Pokud jste mě sledovali minulý týden na Instagramu, nemohlo vám uniknout, že jsem strávila týden v Německu. Vycestovala jsem tam přes projekt v rámci Erasmu+ a vy můžete taky! Jak? Mám pro vás pár tipů.blazer and dress: vintage, shoes: Tamaris, bag: DIY

Pokud jste mě sledovali minulý týden na Instagramu, nemohlo vám uniknout, že jsem strávila týden v Německu. Vycestovala jsem tam přes projekt v rámci Erasmu+. A vy můžete taky! Jak? Mám pro vás pár postřehů a tipů:

Vycestuj do zahraniční s Erasmem+

  • Jedná se většinou o týdenní pobyty/ projekty pro mladé lidi z celé Evropy, které jsou nějak tematicky zaměřené. Organizované jsou skupinou či jednotlivci ze zahraničí.
  • Vybírat můžete z kreativních, sportovních, tanečních, sebe rozvíjejících a mnoha dalších témat.
  • Vysílajících organizací je mnoho, já vyjela skrze Evropské centrum mládeže Břeclav. Ale podobnou nabídku mají: Tmelník, Hodina H, AIESEC a další organizace.
  • EYCB se zabývá především projekty výměny mládeže a tréninkovými kurzy.
  • 100 % finančních nákladů projektu může být financováno z peněz grantů EU. V mém případě nám bylo plně hrazeno ubytování, jídlo, MHD a zpětně proplaceno jízdné do místa konání. Před čtyřmi lety na projektu v Norsku jsem se podílela pouze ze 40 % na ceně letenky; zbytek byl opět plně hrazen. Cena je stanovena podle kilometrů.
  • Program pobytu je od rána do večera. Najde se ale i čas na průzkum místa pobytu a při týdenních projektech dostávají účastníci day off. Výhodné je, když přijedete o jeden den dřív a odjíždíte později. Stačí se jen domluvit s organizátory.
  • Zpracování náplně aktivit projektu se různí. Narazíte na skvěle propracovaný program, ale i na volnější dny. Záleží na pořadatelích.
  • Pro mě je důležité, že můžu „zdarma“ vycestovat a mluvit anglicky, popř. německy.
  • Kolikrát na projekt vyjedete není omezeno. Můžete se tedy hlásit nepřetržitě. Stačí jen vyplnit přihlášku a počkat, jestli vás vyberou.
  • Věková hranice je 13 – 30 let.

Účast na těchto projektech můžu rozhodně doporučit. Podívala jsem se na místa, která bych běžně nenavštívila, poznala nové lidi a užila si zahraniční cestování se zajímavým programem téměř zadarmo. V případě jakýchkoli otázek mě neváhejte kontaktovat.

Workcampy po celém světě

Další možností jsou workcampy. S těmi má zkušenost kamarádka Eva: „Jedná se o 2-3 týdenní pobyt, na kterém skupinka dobrovolníků z celého světa pracuje na nějakém veřejné prospěšném projektu. Zaměření může být jakékoliv – od ochrany přírody, rekonstrukce nějaké památky po pořádání kulturní či sportovní akce. Vzhledem k tomu, že jde o dobrovolnou činnost, není práce nijak náročná a trvá tak 4-5 hod denně. Zbytek času mají dobrovolnici jiný program, často výlety, společné vaření, zkrátka co okolí nabídne. Největší databázi workcampů poskytuje sdružení dobrovolných aktivit INEX, na jejichž stránkách si dle svých potřeb a zájmů vyfiltrujete ty, které vás zajímají a dáte si je do přihlášky. Je dobré si jich tam dát víc a seřadit dle preferencí, jelikož nemusíte být vybráni hned na ten první. Platí se poplatek 2200 Kč, přičemž když nebudete nikam umístěni, 2tis vám vrátí. Dobrovolník si pak sám zajišťuje cestu a pojištění a občas se ještě platí poplatek té pořádající organizaci. Workcampy jsou po celém světě, ale konkrétně do Německa prý INEX ročně vyšle nejvíc lidí. Alternativou je česká neziskovka Tam jdem, která pořádá mimo těchto delších workcampu také tzv. víkendovky. Ty stojí 200korun.“

Máte s podobnými projekty zkušenost nebo o nich slyšíte poprvé?

S úsměvem, Karo

foto: @motylky