Jaro, jaro, jaro! Taky se vám v posledních týdnech vstává čím dál lehčeji? Sluníčko mě tahá ven nejen z postele, ale i z kanceláře a já se těším na každodenních 10 000 kroků (cca 7,5 km), které se snažím už přes dva týdny nachodit. A stejně jako po dlouhé ledové zimě ožívám já, proměnou prochází i můj šatník.

Základy šatníku aneb Co si dneska vezmu na sebe?!

Má skříň se řídí jednoduchým pravidlem tzv. Capsule Wardrobe neboli základů šatníku. V praxi jde asi o 25 kousků oblečení, které lze mezi sebou lehce kombinovat, jsou v neutrálních barvách a padnoucích střizích. Díky tomu mám vždy co na sebe. Tipy, jak vytvořit efektivní šatník najdete:

A takto vypadá vizualizace mé Capsule Wardrobe:

Bílá, modrá, černá a trochu béžové. Máte pravdu, časem to začne být trochu nuda. A tak mám pro každé roční období schovaných 5-6 kousků, kterými šatník oživím a jež jsou navíc vhodné pro dané počasí (v zimě plavky asi moc často nevytáhnu). Mé jarní základy šatníku jsou inspirované (jak jinak než) minimalistickými a ležérními, ale vždy ženskými Francouzkami. Šatník tamních žen je přímo vzorovou ukázkou Capsule Wardobe: bílá, černá, námořnicky modrá a na doplňcích červená. Jejich profily na soc. sítích sleduji pravidelně a neuniklo mi, že jednotlivé oděvy často opakují v různých variacích. Nejtěžší pro mě je, aby celek působil vždy trochu nedbale alá „právě jsem vstala z postele“ a přesto upraveně a žensky.

Jarní základy šatníku podle Francouzek 

Propínací vintage svetr, zkrácené široké bílé kalhoty, zavinovací sukně, šátek do vlasů, baleríny na podpatku a černé šaty – to jsou kousky, které mě nejvíc oslovily a jež nosí ikony jako Jeanne a Louise Damas, Leia Sfez nebo Constance Arnoult. Velmi dobře se kombinují, jsou nadčasové a dají se sehnat i v sekáči (mapa sekáčů). Pro vás jsem sestavila výběr (nejen) těchto oděvů v co nejetičtější podobě.

svetr / bílé kalhoty / zavinovací sukně / hedvábný šátek / lodičky / šaty  /plátěnky / bílá halenka / zavinovací halenka / proutěná taška / černé tencelové kalhoty / zavinovací šaty / hodinky Prim / naušnice / řetízek

Nakupujte ve vlastní skříni!

Ať už se rozhodnu můj jarní šatník jakkoli oživit, vždy mám na paměti, že nejprve využiji věci, které už vlastním, vymyslím nové kombinace, jak oděvy nosit a teprve po té se vydám na nákup. A i pak se řídím tzv. buyerarchy neboli nákupní pyramidou, která pořízení úplně nového oděvu klade až na poslední místo.

V čem letos vyrazíte do slunečných jarních ulic vy? A kde čerpáte inspiraci?

S úsměvem, Karo

kabát: Promod (2015) / halenka a kalhoty: second-hand / lodičky: Tamaris / kabelka: vintage