I LOVE AUTUMN SEASON. It’s the time of foggy morning walks along the Vltava river, colourful woods, picking and eating mushrooms (typical Czech habit), never ending rains, early nights and perfect time for reading or watching films in a cinema. I like spending as much time outside as possible. And that is why I need an easily mixed, versatile and comfortable wardrobe.

MILUJI PODZIM. Se všemi jeho barvami od zářivě červené až po dešťově šedou. Je to pro mě období ranních procházek kolem Vltavy zakryté závojem z mlhy, toulek barevnými lesy se sbíráním hub, nikdy nekončícího deště, u kterého se tak pěkně čte pod dekou nebo sleduje nové seriály (čeká mě Příběh služebnice) a nové filmy v kině. To, že mám v říjnu narozeniny je jen třešinkou na dortu. 

I got into a capsule wardrobe system one year ago and I literally enjoy the process of finding new possibilities how to mix my old pieces! The best way to have always what to wear is to own my all year basic capsule and then I can add just a few new pieces with my seasonal capsule.

This year my autumn capsule wardrobe was inspired by my A/W Pinterest board, new collections of French Boutique Sezane and Fair Fashion Brand Armedangels. Both of these brands decided to add the dusty pink colour and the brown into their autumn collections which I really love. Luckily, I have my old vintage silk shirt which I’ll be definitely wearing day and night.

Ráda trávím hodně času venku, a to je důvod, proč právě v tomto období ocením co nejjednodušší šatník, jehož kousky se snadno kombinují, a tak v něm vždy najdu oděv pro každou příležitost.

K systému Capsule Wardbore nebo chcete-li „základům šatníku“ jsem se dostala před rokem. Po několika letech plných tutu sukní a šatů inspirovaných 50. lety jsem potřebovala zjednodušit, přestat ráno přemýšlet nad tím „Co si dneska vezmu na sebe?!“ a žít teď a tady v oděvu, který mi to plně dovolí. Jak jsem si sestavila vlastní Capsule Wardrobe najdete tady:

Každé roční období doplním mé základy šatníku o pár kousků, které je trochu pozvednou a mně samotné dodají pocit něčeho nového. Inspirací pro tu podzimní mi byla má AW Pinterest nástěnka, kolekce francouzského butiku Sezane a udržitelné značky Armedangels. Obě si jako barvu sezony vybraly tmavě růžovou v kombinaci s hnědou (uf, má vintage hedvábná halenka to jistí).

trenchcoat (Vinted), leather jacket (Eco Fashion Labels), linen blazer (Vestiairecollective), checked brown blazer (Vestiairecollective), beige sweater (Study34), black turtleneck (Woolife – Czech label), dusty pink shirt (Armedangels), jeans (Lindex), black trousers (JannJune), velvet skirt (Vesiairecollective),  dark blue hat (Tonak), grey cap (Tonak), grey scarf (Rue Blanche), nylons (Swedish Stockings) white sneaker (Veja), loafers (Vagabond), oxford shoes (Vagabond), black heels (Zalando)

The best way to get new pieces is to “shop your own closet”.  It means I just go through it and choose what fits to my seasonal wardrobe. Besides, I mostly don’t need to shop anything new because I have already owned it.

If I don’t find the key pieces I visit some vintage, second-hand shops or internet market place (Vestiairecollective, Asos Marketplace, Vinted, Uni Moda etc.) It makes such a fun to give a new life to old but still functional clothes. For that reason my own wardrobe has been consisted of 90 % second-hand.

Another option is to swap clothes with friends or visit some of those events. The most significant advantage is that I can get a new stuff for free there!

And finally – I can support some of these amazing sustainable and fair fashion brands which are mentioned above (or in my Fair Fashion Brand List). Their clothes are made from organic cotton, tencel, recycled or upcycled etc. which helps to reduce the environmental impact of clothing industry.

Zatoužím-li po novém kousku, který by osvěžil můj současný šatník, volím tuto strategii:

  • „Spotřebuj to, co už bylo vyrobeno.“ Tímto heslem od Bey Johnson (autorka knihy Bez obalu) se řídím, co se týče dalších nákupů.
  • Nejlepší a nejlevnější možností, jak mít vždy co na sebe je „nakupovat ve vlastním šatníku“. Pečlivě si projdu oděvy, které už vlastním a ano, občas zjistím, že daný kousek již mám jen v trochu jiné obměně. I díky systému 35 basic kousků dokáži téměř pokaždé vykouzlit přesně to, co potřebuji.
  • Swapy – druhá nejlevnější záležitost a zároveň skvělý způsob, jak se zbavit starého oblečení. Dalších 9 tipů naleznete v tomto článku. Mimochodem, taky se plánujete zúčastnit toho zářijového? Třeba se tam potkáme!
  • 90 % mého šatníku tvoří úlovky ze sekáče. A stejně jako mnoho jiných lidí – i já z nich mám mnohem větší radost než z úplně nových věcí. S touhou lovce pátrám po ještě netušené kořisti. Četli jste článek o mých 9 tipech na nákup v sekáčích
  • Online Marketplaces jako jsou Vestaiare Collective, Asos Market Place a všemožné Insta účty s vintage modou jsou skvělou možností, pokud zatoužím po nějakém starém kousku. Mimochodem – už jste mrkly na novinky na mém Vinted profilu?
  • Fair Fashion značky jsou mým posledním tipem. I když se na jejich web či do kamenného obchodu jdu jen podívat, vždy pátrám po příběhu, který za nimi stojí. Třeba ten o Deadwood bundách upcyclovaných ze starých kožených kabátů.

top and silk skirt: secondhand, vintage bag, Tamaris heels

Each of us is a part of this world and each of us can make a change. Just begin. I always think about Bea Johnon’s quote which says that firstly you should buy the second-hand things which were already made before buying something completely new. That is the most sustainable way of living.

Každý z nás je součástí tohoto světa – kolečkem v hodinách pomyslného „Orloje“. Všichni tak máme možnost ovlivnit, co se bude dít v našem okolí a jaký dopad bude mít naše koupě nového oděvu na jeho výrobce i životní prostředí. Mysleme na to při příštích nákupech. Méně je více. Kvalita nad kvantitu. Máme jen jednu planetu.

S úsměvem, Karo

photo: Motylky