Celou letošní zimu jsem myslela na léto, sluníčko a vodu. Jakmile ale přišly tyhle hice, celá idyla mě přešla. Jsem tvor pětadvacetistupňový a jakmile mi teploměr ukáže 30°C, zalézám co nejdál tomu všeobjímajícímu dusnu. Když už ale přeci jen musím „vystrčit růžky“, pátrám ve své skříni po něčem příjemně chladivé a nelepícím se. Určitě mi rozumíte. 

S létem přichází do obchodů i všemožné nové materiály a já bych je vám tu postupně ráda představila. Dnes ale zůstaneme ještě trochu tradiční – představím vám mé tři nejoblíbenějších: bavlnu, hedvábí a len. A jestli si myslíte, že o nich víte vše, nenechte se mýlit!

Bavlna

Není nic jednoduššího, než si jít do obchodu koupit tričko. Odhadem budou přibližně 80% nabídky tvořit právě ta bavlněná. Ale není bavlna jako bavlna.

Bavlník je nejdůležitějším textilním materiálem. K tomuto účelu ho používali již staří Egypťané nebo Číňané. „Ve světě pěstuje bavlnu 30 milionů farmářů v 65 zemích světa, v oblastech s dostatkem tepla a dešťů, především v Indii a Číně, Spojených státech amerických, západní Africe, Brazílii nebo Uzbekistánu. Při pěstování a sklízení bavlny bývá využívána nucená a dětská práce, mohutně se používají pesticidy, často chybí pracovní ochranné pomůcky.“ (více zde)

Bavlna skvěle pojímá vlhkost, je pevná a příjemná na nošení. Pravdou ale je, že v současnosti stále častěji narážím na tu méně kvalitní, která: je „tvrdá“ (na omak poznáte) a tudíž saje méně potu a v letních měsících by se vám na oblečení dělaly nepříjemné kruhy od potu; nebo se žmolkuje a chytá chlupy – koukněte na první vystavené kousky na stojanech. Péče bavlněné oblečení je však ta nejjednodušší – pračkou a žehličkou tu nemůžete nic zkazit.

Hedvábí

Neexistuje pro mě nic elegantnějšího nežli hedvábí. Pařížanky nosí vždy u sebe hedvábný šátek, protože v něm neriskují žádné módní faux pas a když prší, uváží si ho přes hlavu jako Romy Schneider nebo Grace Kelly

Po té, co k nám doputovalo z Číny, začalo se hojně užívat v oděvním průmyslu. Mezi jeho vlastnosti patří antistatika a díky odolnosti vůči roztočům je vhodné pro alergiky. Skvělé na léto je díky chladivosti, kdežto v zimě vás zahřeje. Bohužel je trochu náročnější na údržbu. Já hedvábné halenky nikdy neperu v pračce, pouze ručně v mýdlovém roztoku nebo v březovém šamponu a nikdy nežehlím. Pouze nechám vyvěšené na ramínku do uschnutí. Pokud si teď říkáte, že hedvábí je drahé a kde ho máte po všech čertech shánět, odpovím vám tradičně – v sekáčích nebo v látkách (tu).

Len

Len ve mě evokuje Afriku, poušť anebo safari. Při pohledu na  jeho pískovou a bílou barvu si vždy vzpomenu na filmy jako byl Anglický pacient nebo Vzpomínky na Afriku

Ačkoli je lněné vlákno staré jako Metuzalém, možná vás stejně jako mě překvapí, že se u nás ve velkém pěstovalo za první republiky až do 80. let. S otevřením hranic v devadesátých a současně i s otevřením trhu se však jeho produkce snižovala až na úplné minimum (i v závislosti na zániku textilního průmyslu v ČR). Důvod, proč mám len ráda, je jeho vysoká savost, odolnost, poskytuje ochranu proti UV záření, nepohlcuje pach a chladí v horkých letních měsících. Na jeho pěstování se navíc používá méně chemikálií, je tedy ekologičtější nežli bavlna. Z praxe ale vím, že mezi zákaznicemi moc oblíbený není – důvodem je vysoká mačkavost. Dle mého ale právě tohle ke lnu patří a s tímto očekáváním si ho pořizuji (efekt se dá eliminovat oblečením v tmavě modré nebo bílé barvě). Ačkoli opět peru len v ruce, nemusím se ho bát dát ani do pračky (vždy ale kontroluji cedulky). Žehlím ho pak na vyšší stupeň a s dost velkým napařování.

Mimochodem – tahle halenka je ta, o které jsem mluvila při mé „stížnosti“ na nedostatek kvalitních věcí v jarní kolekci. 

shirt, belt: secondhand, skirt: inkpotSTORIES, bag: vintage, shoes: Högel

Z jakých látek nosíte oblečení v létě vy? Je pro vás materiál důležitý? A kolik oblečení by vám zůstalo ve skříni, kdybyste vyřadili všechno to bavlněné? 

S úsměvem, Karo

foto: Lucien