Jestli je něco, co jsem na základce dělala fakt ráda, bylo to právě psaní čtenářského deníku. No fakt. Kolik času já nad ním strávila, psala, malovala, přepisovala ten nepovedený… Abych do něj měla co zaznamenávat, bylo nutné přečíst horu knih – tenké jsem zvládala za odpoledne (dětské horory a dobrodružné knížky byly mé oblíbené), tlustší do týdne. Pamatuji si, jak jsme v prváku na gymplu s kamarádkami ujížděly na Twilight – každá jsme si koupila jeden díl ze čtyř, navzájem si je po týdnu půjčovaly. To znamenalo přijít domů ze školy a pustit se do čtení. A nepřestat…

Jakými knihami jsem žila poslední tři měsíce roku 2017?

Můj Bataclan je osobní zpověď grafika Freda Dewilda – přeživšího teroristického útoku na pařížský klub Bataclan v listopadu 2015. Nakreslením tohoto komiksu se rozhodl vypořádat s traumatem, které nastalo po vyváznutí z místa neštěstí. Zajímavé je, že Dewilde v knize nikoho z útočníků nevinní. Skvělá brožura o odlišném pohledu na současné dění kolem nás, než nám nabízí média.

Saturnin byl na mém knižním seznamu už opravdu hooodně dlouho. No, zrovna tuhle knihu jsem nakonec musela odložit. Důvod je prostý: pokud jste tolikrát jako já viděli báječný film s Oldřichem Víznerem, znáte pravděpodobně každou repliku… No a čtěte si pak tu knížku, že.

Celý život mě přenesl do mého milovaného Rakouska do podhůří Alp. Útlá knížka zachycuje život Andrease Eggera – pastevce dobytka a dělníka na stavbě lanovek. A právě okolo jedné takové se točí celý příběh, to když ji postaví v údolí, kde hlavní hrdina žije. Od rakouského autora Roberta Seethalera jsem četla ještě knihu Trafikant. Obě můžu doporučit.

Po téhle knize jsem šáhla hlavně na základě obálky, na které byli vyfoceni Nicole Kidman a Colin Firth. Jedná se o knižní předlohu pro film Dřív než půjdu spát – thriller o ženě, která kvůli nehodě ztratí paměť a každý den jí tak její manžel musí připomínat celý dosavadní život. Jaké tajemství se skrývá za onou událostí? Můžu říct, že knižní příběh mě chytil a až do konce nepustil. Film už tak dobrý nebyl.

Schválně, četli jste něco od jihokorejských autorů? Pokud ne, doporučuji Vegetariánku. Pro mne velice zvláštní kniha, která vámi otřásla svou nekompromisní surovostí a naturálností; zároveň však ledovým klidem, se kterým je vyprávěna. Myslím, že není pro každého, na druhou stranu dává podnět k zajímavým myšlenkám.

Už dávno si říkám, že bych měla dočíst knížky z povinné četby, které jsem nestihla na gymnáziu. Tak si tedy doplňuji znalosti třeba s novelou O myších a lidech. Jak jste na tom s touhle povinně – nepovinnou literaturou vy?

Poslední mnou čtená kniha byla Falešná Pařížanka, o které jsem psala už na Insta. Tak ještě ve zkratce zopakuji: „Až otrávíte textilním barvivem poslední kapku body, až pesticidy zamoříte veškerou půdu, pochopíte, ze levná móda se nedá jist.” Když Kamila Boudová vydala knihu, bylo jasné, ze ji musím mít. To ona mi před dvěma lety na Sustainable Fashion Days ukázaka myšlenku Slow Fashion. Stejně jako její blog jsem teď za jedno odpoledne zhltla i tuhle knížku – zápisky o tom, jak se obyčejně neobyčejná holka z Čech rozhodla bojovat za etičtější módu v našich každodenních šatnících. Protože tou změnou můžete být vy samy. @kamila_fakeparisian, díky!

Jaké stránky pohltily v posledních měsících vás? 

S úsměvem, Karo

Fotila Lucien