Culture

Saturday loves design

Duben 19, 2017

„A vy studujete něco s designem? Něco kreativního?“

Hm, vlastně ne. Já se jen ráda koukám, možná jsem milovnicí všeho hezkého a kreativního – od starých obrazů a starožitného nábytku po moderní a současné umění. Mám ráda dobře odvedenou práci, za kterou vidím přesah, hloubku a myšlenku, se kterou daný člověk tvořil. V ideálním světě bych byla mecenáška umění, takhle si musím vystačit s pozorovatelkou. Ano, jsem pozorovatelka umění a třeba jednou budu i jeho sběratelka, kdo ví. Zatím si ovšem musím dělat přehled, co se na trhu děje a sobotní Prague Design Week mi v tom pomohl. 

Ten letošní, čtvrtý ročník, se konal v Tančícím domě – jak příznačné místo ♥. Z 82 designerů bych vám ráda představila mých devět nejoblíbenějších, u kterých jsem našla výše popsané.

Šperky z korálů od zlatníka Jakuba Líbala mě nadchly na plné čáře. Tak titěrná práce a čas, který jejich výroba potřebuje… Jednotlivé modely se skládají ze spousty drobných částí vosku  a vytváří tak originální šperk, kde téměř žádný z komponentů není identický.

Značka Fain Wood představila šperkovnice, při jejichž tvorbě se inspirovala řekou Vltavou. Jejich tvar připomíná oblázky z ní vytažené a jednotlivé části krabiček jsou rozdělené kovovým proužkem zatočeným do tvaru meandrů řeky.

Eva Basl tvoří velkoformátové instalace a pro PDW vytvořila vlajku České republiky ze včelího vosku (btw. jednu instalaci od ní lze právě najít i v pražském Skautském institutu!).

O Frusacku by infiberry tu již byla řeč. Protiklad k plastovým sáčkům, které používáme při nákupu ovoce a zeleniny. Co mě překvapilo je, že tkanina je organického původu (kukuřice) a můžeme ji kompostovat. Takže až sáček doslouží – kompost – hnojivo – rostlinky na zahradě. Má to smysl!

Ilustrátor Filip Pošivač stojí za knihami pro děti a animovanými projekty Až po uši v mechu a Živě v mechu. Jeho obrázky jsou plné přírody a fantazie.

Jako vždy stála za zastavení i expozice Tkalcovny Kubák, která hraje na strunu všemu tradičnímu. Rodinná firma, která se předává z otce na syna mě vždy zahřeje u srdce, protože jejich deky jsou jen z přírodních materiálů jako je vlna, bavlna a len, mají nejen kostkovaný vzor (však víte) a zachumlat se do nich, je přání snad všech návštěvníků PDW.

Jen málokteré kraťasy mi střihově sednou, ale myslím, že pro letošek už znám řešení. Annanemone totiž jedny šije a navíc se zajímavými vzory. Když jsou v obchodech potisky oblečení plné ananasů a plameňáků, ona jde do boje s lenochody, kohouty nebo artyčoky. Dílnu má v pražských Vršovicích, takže tam asi brzy zavítám.

Letos mě moc potěšila Mayda, oděvní značka, které si cením pro její střihovou jednoduchost, která ovšem není over (jako teď vše), ale zůstává hezky ženská. Na PDW představila kolekci Pohádka v pastelových barvách, kterou si ovšem každý nositel může přizpůsobit po svém. Na oblečení jsou totiž jemně předtištěné motivy právě z pohádek, které si pak doma můžete vyšít a stát se tak vlastně spoluautorkou. Za mě palec nahoru za hravý nápad.

Ti, kdo mě znají vědí, že kvůli útulné kavárně jsem schopná prochodit i půlku Třeboně, jen abych nějakou našla :). Ovšem spíš než o kávu mi jde o vizuální vhled místa. V sobotu tedy přišel čas na poměrně novou kafeterii na Smetanově nábřeží s příznačným názvem SmetanaQ.

Být graficky zdatná, hodím vám se mou oblíbenou myšlenkovou mapu, takhle si budete muset vystačit s poznámkami: lustry, hrubě omítnuté stěny, milá obsluha, krásné zákusky, krásný dům – celý renovovaný, v horním patře galerie + ateliery designerů, výhled na Vltavu, kousek od centra, hezké toalety a velký prostor, ve kterém se vždy místo najde.

 

Naproti kavárně se přes chodbu nachází designový obchod Dee Live, který v sobotu poprvé otevíral. Hnedle se nás chopila slečna a udělala nám po něm průvodkyni a vysvětlila, že autorům projektu v Praze chyběla prodejní galerie s výrobky jen od českých designerů. Koncept je postaven na hlídání si i odkud je materiál – vše musí být z Česka, max z Evropy. A do sortimentu (ach ta VŠE) patří knihy, porcelán, šperky a dochystávala se expozice i oblečení.

Prostor zaujme cihlovými stěnami a nezakrytým stropem, kde jdou vidět staré trámy. Vše navíc doplňovaly řezané květiny, které byly ve vázách uzpůsobené do nádherných kytic – nic přeplácaného, vše čisté a elegantní.

Zajímá vás design? Tvoříte nebo radši koukáte? A jak vnímáte podobné akce jako právě PDW nebo koncept obchodu Deelive?

S úsměvem, Karo

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply