První letošní podzimní výlet. S brzkým vstáváním, ranní mlhou, cestou vlakem a atmosférou objevování. Drážďany, jedno z top míst, kam jsem se už dlouho chtěla podívat. Město přezdívané ‚Florencií na Labi‘ se mi konečně podařilo navštívit o prvním podzimním víkendu . A pane jo – vážně stálo za to!

Z Prahy jste vlakem v Drážďanech za 2,5 hodinky. Cesta se vine podél Labe a výhledy do kraje stojí za to! Naší první zastávkou v novém městě byl park Großer Garten, který rozhodně dostál svého jména. Uprostřed něj se nachází nádherný barokní zámeček s kaštanovou alejí, teď z rána vypadal v mlze dost tajemně (jakožto fanoušek Hercula Poirota jsem si hned spočítala, že je to dobré místo pro vraždu :D). Mimo to je v parku i malá Zoo a protíná jí i železnice, po které je možno se svést. Na jeho okraji se nachází Skleněná manufaktura automobilky Volkswagen – díky skleněným zdem je možné nahlédnout montérům přímo pod ruce.

Maličké centrum Drážďan jsme v klidu prošly pěšky za dvě hodinky. Určitě se vyplatí neopomenout navštívit minimalisticky zdobený kostel Frauenkirche s úžasnou kopulí, Fürstenzug – nástěnný obraz dlouhý několik desítek metrů a projít se podél Labe po tzv. Brühlsche Terassen, kterou z druhé strany lemuje akademie umění.

Labe dělí město na starou (turistickou) a novou (studentskou) část.

Jo a pak je tu štrůdl (vzpomínáte si na scénu z Hanebných panchartů?). Na stokrát doporučuji si na něj někde zajít. Dostanete ho s vanilkovou omáčkou/ pudinkem, což je má nejoblíbenější varianta. 

Park a galerie Zwinger pro mě byli jedním z hlavních lákadel. V místní obrazárně se totiž skrývají díla starých mistrů (třímetrový obraz Sixtinské madony od Raffaela a díla od Van Eyck, Dürer, Rubens, Rembrandt …). Na ISICa je možné získat studenské vstupné.

Prostě a jednoduše mě Drážďany okouzlily – svou malou rozlohou a velkou pompou, architekturou a přívětivou atmosférou. Jasně, nezmínila jsem hlavní atrakci všech Čechů – Prager Straße – městkou nákupní zónu. A hned vám řeknu proč: 1. Primark, za kterým sem většina z nás jezdí, jde úplně mimo mě (ráda brzy vysvětlím), 2. tu nenabízeli nic, co bychom nenašly v Praze a do třetice Capsule Wardrobe (protože prostě).

Pokud tedy máte volný víkend, neváhejte! Za chvíli tu začnou známé adventní trhy (štrůdl vyměňte za štolu), na jaře a v létě se chystám projet místní viniční oblast a zajít do Muzea hygieny, které jsme tentokrát nestihly.

Byli jste v Drážďanech? Co vás zaujalo? 

S úsměvem, Karo