24. dubna 2013, Dháka – Bangladéš, 1130 mrtvých lidí, dalších 2500 zraněných a jediná otázka: WHO MADE MY CLOTHES?

Před pěti lety zemřelo v troskách bangladéšské textilní továrny Rana Plaza na 1130 lidí, několik stovek dalších bylo zraněno. Budova, která již dlouho před pádem neodpovídala technických a statických standardům se toho dne zřítila a spolu s ní i sen spousty lidí o krásném, novém, levném oblečení, které si mohou stále donekonečna kupovat.

Na tuto událost reaguje kampaň Fashion Revolution, která se snaží upozorňovat a vzdělávat lidi o tom, jak funguje módní průmysl a jaké negativní dopady přináší. Dle informací na webu, pro nás šije oblečení na 75 milionů lidí, 80 % z nich jsou ženy ve věku mezi 18 – 35 lety. Narodit se jinde, mohly jsme jimi být i já nebo ty. Letos v lednu byla po 6 letech zvýšena minimální mzda zaměstnancům oděvních továren v Bangladéši na 95 $ měsíčně. Ani tak však nestačí na pokrytí stále rostoucích cen za bydlení, a tak lidé vyšli demonstrovat do ulic.
Bangladéš je na oděvními průmyslu závislá – tvoří 80 % jejího exportu. Oblečení si tu nechávají šít značky jako H&M, Primark, Walmart, Tesco a další. V loňském roce na 4 500 tamních továren exportovalo oblečení za 30 bil $. A do roku 2023 je plánováno toto číslo navýšit na 50 bil $ za rok. Přesto patří tamní 4 miliony dělníků v oděvních továrnách k nejhůře placeným na světě… Další informace dočtete v článku 10 faktů o Slow Fashion.

Fakta o Fast Fashion

• Jak je možné, že některé oblečení je levnější než náš oběd? 🍽• V jakých podmínkách žijí ti, kdo jej vyrábí? 🧵• Kolik kilometrů urazí až do našich šatníků? ✈️• Jakou daň za něj platí naše životní prostředí? 🥀.Přijdi na zub fungování módního průmyslu spolu s námi a staň se módním revolucionářem! 👍 #whomademyclothes#fashionrevolution

Zveřejnil(a) Fashion Revolution Czech Republic and Slovakia dne Pátek 26. dubna 2019

#whomademyclothes

Mottem Fashion Revolution je otázka #whomademyclothes. Pod tímto hashtagem se kdokoli z nás může oděvní firmy zeptat, kdo vyrobil daný oděv a zda-li byla při jeho produkci dodržena lidská a pracovní práva. Kampaň se tímto snaží přimět oděvní fast fashion firmy k co největší transparentnosti zveřejňovaných údajů a nás, jejich zákazníky, vyzývá k tomu, abychom se ptali a zajímali o to, kde, jak, kým a za jakých podmínek bylo oblečení vytvořeno.

Fashion Revolution Manifesto

We are Fashion Revolution. We are designers, producers, makers, workers and consumers. We are academics, writers, business leaders, brands, retailers, trade unions and policymakers. We are the industry and the public. We are world citizens. We are a movement and a community. We are you.

We love fashion. But we don’t want our clothes to exploit people or destroy our planet. We demand radical, revolutionary change.

This is our dream…

Pod tímto manifestem se skrývá deset bodů, které mimo jiné obsahují: důstojné pracovní podmínky, férovou a rovnou mzdu, rovnost v rámci pohlaví, věku, schopností; zabývá se životním prostředím, transparentností aj. Podepsat ho můžete zde.

Jak se můžu zapojit?
 1. #whomademyclothes – vyfoťte se s vaším oblečením naruby a otagujte fotku tímto mottem a Insta účtem značky. Sdílejte ji na sociálních sítích a vyzvěte k akci i další. Inspirovat se může zde.
 2. Letos po celé republice probíhá spousta událostí, do kterých se můžete zapojit. Společně se můžeme setkat ve středu 24. 4. v Olomouci na akci Když s vámi šije Udržitelnost.
 3. Uspořádejte s kamarádkami swapovací party s oblečením. Vyměňte si mezi sebou nové kousky a uvidíte, jak váš šatník rázem ožije. V Praze, Brně, Bratislavě, Banskej Bystrici a Košicích a na dalších místech budou probíhat velké veřejné swapy.
 4. Společně můžete rovnou zkouknout i jeden z těchto filmů o vlivu Fast Fashion na společnost: The True Cost nebo Alex James Slowing Down Fast Fashion.
 5. Teploty už jsou víc než jarní, pokud se chystáte na úklid skříně, třeba by se vám hodil článek, jak se zbavit starého oblečení.
 6. Zapojte se! Web Fashion Revolution nabízí spoustu možností: můžete poslat dopis vámi vybrané značce a zeptat se jí přímo, vyvěsit plakát nebo si stáhnout výukové materiály pro vaše dětské svěřence (do školy, skautu nebo jen tak).
 7. Jak si stojí vaše oblíbená značka ohledně transparentnosti? Přečtěte si zprávu, kterou Fashion Revolution vypracovalo. Možná budete překvapení!
 8. Otestujte vaši kreativitu v rámci 10×10 challenge, kdy máte 10 kousků, 10 dní a spoustu možností, jak je kombinovat a nosit.
 9. Pokuste se alespoň tento týden nosit co nejudržitelnější a férové oděvy. Jestli vám něco ve skříni chybí, zajděte do sekáče (mapa sekáčů a článek Jak nakupovat v sekáči) nebo koukněte na Fair Fashion Guide tady na blogu.
 10. Diskutujte a zjišťujte si další informace o tomto tématu. Je to ta nejlehčí cesta, jak myšlenku Slow Fashion šířit dál.
 11. Sdílejte prosím tento článek dál, i takhle malý krok může leccos změnit. Díky!

Znaly jste iniciativu Fashion Revolution? Zapojíte se?

S úsměvem, Karo

Článek vznikl ve spolupráci s Fashion Revolution a obchodem Nila, který nabízí široký výběr eticky vyrobených oděvů i doplňků do domácnosti. Díky.

brýle: Komono (Eco Fashion Labels) / svetr a kabelka: Vinted / tričko: Harper’s Bazaar pro Nadaci Terezy Maxové dětem / džíny: sekáč / lodičky: Tamaris

fotila: @lusibas