„Tak já si teda koupím to biobavlněný tričko, když je tady tak vychvaluji.“ Při pohledu na visačku mě ale překvapí ta záplava nových neznámých slov!? Se spoustou z nich se totiž v běžném oděvním řetězci jen stěží setkám…

BETTER COTTON INICIATIVE (BCI)

S tímto označením se můžeme setkat především u vybraného oblečení značek Lindex, CA, Nike, Benetton. Pokud jste si, stejně jako já, lámali hlavu, cože zkratka znamená, tady je vysvětlení: BCI je největší program zaměřený na udržitelné pěstování bavlny na světě. Minulý rok se do něj zapojilo na 1,6 milionů farmářů z 23 států. V projektu aktivní zemědělci se při produkci bavlny zaměřují na ochranu životního prostředí, vody a půdy; minimalizují používání pesticidů. Povoleno je ovšem pěstování geneticky modifikované bavlny. S ohledem na sociální podmínky je zakázaná dětská práce, podporují se tamní komunity. Produkty označené BCI nejsou z organické bavlny.

DIVERSE FIBERS

Tímto označením se odlišují brandy, které používají jiný materiál nežli konvenční bavlnu – například konopí (Bohempia), bambus (Reparáda), soju nebo len. Zachovávají tak bohatou biodiverzitu přírody.

FAIR TRADE

Jedná se o spravedlivý obchod, který dává lidem ze třetích zemí možnost uživit se vlastní prací a za důstojných podmínek (přístup k ochranným pomůckám, zemědělské produkty jsou pěstovány s ohledem na životní prostředí, platí zákaz dětské práce, dochází k rozvoji dlouhodobých obchodních vztahů). Fakta a čísla zde.

GOTS

Global Organic Textile Standard je celosvětově uznávaná norma zpracování textilií vyrobených z organických vláken. Zahrnuje také ekologické a sociální podmínky v rámci dodavatelského řetězce. Všechny chemické procesy musí být hodnoceny a splňovat základní požadavky na toxicitu a biologickou rozložitelnost. Je zakázáno používat toxické těžké kovy, rozpouštědla, syntetické látky. Jakýkoli polyester použití při výrobě musí být recyklovatelný. Obalový materiál nesmí být z PVC, musí být z recyklovatelného zdroje. Chtěli byste se dozvědět víc?

svetr, kalhoty: sekáč, přívěsek: vintage, brýle: prehistorický Promod, tenisky: Vagabond ze Zoot

HAND MADE/ DIY KITS

Všechny řemeslně a ručně zpracované produkty. Za udržitelnou je považována podpora drobných výrobců a živnostníků.

LYOCEL (TENCEL)

Tkanina vyrobená z celulozových vláken (eukalyptového dřeva) – funkčnost materiálu je založena na uspořádání těchto vláken, čímž je schopen absorbovat až o 50% více vody než bavlna, výborně chladí, v zimě hřeje a je prodyšná, nemačká se a je velice jemná. Další informace a tipy na péči v mém článku Materiálovo II.

MADE IN CZ/ SK/ EU

Za udržitelné je při takovémto označení považována krátká vzdálenost mezi továrnou a konečným zákazníkem. Finta současných obchodníků ale spočívá v tom, že často 9/10 produktu ušijí v Asii a v EU se už jen přišijí např. knoflíky… Cedulka ale nese označení Made in EU, tedy poslední zastávky ve zpracovatelském řetězci.

OEKO-TEX Standard 100

V obchodech se už poměrně často můžeme setkat s tímto označením. Má zaručit, že dané oblečení bylo testováno na přítomnost chemických sloučenin v oděvu (formaldehyd, kyselé a alkalické chemikálie, pesticidy, konzervační látky – PCP, těžké kovy, karcinogenní barviva,…). Certifikace už ale nezohlední podmínky pěstování a zpracování bavlníku. Testuje se až výsledný produkt.

ORGANIC

Pod tímto označením se skrývají přírodní materiály, které byly vypěstovány bez zásahu chemie a genetické úpravy. Otázkou zůstává, jestli nebyla použita i při dalším zpracování??  Navíc se při jejich pěstování spotřebuje několikanásobně méně vody a ve většině případů je možné produkty taktéž kompostovat. Narazit můžeme na bavlnu, vlnu, konopí. Organické oblečení na Etikbutik nebo v Nile.

Co vás odrazuje na případném nákupu férové módy? Víte, kde ji v Česku sehnat? A jak se stavíte k alternativně klasické kůže? 

Hezký týden. S úsměvem, Karo