Sluníčko už začíná pořádně připalovat a myslím, že nejsem jediná, kdo se už letos trochu spálil. Je tedy čas vytáhnout opalovací krémy. Pokud tak jako já jdete pro klasiku do drogerie, zastavte se! V loňském roce přišli odborníci z Masarykovi univerzity se zprávou, že některé opalovací krémy mohou poškodit DNA. Na trhu jich naštěstí ubývá. 

vše sekáč, boty Tamaris

„Aktivní látka EHMC, kterou obsahují některé opalovací krémy i další výrobky denní péče, není pod vlivem ultrafialového záření stabilní a v přeměněné formě může poškozovat DNA buněk člověka. Sloučenina je obsažena nejen v opalovacích přípravcích, ale i v jiných kosmetických výrobcích, které lidé denně používají. Funguje totiž také jako ochrana proti tomu, aby nebyly produkty znehodnoceny na slunci v průběhu jejich skladování a používání. K nalezení je tedy v pleťových krémech včetně nočních, v lacích na vlasy či parfémech.“

Přírodní opalovací krémy naproti tomu obsahují minerální UV filtry, které na pokožce vytvoří ochranou vrstvu, jež odráží paprsky a zabraňuje poškození kůže. Vždy si ale zkontroluji, jestli výrobce nepoužívá minerály v nano kvalitě. Ty se totiž mohou vsáknout do pokožky – v tomto případě stále není jisté, zda je náš organismus dokáže vyloučit. V obchodě Greenwave jsem se navíc dozvěděla, že nebezpečná může být u opalovacích krémů i syntetická parfemace. Ta může způsobit na kůži pigmentové skvrny či alergické reakce.

Nevýhodou přírodních opalovacích krémů s minerálním faktorem může být bílý film na kůži. Já sama si je při nákupu ráda vyzkouším a případně vezmu domů vzorek. Dobrou zkušenost mám s opalovacím mlékem Biosolis, které se mi velmi dobře roztírá. Skvělého průvodce světem přírodního opalovaní sepsala Lucie.

Věděli jste o objevu vědců z Masarykovi univerzity? A jakou zkušenost máte s přírodními opalovacími krémy? 

S úsměvem, Karo

fotila: Motylky