(english version below)

Krásnou neděli!

Hned na začátek dnešního článku bych se ráda zeptala, jestli znáte nadaci Daruj vlasy. Nadace pomáhá ženám po chemoterapii a snaží se jim zdarma zprostředkovat paruky. Mám okolo sebe pár kamarádek, které se ze dne na den ostříhaly na krátko a své vlasy darovaly právě těmto ženám. Považuji to za krásné gesto, protože nám vlasy dorostou. Přemýšlím tedy o tomtéž. Přijde mi, že je čas. Ale znáte to, mám zároveň trochu strach ze změny, a tak projíždím fotky na Pinterestu a dodávám si odvahy… Tak uvidíme.

Dnes opět zabrousíme do rubriky Capsule Wardrobe (všechny předešlé články dohledáte nahoře v menu). Ráda bych vám představila můj podzimní update základů šatníku. Skládá se převážně z teplejších kousků, které v těchto chladných ránech dokáží zahřát. V zimě pak ještě přidám kozačky, manšestráky a pořádný kabát. Veškeré zmíněné oblečení jsem se opět snažila najít v co nejetičtější podobě, takže si je můžete rozkliknout a zjistit víc.

Béžový „camel“ kabát s vámi přežije snad všechny módní sezóny. Nic víc univerzálnějšího se nedá najít. Samozřejmostí je složení alespoň 50 % vlny (míň v zimě nezahřeje ani náhodou) a příměsi polyesteru, ta zabrání srážení. Tip: vždy se snažím vyvarovat toho, aby jak v kabátech, tak i svetrech byl přítomen akryl, ten se totiž ošklivě cuckuje a za chvíli byste měly ze sebedražšího kabátu hadr. Nejlepší koupě je samozřejmě v sekáči 😉.

Tvídové sako je letos módním hitem číslo jedna, ve skutečnosti ovšem nadčasovým kouskem. Já ho kombinuji buď s bílou košilí jako tady nebo s celočerným outfitem (vzpomínáte?). Tip: sekáče jsou plné vlněných sak a občas se vyplatí zabrousit i do pánského oddělení, kde se dají ulovit báječné oversize kousky.

Károvaná košile, nejlépe flanelová – pořádná dřevorubecká a hipsterská. K džínům, sukni – jeden z nejuniverzálnějších kousků.

Na podzim se zbarvuje nejenom listí, ale i mé svetry.  Je to jeden z mála kousků, které prostě nedokážu posunout dál a mám jich ehm asi 8. Všechny jsou ze sekáče, kde se dají za babku sehnat snad v každé barvě. Obecně platí mylná představa, že všechny vlněné svetry „kouší“. To ale není pravda – záleží totiž na původu materiálu, např. vlna valaška je příjemně hladká, o kašmíru a angoře ani nemluvě.

Dalším trendem podzimu jsou vlněné kalhoty. Já mám ty svoje široké za 60 korun už asi rok a nedám na ně dopustit. Tip: noste do nich zastrčený tenký kašmírový svetr, anebo přes ně kratší bundu. Jo a k nim botasky nebo mokasíny.

Šedá vlněná plisovaná sukně. Ta má přežila tři generace a v zimě s tlustými silonkami se mi stává nejlepší kamarádkou.

Klobouky, baretky, čapky – teď na podzim nejlepší doplňky. Tip: barva by měla ideálně ladit s odstínem kabátu, bot nebo svetru.

Poslední měsíc nechodím téměř v ničem jiném než v mokasínách. Jsou neskutečně pohodlné, a navíc se hodí ke všemu. Ještě jsem sice nepřišla na chuť veganské alternativě a pořád tvrdím, že nad kožené boty není, ale…

Ať už se rozhodnete přidat do své skříně jakýkoli nový podzimní kousek, to co považuji za důležité je, že se před nákupem zamyslím nad tím, z jakého materiálu je vyroben (kabáty a svetry tu jsou od toho, aby nás zahřály) a jestli si ho dokážu zkombinovat alespoň do třech dalších outfitů, které můžu běžně nosit.

Znáte nadaci Daruj vlasy? Darovaly byste ty své? Přidáváte na podzim do šatníku tradiční barvy listí?

S úsměvem, Karo

Hi guys,

I’d like to show you my autumn closet update accordion to Capsule Wardrobe idea. As you know I try to do my best and edit my wardrobe towards a minimalist and French style. You can find my seasonal ethical catches and links in this post. So here we go.

Camel coat is my best friend. It’s a timeless piece you can wear any time. Material composition is the most important thing – it should be at least 50 % wool. The best mix is with polyester – it prevents it from shrinking. My tip is to search for a vintage one in second hands.

Like all other timeless pieces of clothing, tweed blazer became a huge trend again this autumn. My tip is to have a look in men’s section to find an oversize one.

I love to wear a checked shirt with jeans or skirt. It’s so comfy and I feel like a cowboy.

I wear jumpers as often as possible. There stands the same rule as for the coats – 50 % wool 50 % polyester.

Wool skirt warms you at all times and you can pear it with anything. 

Hats, berets, caps – best accessories for autumn. My tip: try to think about what you are going to wear it with while shopping – colour of coat, shoes or sweater.

I usually wear my loafers these days. They are super comfy and versatile. I have not jumped on the whole vegan thing yet– the leather ones need care but they can last for a long time – but who knows, maybe some day I’ll try this alternative… Do you have any experience?

And what is the conclusion of this post? If you’d like to add something new, try to think about the material – winter is coming and I suppose that none wants to shiver with cold while being outside. And remember the rule of at least 3 outfits you can create from your new pieces.

What do you think about this seasonal capsule? Do you add a small twist to your wardrobe at the autumn?

Have a nice week, Karo