. Rozhodně ovšem doporučuji.