Summer sale starts this week! You guys know that I’ve written about Slow and Local Fashion, Zero Waste and eco topics. But when we are on a search for that perfect summer dress or swimsuit and thrift shops are just empty this time – we often go for an easier option provided by Fast Fashion retailers.

Mám pro vás interní informaci… zítřkem začínají v obchodech celoplošně letní slevy, které se potáhnou až do konce července.

Já vím, snažím se tu psát o udržitelné módě, lokální tvorbě, třídění odpadu a spoustě dalších věcí a pak najednou bác, slevy. Jenže taky tuším, že pokud sháníme dobře padnoucí šaty na léto, plavky nebo cokoli dalšího a třetí den probírání se přeplněnými second handy je stále bezúspěšné, zvolíme jednodušší variantu – běžné oděvní řetězce. 

t-shirt: vintage, skirt: Armedangels, shoes: Ethletic, bag: Deadwoodall from Eco Fashion Labels

Nothing new that the core of every Wardrobe should be Capsule Wardrobe. Collection contained of perfectly fitting clothing, which can be easily paired with the rest of wardrobe, based on items made of high quality material.

Základ šatníku by měla tvořit tzv. Capsule Wardrobe. Jedná se o sbírku oblečení, které se dobře a lehce kombinuje s každým kouskem, který naše šatní skříň již obsahuje, je z dobrého a kvalitního materiálu, perfektně nám sedí a můžeme ho vytáhnout ke každé příležitosti.

But there are also these days, familiar to everyone, when we want to buy something brand new to add a special touch of current fashion. What to do? And how to shop during sales season? Here are some suggestions:

 1. I make a wishlist of items I’d like to buy before I go shopping.
 2. I open my own wardrobe and try to find any pieces which could provide some resemblance to items I want to shop for. Do I own such a thing already?
 3. I select all clothes I haven’t worn more than five times in last year. Then put them away.
 4. I buy just as many new pieces as I put away.
 5. Let’s go shopping! I don’t buy anything from New Yorker, Gate, Terranova, Primark, Mohito, Tally Weijl and Zara. I am not the only one who made bad experience with their colour-instable, shape-shifting products. I am seeking the best quality I can afford now.
 6. When shopping, I am looking for size that fits me (nothing smaller or bigger), composition (I don’t buy anything with more than 60% polyester or leatherette). Never ever go for something that doesn’t fit properly.
 7. Is this item truly easily adjustable into my wardrobe? Can be paired with my shoes, trousers, shirts? How many times will I wear it? What about the Cost per Wear?
 8. NO to plastic bags! There is enough plastic trash on this planet already.
 9. Time for second fitting in home. Does it truly fit? What is the quality of colour? Don’t postpone return of unfitting purchase. The returning period is shorter during Sales.
 10. Enjoy your new piece and count your Cost per Wear!

Jenže, pak tu jsou dny, a známe je každá, kdy si chceme udělat radost nebo jen něčím oživit šatník, koupit si něco ultra moderního. A do toho zmiňované slevy. Co pak? Níže vám nabízím malý nákupní klíč (předem testován :)), kterým se můžete inspirovat nejen při letošním výprodeji.

 1. Než vyrazím, zamyslím se nad tím, co všechno „nutně“ potřebuji sehnat a sepiši si to. Následně projdu seznam a vyškrtám věci, které jsou již od pohledu „blbosti“.
 2. Otevřu vlastní skříň a společně se seznamem porovnám, jestli už danou věc náhodou nevlastním jen v nějaké obměně.
 3. Protřídím skříň. Dám pryč všechno, co jsem na sobě za poslední rok neměla víc než pětkrát. Jak se zbavit starého oblečení zjistíte v tomto článku.
 4. Má zásada je, koupím si jen tolik novinek, které nahradí oblečení, jehož jsem se v předchozím kroku zbavila. Víc stejně neunosím.
 5. A jde se nakupovat. Obloukem se (moc prosím) vyhýbám řetězcům tipu New Yorker, Gate, Terranova, Primark, Mohito, Tally Weijl a levnějším kolekcím ze Zary. Nejenom z mé zkušenosti vím, že po dvou vypráních se z trička stává hadr na podlahu (cuckovatí se, ztrácí tvar aj.) a vy doslova vyhazujete peníze oknem. Chci pro sebe tu nejvyšší kvalitu, kterou mi můj rozpočet umožní.
 6. V obchodě mám následují postup:
  1. velikost: nikdy si neberu nic s tím, že do toho někdy v budoucnu zhubnu/ přiberu,
  2. složení: vše co má 60 a více procent polyesteru (nebo není kožené), vracím okamžitě zpátky
  3. co mi nesedí, nechci.
 7. Zamyslím se, jestli se mi daný kousek vůbec hodí do skříně. Mám k němu boty, kalhoty, košili? Kolikrát si ho vezmu na sebe? A jsem v něm vůbec JÁ?
 8. A jde se k pokladně. Tady řeknu důrazné NE plastovým taškám, které jsou hezké jen ve chvíli, kdy vycházím z obchodu a chci celému světu vykřičet, kde jsem právě nakoupila. Doma je stejně vyhodím, tak proč s nimi plýtvat.
 9. Ještě než odstřihnu cedulky, zkusím si dané kousky v pohodlí domova zkombinovat se zbytkem mého šatníku. Opravdu mi daný kousek sedí. Pozor – v rámci slev bývají zkrácené doby na vrácení zboží.
 10. Nosím to! Je škoda peněz, času i energie, kupovat si oblečení, které vytáhnu jen jednou do roka.

Who wouldn’t enjoy shopping of brand new, amazing purchase. Nonetheless, we should try to take in consideration all the facts about Fast Fashion as: Where and by whom was the piece made? Does it have any environmental affect?

If you are sure, that your purchase is meaningful – go for it.

What do you shop for during sales? Do you shop for specific items? And the final question – do you make lists?

Radost z nového kousku, je radost z nového kousku. A já ji plně chápu a respektuji. Přesto si myslím, že když už přijde rozhodnutí, nakoupit v běžném řetězci, je dobré se zamyslet nad fakty o Fast Fashion. Kde byl oděv vyroben, za jakých podmínek a nedošlo při jeho výrobě k ničení životního prostředí? Víte-li, že se vám jeho koupě vyplatí a že nezůstane ležet na dně skříně jako důkaz rozmařilosti, jděte do toho!

Co nakupujete ve slevách? Jdete po konkrétních věcech do oblíbených obchodů? A děláte si nákupní seznam?

S úsměvem, Karo

foto: Lucien