Je to už něco málo přes půl roku, co má skříň prošla očistou – vytříděním nenošeného oblečení – a byla mnou přetvořena do tzv. Capsule Wadrobe ( jak jsem s ní začala?), tedy šatníku obsahujícího základní a nadčasové kousky. V dnešním článku bych se s vámi ráda podělila o to, jakou změnu jsem za oněch šest měsíců pocítila.

Začnu pozitivy:

 • Kratší čas strávený před skříní. Rozhodně! Vzhledem k tomu, že všechny kousky se hodí ke všem, nemusím ráno tolik přemýšlet nad tím, jestli jsou dané odstíny nebo střihy kombinovatelné. A kreativita? Tu můžu ukázat vrstvením nebo vymyšlením outfitu, který tu ještě nebyl.
 • Nosím jen to, co mám opravdu ráda. A to často. Nemám ve skříni jediný kousek, který bych alespoň jednou za měsíc nevyvětrala nebo se v něm necítila pohodlně.
 • Minimalistický šatník mě nutí, víc si hrát s doplňky. Určitě jste si všimli mé vášně pro baretky nebo baker boy čapku (suvenýr z Greenwich). Teď na jaře přijdou ke slovu jemné zlaté řetízky, velké náušnice, pásky a šátky.
 • Ušetřila jsem! O tom není pochyb. Žádné spontánní (třeba i sekáčové) nákupy pro zlepšení nálady. Jen to, co opravdu potřebuji.
 • Díky blogu (a tedy i díky vám) mám nyní daleko větší přehled o nepřeberném množství etických obchodů s módou a sekáčů. Koukněte na jejich seznam nebo mapku míst s místními oděvy.

Ale aby všechno nebylo tak růžové (nebo spíš zelené), rozčilovalo mě pár věcí:

 • Občas mám chuť, zkusit do šatníku zařadit nějaký sezonní trend – třeba teddy bear kožich, široké manšestrové kalhoty – ale vždy mě odradí, že se jedná o dočasnou módu a zbytečnou útratu.
 • Zvlášť při plánování focení outfitů mě často napadne „ale vždyť tohle všechno, co mám dneska na sobě, už znáte. Nepředstavím vám nic nového…“. Jenže to je přesně to, co bych vám ráda ukázala! Že nepotřebujeme přetékající šatník fast fashion kousků, ale vystačíme si (i jako bloggerky) s pár kvalitními! Mým vzorem se v tom směru stala Dánka Signe Hansen, která tvoří blog Use Less. Mrkněte na její blog, Instagram a hlavně videa.
 • Náladu mi trochu kazí, že vám nemůžu napsat víc vlastních recenzí na férové oděvní značky (omezený studentský rozpočet). Na druhou stranu, jak říká Bea Johnson – matka „zero waste“ – měli bychom se snažit spotřebovávat věci, které už někdo vyprodukoval, a ne vyrábět a kupovat stále nové. Ať tedy žijí sekáče, vetešnictví, starožitnosti a antikvariáty 😉.

Myslím, že nejnošenější kousky dokážete odhadnout podle fotek na Instagramu. Rozhodně jím byl skvělý černý rolák, který mi v mírnější zimně nahradil i svetr, klasické černé džíny a k nim superpohodlné hnědé kotníkové chelsea boty, kolová modrá sukně a hnědý vlněný kabát.

Co se nákupů týče, řídila jsem se mým podzimním wishlistem a nestačila se divit, co všechno se mi podařilo sehnat

 • Černá sametová sukně (sekáč, 60 Kč)
 • Úplně nová kožená bunda (sekáč, 99 Kč)
 • Modré šaty (Promod, 600 Kč ve slevě) – poslední nákup v řetězci ještě vloni v prosinci. Nad jejich koupí jsem přemýšlela asi měsíc a jsou věcí, kterou jsem si pořídila jako odměnu za zhubnutí. Těšte se, brzy se tu objeví!
 • Černé džíny byly náhradou za staré prodřené (ty však stále nosím na procházky se psem) a pro druhé, modré, jsem se rozhodla opět kvůli změně velikosti.
 • Bílé kožené tenisky (Vagabond, 1 900 Kč)
 • Vlněná béžová šála (sekáč, 100 Kč)
Zjištění

Někdy je mnohem lepší se zastavit, klidně uprostřed nákupní horečky, a říct si, proč si danou věc chceme právě teď koupit? Budu se díky ní cítit lépe i za týden? Opravdu ji potřebujeme? Jak často si daný kousek vezmu na sebe? A co kvůli ní budeme muset omezit – kino, letenku, kafe nebo novou knížku? Myslím, že právě uvědomění si, že bych přišla i o jiné zážitky mě brzdilo v pořizování si čehokoli nadbytečného nejvíc. Ráda bych se Capsule Wardrobe držela i v dalším půlroce, navíc za přispění NEnákupovacího systému „5 Piece French Wadrobe“ by to nemusela být zas až taková nuda.

Jaký je váš nejoblíbenější kousek šatníku, který můžete nosit stále dokola? A jak to máte s unáhlenými nákupy, které mají zlepšit špatnou náladu?

S úsměvem, Karo

Fotila: Dáša Kollárová