Capsule Wardrobe, Fashion, Slow Fashion, Udrž.to

FASHION REVOLUTION WEEK A JAK SE ZAPOJIT?

Duben 24, 2018

24. dubna 2013, Dháka – Bangladéš, 1130 mrtvých lidí, dalších 2500 zraněných a jediná otázka: WHO MADE MY CLOTHES?

Na den přesně před pěti lety zemřelo v troskách bangladéšské textilní továrny Rana Plaza na 1130 lidí, několik stovek dalších bylo zraněno. Budova, která již dlouho před tím neodpovídala technických a statických standardům se toho dne zřítila a spolu s ní i sen spousty lidí o krásném, novém, levném oblečení, které si mohou stále donekonečna kupovat.

Na tuto událost reaguje kampaň Fashion Revolution, která se snaží upozorňovat a vzdělávat lidi v tom, jak funguje módní průmysl a jaké negativní dopady přináší. Dle informací na webu, pro nás šije oblečení na 75 milionů lidí, 80 % z nich jsou ženy ve věku mezi 18 – 35 lety. Narodit se jinde, mohly jsme jimi být i já nebo ty. Ano, věci se pomalu dávají do pohybu, ale ještě loňský leden podle the New York Times demonstrovalo za zvýšení platů v Bangladéši několik stovek lidí, z toho jich bylo za tento počin na 1500 suspendováno z práce. Minimální plat se před rokem pohyboval na 32 centech za hodinu, za měsíc si pracovníci továrny vydělali pouhých 44 liber. Další informace dočtete v článku 10 faktů o Slow Fashion.

Mottem Fashion Revolution je otázka #whomademyclothes. Pod tímto hashtagem se kdokoli z nás může oděvní firmy zeptat, kdo vyrobil daný kousek a zda-li byla při jeho produkci dodržena lidská a pracovní práva. Kampaň se tímto snaží přimět firmy k co největší transparentnosti zveřejňování údajů a jejich zákazníky vyzývá k tomu, aby se ptali a zajímali o to, kde, jak, kým a za jakých podmínek bylo oblečení vytvořeno.

Fashion Revolution Manifesto

We are Fashion Revolution. We are designers, producers, makers, workers and consumers. We are academics, writers, business leaders, brands, retailers, trade unions and policymakers. We are the industry and the public. We are world citizens. We are a movement and a community. We are you.

We love fashion. But we don’t want our clothes to exploit people or destroy our planet. We demand radical, revolutionary change.

This is our dream…

Pod tímto manifestem se skrývá deset bodů, které mimo jiné obsahují: důstojné pracovní podmínky, férovou a rovnou mzdu, rovnost v rámci pohlaví, věku, schopností; zabývá se životním prostředím, transparentností aj. Podepsat ho můžete zde.

Jak se můžu zapojit?
 1. #whomademyclothes – vyfoťte se s vaším oblečením naruby a otagujte fotku tímto mottem a účtem značky. Sdílejte ji na sociálních sítích a vyzvěte k akci i další. Inspirovat se může zde.
 2. Letos po celé republice probíhá spousta událostí, do kterých se můžete zapojit. Sledujte události na FB a třeba se někde potkáme,
 3. Uspořádejte s kamarádkami velkou vyměňovací party s oblečením. Vyswapujte si mezi sebou nové kousky a uvidíte, jak váš šatník rázem ožije. Nebo zajděte do ulice pražské Bělehradská, kde celý týden jeden takový velký swap probíhá.
 4. Společně můžete rovnou zkouknout i jeden z těchto filmů o vlivu Fast Fashion na společnost: The True Cost nebo Alex James Slowing Down Fast Fashion.
 5. Teploty už jsou víc než jarní, pokud se chystáte na úklid skříně, třeba by se vám hodil článek, jak se zbavit starého oblečení.
 6. Zapojte se! Web FR nabízí spoustu možností: můžete poslat dopis vámi vybrané značce a zeptat se jí přímo, vyvěste plakát nebo si stáhněte výukové materiály pro vaše svěřence (do školy, skautu nebo jen tak).
 7. Jak si stojí vaše oblíbená značka ohledně transparentnosti? Přečtěte si zprávu, kterou FR vypracovalo. Možná budete překvapení!
 8. Otestujte vaši kreativitu v rámci 10×10 challenge, kdy máte 10 kousků, 10 dní a spoustu možností, jak je kombinovat a nosit.
 9. Pokuste se alespoň tento týden nosit co nejudržitelnější a férové oděvy. Jestli vám něco ve skříni chybí, zajděte do sekáče nebo koukněte na Fair Fashion Guide tady na blogu.
 10. Diskutujte a zjišťujte si další informace o tomto tématu. Je to ta nejlehčí cesta, jak myšlenku Slow Fashion šířit dál.
 11. Sdílejte prosím tento článek dál, i takhle malý krok může leccos změnit. Díky!

Znaly jste iniciativu Fashion Revolution? Zapojíte se?

S úsměvem, Karo

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.