Každý den je v těsném kontaktu s našimi nejintimnějšími částmi těla, přesto se o něj nezajímáme tolik, jak bychom měli. Řeč je o spodním prádle. Z jakého je materiálu, jak bylo barveno? Na to se vám dnes pokusím odpovědět.
Článek vznikl ve spolupráci s Organic Basics – linky na produkty obsahují affiliate.

Nebezpečné chemikálie v našem oblečení

Vzpomínáte si na článek Nezpečné chemikálie v našem oblečení? Psala jsem v něm o tom, že v roce 2011 představila organizace Greenpeace výzvu, která poukazuje na spojení mezi módními domy, výrobci jejich oděvů a toxickým znečištěním vody po celém světě. Ta si klade za cíl ukončení používání nebezpečných chemikálií. Po léta průmyslové země používaly řeky jako možnost, jak se efektivně zbavit odpadních vod. Smutným faktem je, že se chemické látky dostávají i do našich vodních zdrojů – když si oblečení po zakoupení doma v pračce vypereme. Faktem zůstává, že oděvní průmysl je vysoce chemizovaný. Vždyť jen:

 • při pěstování bavlny se spotřebuje 25 % světové spotřeby pesticidů a 11 % světové spotřeb insekticidů.
 • Dalších 9 miliard kilogramů chemikálií se spotřebuje při výrobě textilních materiálů a oděvů (celkem asi 2000 druhů, z toho jen 16 je klasifikováno jako zdraví neškodlivých).
 • Barvení textilu přispívá 20 % k celkovému průmyslovému znečištění vody.
 • Z obuvnického a textilního průmyslu pochází až 8% vyprodukovaných skleníkových plynů (z toho největší podíl patří barvení oblečení). 
(Ne)bezpečné spodní prádlo?

O přítomnosti nebezpečných látek ve spodním prádle upozornil už v roce 2012 český časopis dTest. Z výsledků testu spodního prádla, který provedl vyplynulo, že:

 • zdravotní problém představovalo prádlo s potisky, které obsahovalo vysoké množství škodlivých ftalátů a dále nonylfenolu, který znečišťuje odpadní vody a hromadí se v živých organismech.
 • Prádlo bylo nestálobarevné a to především za působní potu a praní.

Na Slovensku se pak tématu v roce 2013 věnoval Výskumny ústav textilnej chémie.

Organic Basics

Mám tedy nesmírnou radost, že jsem se mohla spojit s dánskou Slow Fashion značkou Organic Basics a představit vám jejich produkty. Upřímně – od prvního okamžiku, co jsem podprsenku i kalhotky vybalila (a vyprala) bych si už s největší chutí neoblékala nic jiného. Na obojí pěji celý týden chválu, kde se dá. Důvod je jednoduchý – jsou neskutečně pohodlné, skvěle padnou a třeba podprsenka, ačkoli je bez košíčků, mi prsa skvěle vytvaruje.

S krejčovským metrem v ruce jsem velikost volila podle tabulky u jednotlivých produkůt. Protože trička a košile nosím 38-40, zvolila jsem podprsenku velikosti M; kalhoty mám 40-42, a tak mám kalhotky L. Myslím, že mi vše perfektně sedí i díky široké gumě, která vůbec neškrtí.

Motem Organic Basics je Basically Better Made. Consciously created. Designed to last.“ To v jejich podání znamená, že látky, ze kterých tvoří jsou:

 • certifikovaná GOTS biobavlna (nevíš, co GOTS znamená?), barvená GOTS certifikovanými barvivy,
 • recyklovaný nylon,
 • tencel, který je nejudržitelnější materiál současnosti. Tkanina vyrobená z eukalyptového dřeva zajišťuje funkčnost materiálu: absorbuje až o 50 % více vody než bavlna, výborně chladí, v zimě hřeje a je prodyšná, nemačká se a je velice jemná. Eukalyptus navíc roste rychle a nepotřebuje přehnané zavlažování, nenapadají ho škůdci. Z tencelu je vyrobeno i mé spodní prádlo.
 • Více o Organic Basics materiálech zde.

Organic Basics navíc každé tři měsíce navštěvuje továrny v Turecku i Portugalsku a kontroluje etické podmínky práce. Balíček mi přišel zabalen v papírové krabičce. Skvělé, že?!

Jestli chcete vyzkoušet Organic Basics na vlastní kůži, mám pro vás 10 % slevu s kódem INKPOT2.

Jak nakupovat spodní prádlo?
 • Nepořizujme prádlo v tržnicích. Vím, to ekologické je o dost dražší, ale krok za krokem se to dá zvládnout. Já do toho tedy jdu!
 • Vhodnější je světlé prádlo, protože u tmavého a barevného může docházet k uvolňování nestálých barev a díky tomu ke vzniku alergií.
 • Vyhýbejme se potiskům na prádle.
 • Nové prádlo je nutné před nošením vždy vybrat, odstraníme tak část nežádoucích škodlivých látek.
 • Jako vodítko nám může být certifikace Oeko-Tex, GOTS a další, které zaručují chemickou a ekologickou nezávadnost textilu.
 • Další tipy na etické spodní prádlo (vč. českého) naleznete v mém Fair Fashion Guide.

Kde spodní prádlo nakupujete? Máte zkušenost s ekologickými alternativami?

S úsměvem, Karo

Děkuji za možnost focení v krásných prostorách Bohemia-Apartments.  Za fotkami stojí skvělá Lucien Photographer.