(english version below)

Lehký jako peříčko, neskutečně jemný a navíc hřejivý! Řeč je o kašmírovém svetru. Svůj první jsem dostala před dvěma lety jako dárek od mamky. Šedý, s výstřihem do V, ze sekáče. Jo, je to ten na fotkách a dnes pro vás mám tipy, jak si ho vybrat. 

hat: Greenwich / sweater, belt: second-hand / skirt: DIY / bag: from Italy / shoes: Tamaris

Kašmírová vlna

Kašmírová vlna se získává ze srsti horských koz, žijících v oblasti Himálají, kterou si dnes nárokují Indie, Pákistán a Čína. Ta se jim vyčesává z oblasti jejich slabin, kde je nejjemnější. Možná ještě znáte pojem pašmina – perský výraz pro tu nejjemnější kašmírovou vlnu. V kombinaci s hedvábím je nebývale pevná a v současnosti se z ní vyrábí především šály.

Jak si ho vybrat?

Kašmírový svetr je nedílnou součástí mé capsule wardrobe. I proto si ho vybírám v univerzálních a lehce kombinovatelných barvách – šedé, černé a béžové. Tradiční je ten s výstřihem do V. Ačkoli se z mého pohledu jedná o celoroční záležitost (v zimě pod bundu, v létě přes lehké krajkové šaty), dávám si pozor na to, aby byl dostatečně dlouhý přes záda, přeci jen jeho hlavním účelem je mě zahřát. Za sebe nemám ráda svetry úplně na tělo. Ráda se do nich zabalím, a proto si často kupuji klidně ty o velikost větší.

Kde koupit?

Jasnou volbou jsou sekáče. Čas od času se v nich najdou opravdu skvělé kousky. Pokud toužíte po novém a máte tu možnost, nabízí se v Praze obchody jako Massimo Dutti, Stefanel, COS nebo WeArCashmere. V kolekcích je letošní zimu mají i fast fashion značky – třeba Mango. Pro etickou verzi mrkněte na EverlaneSiizu.

Péče:

Při pohledu na cenovku v obchodě se mi občas zatočí hlava. A proto si kvalita zaslouží speciální péči. Kašmír i jakákoli vlna by se měl prát ve vlažné vodě (20°C), já do ní přidám obyčejný březový šampón. Svetr do ní na cca 5 minut položím. Pak jím začnu točit na jednu a po té na druhou stranu. Máchám ve třech vodách. Svetr v žádném případě neždímám, ale jen jemně vymačkám, abych z něj dostala přebytečnou vodu. Pak ho zabalím do ručníku, tu sroluji a dále vymačkávám. Svetr pak položím na stůl a nechám sušit. Nesuším na topení a přímém slunci, nežehlím.

Z mého pohledu je investice do kašmírového svetru trochu větší, ale bohatě se vám vyplatí. Hlavní přeci je, že ten pozvedne eleganci a upozorní na (vybraný) vkus. A trochu toho luxusu vždy potěší a pozvedne outfit na vyšší level.

Nosíte v zimě svetry? A znaly jste ten kašmírový? Byli byste ochotny do jeho hledání investovat čas i peníze? 

S úsměvem, Karo

photo: Lucien

Light as a feather, unbelievable soft and warm. I’m of course talking about cashmere sweater. I got my first from my mother a year ago and it’s my favourite piece of clothing since then. Today I’d like to show you how to buy yours.

Cashmere wool is a fibre obtained from cashmere goats. The word cashmere comes from the name of a georgaphical region Kashmir in South Asia. Cashmere is stronger and lighter and three times more insulating than sheep wool.

Cashmere sweater belongs to my Capsule Wardrobe for some time. That is why I choose it in neutral colours such as black, grey or camel. The traditional one is the one with V neck. I prefer when it’s a little bit oversized because I can wrap up in it.

I love to ‘hunt’ for clothing in second-hand and vintage shops as you already know – same with this sweater. I have found many of them since and it makes for a really good purchase.. If you would like to buy a new one I recommend visiting shops like COS, Stefanel, Massimo Dutti or Mango. I tried to find a sustainable one but the only two brands I got are Everlane and Siizu.

In my opinion, you will be grateful and you will love your new cashmere sweater and it will become a new “family member” of yours. I know that the price is little bit higher but it will surely pay!

Have a nice day! 

Karo