Granny´s

Granny’s: pizza Roma

Leden 25, 2017

„V sedmdesátých jsme jeli do Itálie. Děda dělal na dráze, tak jsme měli cestu zadarmo. Spali jsme ve vlaku na lehátkách a cestovali v noci. My neměli zajištěného nic, žádné jiné ubytování ani jídlo. V Benátkách jsem jezdili loďkama a v Římě vylezli na kopuli sv. Petra – tam byly takové malé krámky. No a když jsme měli hlad, zašli jsme do restaurace. Tam jsem měla poprvé pizzu. A víš, jak oni se ji tady v Čechách snaží udělat co nejtenčí, tam ne – těsto bylo tlusté – takhle, vidíš? Jako můj palec. Vůbec mi nechutnala.

Tenhle recept, už nevím, kdo ho v televizi vařil, jsem vylepšila o jablečné pesto, který tvoří základ. Na podzim si ho zavařím pěkných pár skleniček a teď v zimě, vidíš, jak je dobrý? I k párkům místo hořčice, jak jsme ho měly nedávno. „

Jablečné pesto

1 kg oloupaných nastrohaných  jablek

6 větších stroužků česneku

2 větší cibule

100 ml octa

1 čl pálivé papriky, 1 čl kari, 1 čl zázvoru, 1pl soli, na špičku nože skořice

150 g cukru

Vše promícháme a vaříme do zhoustnutí asi 1/4 hodiny. Cukr dáme asi 5 minut před dovařením, aby se nepřipálil.

Pizza:

8 lžic hladké mouky, 16 lžic celozrnné mouky

sůl

1,5 droždí, které rozděláme s asi 3 lžičkami cukru

100 g tuku

na rozdělání vlažnou vodu

V mouce rozdrobíme tuk na drobenku, osolíme, přidáme rozteklé droždí a vše zaděláme vlažnou vodu (2-3 lžičky). Těsto je tužší, nelepí se, lehce polejeme olejem (1-2 lžičky).

Těsto vmačkáme na plech (bez kynutí) a zdobíme: na základ jablečné pesto, slaninu, mozzarellu, žampiony, olivy – prostě co dům dal.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.