Mé poslední dva filmové měsíce byly, dalo by se říci, artové. Od Diora po Yves Saint Laurenta až k režisérskému debutu Toma Forda v podobě Single Man. Naštěstí to vyrovnávají kousky jako Božská Florence a La La Land, u který se mi daří plně vypnout.

Picture: Pinterest

1 / Dior and I zachycuje první dva měsíce nového kreativního ředitele domu Dior, Rafa Simonce, v tom nejhektičtějším období – přípravě na přehlídku haute couture. Průběh vytváření vlastního „podpisu“ a zároveň zachování siluety „New Look“ mi, víc než zákulisní podívanou do jednoho z nejdůležitějších módních guru, dali nahlédnout do světa švadlen a lidí „k ruce“, bez kterých by všechno tohle pozlátko bylo jen nákresem na papíře.

2/  Co může být větším důkazem skvělého filmu než to, že jsem si soundtrack hrála víc než týden, den co den, znovu a znovu? Snad jen oscarová soška pro Emmu Stone z letošního předávání právě za tento film ♥

3/ Pokračujeme na umělecké vlně, stihla jsem totiž zavítat i do módního domu Yves Saint Laurent. Můj oblíbený Pierre Niney, kterého jsem poznala díky snímku Pan bezchybný, tu ztvárnil homosexuálního návrháře na jeho vrcholu i pádu. Film je vybaven slušnou zásobou francouzských hvězdiček a pár hezkými kostýmy, osobně si však z životopisného snímku neodnáším nic víc, než jsem věděla o YSL na začátku, což je na takový film málo.

4/ Už nějakou chvilku se snažím sledovat filmy pouze v angličtině bez titulků, takže se není čemu divit, že se občas ztratím. Ne však u Single Man, který zachycuje život vysokoškolského profesora v podaní Colina Firtha, hledajícího po smrti blízkého přítele smysl života. Z filmu na vás dýchne osamělost, pesimismus a uzavřenost. „One man show“ až do konce má za mě skvělé obsazení, prostředí a kostýmy, jen bych film zkrátila, ke konci už byl dost utahaný.

5/ Paterson, řidič autobusu v městečku Paterson píše básničky o životě, které zdánlivě nedávají smysl a jeho extrémně kreativní žena, která miluje černou barvu s bílými kolečky, peče cupcaky, hraje na kytaru a vlastní francouzského buldočka, u kterého celý film čekáte, že ho ukradnout. Za mě palec nahoru – krásné záběry (třeba odraz ulice v předním skle autobusu), poetika, nepředvídatelnost konce 😛 a pro mě doteď neznámí herci – já jsem si to užila.

6/ Ok, tak tady se projeví má angličtina, protože konec tohohle filmu jsem prostě nepostřehla. Život Davida Galea mám na seznamu „ke zhlédnutí“ už fakt… ehm dlouho. Čas na něj ovšem přišel až někdy minulý týden, kdy jsem si tenhle thriller s chutí pustila. Vysokoškolský profesor David Gale je odsouzen za znásilnění a vraždu. Čekající ve vězení na trest smrti, se pár dní před jeho vykonáním rozhodne podat exkluzivní rozhovor o svém životě novinářce Bitsey Bloomové (Kate Winslet) a vyzve ji, aby zjistila pravdu o něm samotném a o tom, co se ve skutečnosti stalo. Začíná hra o čas a cesta do minulosti za pravdou. Za mě palec nahoru!

7/ Rodiče Florence Foster Jenkins měli dát na zpěv. To by totiž nezpívala tak příííšerně. Ačkoli… pak by o ní nevznikl tenhle film s božskou Maryl a, ó ano, stárnoucím, Hughem Grantem.

8/ A na závěr dva seriály. The Young Pope z pera italského režiséra Paola Sorrentina je značně kontroverzní. I proto bych vám nejdřív doporučila zhlédnout jeho dva předchozí snímky: Velkou nádheru a Mládí, aby jste ho „pochopili“. Já jsem zatím u druhého dílu, ale vypadá to na fakt velkou jízdu. Určitě o něm ještě napíšu.

9/ O Alžbětě druhé toho bylo natočeno již spousta (mimo jiné The Queen s úžasnou Helen Mirren). Netflix nyní odvysílal seriál o tom, jak se ze dne na den stala mladičká „Bětka“ královnou (The Crown). Mám za sebou první tři díly a dnes večer padne určitě další. Zatím se jedná o dost napínavý děj, zajímavý výběr herců a samozřejmě – úžasné kostýmy.

V tomto týdnu mám ještě v plánu zajít na festival dokumentárních filmů Jeden svět. Zatím je můj plán takový, že přijdu do kina a co budou dávat, na to půjdu, ale pokud máte nějaký tip co určitě nevynechat – sem s ním! Za zmínku  stojí i film I dva jsou rodina, který už má na ČSFD 87% – njn. Omar Sy je prostě záruka kvality.

Znáte některý z filmů? Jaký je váš názor na něj? Co jste za poslední dobu viděli vy? A jaké filmy jsou na vašem „čekacím lístku“? 

S úsměvem, Karo