Capsule Wardrobe, Fashion, Udrž.to

MY 9 BEST TIPS HOW TO CARE FOR YOUR WARDROBE

Listopad 12, 2017

Občas si říkám, jestli už vás neunavují všechny mé tipy, jak si sestavit perfektní šatník, před kterým nebudete muset stát půl hodiny a vymýšlet, co na sebe… Ale za poslední měsíc jsem od vás slyšela tolik pozitivních zpráv a dotazů ohledně capsule wardobe, že jsem se rozhodla v článcích o ní pokračovat. Pokud vás tedy zajímá, co se u mě právě děje a čím žiji, koukněte na mé Monthly Favourites nebo Instagram :). 

Dneska bych vám ráda popsala pár svých tipů, jak se starat o oblečení, které nám už visí ve skříni. Možná si říkáte, jak to, že oblečení z babiččiny skříně je tak krásně zachovalé a pořád jako nové… Tak to pojďme prozkoumat!

1. Kvalita především

Kvalita nad kvantitou – zásada, kterou se nyní snažím řídit. Již při nákupu si všímám cedulky se složením materiálu, zkusím si v ruce promnout látku abych věděla, jak moc se bude při nošení mačkat, dívám se na pevnost a kvalitu provedení švů. To všechno mi napoví, jak bude oblečení vypadat po několika vypráních. Pokud si o tom, jak poznat hodnotný kousek chcete přečíst víc, kuk sem.

2. V pračce nebo v ruce?

To je, oč tu běží. Koukni na cedulku! Moje babička radí: „Namáčej hodinu před praním ve vaně s vlažnou vodou a pracím práškem. Teprve pak přijde pračka.“ Babiččina bílá je ZÁŘIVĚ bílá. Zbytečně časté praní nedoporučuji (džíny ztrácejí na intenzitě barvy). Další tipy, jak prát vlněné svetry nebo hedvábí najdete v prokliku.

3. Skvrny

Pot a mastné skvrny řeším jednoduše: kapku pracího prostředku vetřu přímo na skvrnu, zabalím a zbytek vyřeší pračka.

3. Žehlení

Oblečení NIKDY nesuším v sušičce. Ta je k nim totiž příliš hrubá a mohla by způsobit jeho sražení. Radši ho položím na sušák (pokud možno ven) a košile pověsím na ramínko. Získají tak opět svůj tvar a já se nemusím starat o žehlení. Když už k němu však dojde (nekecám, ale je to moje oblíbená domácí práce, u které můžu poslouchat audioknihy nebo podcasty), opět sleduji cedulky. Skvělá věc, kterou znám z práce, je napařovač oděvu, který se hodí na všechny tipy oděvů a práce s ní je naprosto jednoduchá.

4. Naučte se pár základních šicích tríčků

Umíte si začít díru na ponožce, opravit špatný šev nebo zúžit kalhoty či vyměnit zip? Ačkoli i já jsem stále začátečník, po loňském kurzu šití ve Strojovně jsem nadšená „opravářka“ oděvů. Určitě je škoda vyhodit oblíbený kousek, když ho lze jednoduše vyspravit a znovu nosit. Spoustu tipů jak na to najdete na YouTube. Navíc: ruční práce jsou teď trendy.

5. Ve skříni

Ukládání oděvů do skříně je nedílnou součástí péče o ně. Mně se osvědčilo, mít co nejvíc kousků pověšených na ramínku. Tak mám o nich přehled. Zbytečně přecpaná skříň je horor – oblečení z přírodních materiálů potřebuje dýchat – nemám je hustě naskládané na sobě. To že oblečení vyvěsím na ramínko mi navíc ušetří výše zmíněné žehlení. Naopak svetry a věci z úpletu mám složené, protože na ramínku by se mohly vytáhnout a ztratit tvar.

6. Péče o obuv

Botičky jsou jeden z momentů, kterých si my (holky od módy) hned všimneme. Jestli jsou botky okopané, koženka oloupaná, špinavé… Ani jedno, podle mě, nedělá dobrý dojem. Kožená bota se nebojí kartáče, vlažné vody a následně ji buď krémuji nebo potírám včelím voskem, který jim dodá výživu a krásně je vyleští. Po celodenním chození je nechám vyvětrat. Důležité je, střídat obuv alespoň obden. Boty z koženky neberu vážně.

7. Péče o vlnu

Své vlněné kousky peru pouze ručně ve vlažné vodě a březovém šamponu. Po vymáchání místo aviváže použiji raději slabý octový nálev, ale po šamponu není třeba. Suším je rozprostřené na sušáku, ne na sluníčku ani na topení. Jednou za čas, když se na nich objeví žmolky, použiji odžmolkovač, který jim vrátí krásný vzhled. Zásada je, nenosit vlnu na tělo. Vyvarujete se tak nevkusným zpoceným místům a vůni – tedy i zbytečnému praní. Já své svetry peru maximálně dvakrát za zimu.

8. Provoňte svou skříň

Není nad příjemnou vůni ze šatníku – pytlíček levandule, vaše oblíbené přírodní aroma nebo i „lepší“ mýdlo.

9. Tipy na eko prací prášky

Péče o oblečení je nedílnou součástí investice do něj. Jednoduše: brát vážně cedulky, správný prášek, namáčet, barevné oblečení prát po rubu.

Co se vám v péči o oblečení vyplatilo? Máte nějaké vychytávky? 

S úsměvem, Karo

You Might Also Like

2 komentáře

 • Reply LifestyleBirdie Listopad 12, 2017 at 9:57 pm

  Velmi pěkné tipy, hodně jsem jich znala, některé děláme (doma), jiné ne. Např. košile si neumím představit bez žehlení (copak nejsou zmačkané? 😀 ) a my bílé prádlo namáčíme v „Namo“… Nejprve prádlo dáme do pračky, spustíme jakýkoli program a nasypeme Namo. Jakmile se pračka zapne a prádlo párkrát „překulí“, pračku vypneme a prádlo necháme v Namu asi 45 min. Poté vodu odstředíme, zbavíme se tedy veškeré špíny a Namo si poradí i s organikou, tedy se všemi bakteriemi z potu, žlutých skvrn, ale hlavně prádlo NIKDY není zaprané… Pak už jen prádlo vypereme na klasickou teplotu i čas s normálním práškem na bílé prádlo! 🙂 Toť můj tip! 😀 🙂

  Lifestylebirdie

 • Reply Johanka Listopad 17, 2017 at 9:32 pm

  Tebe baví žehlení? Budu tě platit, prosíííím, já ho fakt nesnáším :D. Co jsem na koleji, tak ani nemám možnost si oblečení vyžehlit, ale uvědomuju si, jak je žehlení potřeba, strašně mi vadí pomačkané věci (proto se tak ráda vracím domů, kde mi to vyžehlí :D!). A ruční praní u mě momentálně také vede (a zas z toho důvodu, že na koleji je rychlejší a levnější si vyprat v ruce), na to používám klasického a dobrého Jelena. Jinak třeba to, že by se vlna neměla nosit na holém těle kvůli potu a vůni, jsem nevěděla, ale na druhou stranu, kdo by nosil vlnu přímo na těle? :D.

  A jo, máš tu na fotkách báječný vlasy!

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.