When push comes to shove we always seek help in the depths of our handbags. But sometimes is not easy to get suitable one.

Každá touží po té pravé. A spousta z nás ji nemůže najít… Řeč je o naší věrné společnici v každé situaci – kabelce.

I’m wearing: second-hand leather jacket, vintage white shirt, Mango jeans, Hoegle heels, vintage straw bag

I always loved the tale of Mary Poppins, her fascinating big tote was a hiding place for almost anything you could possibly ever dream of. Hermiona was able to perfect this magic by carrying in her pompadour bag all the books and clothes not only for herself but also for her other two friends too. My handbag is like my second home to me. Since the early morning departure from home till the return at the end of the day, I need to carry all the necessities I could possibly need.

It’s not easy to pick one, I am very demanding. I always look for:

  • Genuine leather (I do own on inherited from my mum. Handbag itself older then 30y – a prove of a high quality and high cost per wear as well),
  • Light – not more then 1,5kg,
  • Neutral colour,
  • Timeless design,
  • Comfy to carry – two straps and shoulder strap.

I’m voting for these brands, as their production is as fair as it can get:

Jako malá jsem milovala pohádku o kouzelné chůvě Mary Poppins, v jejíž obrovské tašce se ukrývalo kde co. K dokonalosti toto kouzlo dovedla Hermiona, která ve své pompadurce nosila učebnice a oblečení pro sebe i její dva kamarády. Pro mě samotnou je má kabelka „druhým domovem“. Od rána, kdy vyjdu z domu, až do večera, kdy se vracím – vždy v ní toužím najít právě to, co potřebuji.

Při jejím výběru jsem náročná. Vždy hledám:

  • koženou (vlastním jednu po mamce, která už má přes 30 let – pro mě důkaz kvality a vysoké Cost per Wear),
  • lehkou do 1,5 kg,
  • v neutrální barvě
  • a nadčasovém designu,
  • mající dvě krátká ucha a delší popruh, abych ji případně mohla nosit křížem.

S touhou po co nejférovější produkci, pak můj výběr vypadá následovně:

Dufka, Denise Roobol: vegan material bag, Moi Moi, Lorena, Royal RepubliQ

Sustainable handbags are produced by O My Bag. The leather is tanned without the use of chlorine, which means that the bags are biodegradable and easily decomposable. The inside of the bag is made from organic cotton certified with GOTS. Their websites are providing info even about particular factories. Brands creating with similar concept are Lorena, Denise Roobol, Moi Moi or Royal RepuliQ.

Note – I’d like to publish an article about the impact of leather shoes and bags production on the environment, hopefully in October.

Udžitelné kabelky vyrábí např. značka O My Bag, která se zaměřuje na férovou produkci a používá kůži činěnou bez chromu, díky čemuž jsou tašky biodegrabilní, tedy v přírodě snáze a rychleji rozložitelné (více info). Látkové podšívky jsou z biobavlny certifikované GOTS. Na webu můžete zjistit i informace o jednotlivých továrnách.  S podobnou myšlenkou tvoří i Lorena, Denise Roobol, Moi Moi, Lorena nebo Royal RepubliQ.

Pozn.: v říjnu bych ráda vydala článek zabývající se dopadem výroby kožených bot a kabelek na životní prostředí

I am looking for small, black clutch bag, already for about a month. This bag/clutch should be able to fit in a bit more than just phone, keys and debit card (book wouldn’t hurt). It’s not easy to find, I have to admit.

As for Czech design, worth mentioning is PBG Studio. You can find their handbags even in popular berlin shop Studio 183.

Z českých designerů bych zmínila PBG studio, jenž své kabelky prodává i v populárním berlínském Studiu 183.

Poslední měsíc jsem na lovu malé, černé kožené kabelky, do které by se mělo vejít i něco víc, než jen klíče, mobil a kreditka (třeba knížka by nebyla špatná). Je to boj, to musím přiznat. Na mém wishlistu jsou tyto:

Lorena, Lorena, Royal Republiq, O My Bag, Atomy

As for French, mention deserves:  A.P.C., Sezane, Sessun, Rouje, Polene

Vegan version:

Angela Roi, Angela Roi, Corkor, Ina Koelln, La Bante London, Matt and Natt, Matt and Natt, Tea Bag, Rony Black

Lately, the bit more luxurious version of handbags is also getting my interest. I like to go through Etsy or Vestaire Collective. Slow Bazar, small shop Vintage Gallery on Ovocný trh or butique Phase 2, all of them in Prague.

Z francouzských značek bych vypíchla: A.P.C., Sezane, Sessun, Rouje, Polene

Pokoukávám i po trochu luxusnější verzi kabelek, nejraději pátrám na Etsy nebo Vestiaire Collective. V Praze pak zajdu do Slow Bazar, obchůdku na Ovocném trhu Vintage Gallery nebo butiku Phase 2.

I like how the leather bag gains some sort of patina or scuff, all of it caused by frequent usage and time. Vintage pieces, preferably. And for those, I don’t mind traveling the world to find. Berlin or Munich are offering wide variety of vintage shops and flea markets where you can find true treasures.

What is important for you personally, when you are choosing new handbag? Do you have any you would dream of?

Na kožených kabelkách se mi líbí jejich patina a ošoupanost, kterou získají časem a častým používáním. Osobně preferuji vintage kousky, kterým můžu vdechnout nový život. Za takovými nákupy miluji cestovat. Třeba Berlín nebo Mnichov nabízí nepřeberné množství vintage obchodů a blešáků, kde se dají najít opravdové poklady.

Co je pro vás důležité při výběru nové kabelky? A jaká by ta vaše vytoužená měla být?

S úsměvem, Karo 

Photo: @janabenesova