If she can’t afford it, she won’t buy it. If it doesn’t fit (or make her feel good, or flaunt what she’s got), she won’t wear it. If she can’t find it, she won’t compromise. If she loves it, she won’t toss it. She reuses it, rethinks it, lets it age.When a French girl shops, it isn’t a solitary act of buying something new. It’s part of a lifelong process of editing her environment, making small but meaningful additions to her home, her closet and her life.

– Entre Nous: A Woman’s Guide to Finding Her Inner French Girl


Přijít do obchodu a vždy tam najít něco nového a úžasného. Zázrak! Náš svět se točí tak rychle, jeden módní trend střídá každým týdnem druhý. Z vlastní zkušenosti vím, jak rychlá a pomíjivá může móda být. Do obchodu, kde jsem pracovala, nám ob den přicházely krabice plné úplně nových levných modelů, které si zákaznice s chutí kupovaly. Klidně každý týden nás navštěvovaly ty samé tváře a pořizovaly si stále nové oblečení. Co s tím vším pak dělaly, nemám tušení… Přijde vám takový systém normální a udržitelný? Mně tedy ne.

Naproti tomu Slow Fashion/ Capsule Wardrobe/ francouzský šatník se snaží o etický a udržitelný způsob nákupu, kdy každou položku na „nákupním seznamu“ pečlivě vybereme, promyslíme a až pak koupíme. Můj i váš šatník pak nebudou „praskat ve švech“ všemi trendy super kousky, naopak v něm vždy najdeme přesně to, co potřebujeme. Přesto jeho obsah zůstane moderní v každém okamžiku a my s ním – díky nadčasovosti střihu, materiálu a pečlivému výběru.

Mantra Francouzek

– inspirováno knihou Jak se stát Pařížankou… ať žijete kdekoli

  1. Vlastnit jeden jediný svetr, znamená mít ten z kašmíru
  2. Džíny a trenchcoat. Seberte jim je ze skříně a zůstanou nahé. 
  3. Minisukně je jako hra mezi tím, co se ukážeš, a tím, co zůstane skryto.
  4. Velká košile ukradená z jeho šatníku. Nejraději ji nosíš s džíny, balerínami  a zapnutou o jeden knoflík méně, než se sluší.  
  5. Tmavě modré tričko nebo svetřík. Jeho barva se nejvíc blíží černé, které je Paříž plná. Můj tip: zkombinovat obě barvy dohromady
Jak tedy začít?

Princip „Five Piece French Wardrobe“ je založen na myšlence, že si každou sezónu můžete koupit jen pět kousků oblečení. Co bude, to už záleží jen na vás. Tento systém by měl zamezit spontánním nákupům věcí, které ve skutečnosti nepotřebujeme. Ideálním začátkem je sestavit si wishlist kousků, které byste právě další sezonu ocenily, zamyslet se nad tím, s čím z vaší skříně by se daly nosit a kombinovat. Ideální je vycházet ze základních prvků šatníku. Inspiraci můžete najít třeba tady:

#Capsule Wardrobe: The best of and my tips

CW: 7 tips on how to add a small french twist for your capsule

#CW: Tips for the seasonal capsule for autumn 2017

12 key pieces for your winter capsule wardrobe

#CW: Occasional outfit – my slow fashion tips

Můj férový wishlist na jaro 2018 v pěti kouscích?

modrá halenka, bílé tenisky Veja, džíny, síťovka, naušnice, černá sukně 

Myslím si, že neexistuje jeden uniformní francouzský look (alespoň podle toho, co jsem sama zažila). To, co na něm mám ráda a obdivuji já, je myšlenka, kterou přináší – vlastnit jen pár opravdu kvalitních kousků, které můžu nosit a kombinovat jeden s druhým několik sezón po sobě, nikdy nevypadat nepatřičně a vždy se cítit sama sebou (možná to zní jako klišé, ale o to nám všem přeci jde, ne?).

Jaký je váš názor na stále nové a nové zboží v obchodech? Byly byste schopné dodržet nákup pouze pěti nových věcí za sezónu? 

S úsměvem, Karo
foto: Lucien
K napsání článku mě inspiroval post od Sartreuse.