Londýn nikdy nepatřil mezi místa, kam bych se nutně potřebovala podívat. V mém žebříčku měst ho lehce předbíhá Barcelona, Amsterdam nebo Krakow. Na druhou stranu jsem chtěla uzavřít trojici Paříž-Berlín-Londýn a konec letošního června k tomu krásně vybízel. Ačkoli nákup levných letenek již v lednu může házet dojem, že vše bylo pečlivě naplánováno, kdo mě zná, ví, že jsme většinu věcí zařizovali až pár dní (konkrétně dva poslední) před odletem. 

Vzlétáme

… a byla to jízda. Tedy spíše let – ten měl totiž hodinu zpoždění a když už jsme konečně všichni zadoufali, že se přeci jen vzlétne, kapitán zahlásil bouřku nad Německem, která se rovnala další hodině a půl sezení naprázdno v kabině. Z původního příletu v 19:30 se tedy rázem stalo 21:30. Jenže to jsme nepočítali s dlouhou pasovou kontrolou a zácpou z letiště Stansted. To už jsme začali být trochu nervozní, protože hodiny ukazovaly 23:30 a my se měli hlásit na hostelu. Konečně metro, kupujeme Oyster Card (jízda s ní nás místo 4.90 vyšla metrem pouze na 2.40) a nasedáme. Jenže Londýn není Praha, těch linek je tu milion a navíc z jednoho nástupiště odjíždí vlaků víc! Tedy okružní jízda nočním městem?! Dlouhá noc ovšem nekončí, tohle byl pouze „začátek“. Po té, co se nám podařilo najít správný spoj, jsme skončili 2 zastávky od naší výstupní stanice s oznámením, že se teď v noci provádí oprava tratě, což v překladu znamená „vystupte si a zařiďte se, jak chcete“. Noční autobus? Neznáme jeho číslo, za taxi se nám platit nechce a podle Google Maps (podle kterých jsme nakonec celý Londýn prochodili) to není na ubytování tak daleko. 4 kilometry nočním Londýnem po celodenním sezení v autobuse a letadle byla přijatelná „vzpruha“ a po malých problémech s ubytováním uléháme v 2:30 ráno.

Cool Cousin

Tak takhle vzniklo těch 100 kilometrů pěšky po Londýně. Zpětně to hodnotím jako dobrý nápad, protože za pět dnů, které jsme tu strávili, jsme viděli opravdu hodně míst, která bychom při třídenním maratonu po všech známých památkách nestihli. My si vyčlenili času víc, jelikož naším cílem nebylo jen chození „po povrchu“. Skvěle se nám v tomto osvědčila aplikace Cool Cousin, kde si nastavíte parametry a místní vám tu pak ukážou jejich tajné tipy. Tak jsme navštívili třeba kavárnu Workshop Coffee, Neal’s Yard (fotka dole) nebo báječné tržiště plné jídla Ropewalk – jen si předem zjistěte otevírací dobu.

Neal’s Yard

Co bych doporučila?
  • Parky a nic než parky – snídani, oběd, večeři v nich. Jsou všude a najdete v nich celý Londýn.
  • Cesty autobusy, které jsou ještě levnější než metro a poznáte tak město z výšky. Doporučuji vyjet mimo City – do míst, kde bydlí obyčejní lidé. To abyste neviděli jen pozlátko a výlohy světových značek, ale i tržiště muslimských čtvrtí, chudobu předměstí a hipsterský East End.
  • Muzea a galerie, která jsou zdarma. Za návštěvu stojí The British Museum (klikejte), The National Gallery (nevynechejte tento obraz – který patří mezi 30 nej děl galerie) a taky Tate Modern (kde jsem nepochopila snad nic z vystaveného, ale je z něj nádherný výhled na Londýn a to zadarmo) a Tate Britain, kde se specializují na čistě britské umělce.
  • Projděte si Westminster, Notting Hill a Kensington – tři mé nejoblíbenější čtvrti – a odtud pokračujte podél řeky k Battersea Power Station a k budově MI7.
  • Zavítejte do nějakého z mnoha vintage shopů.
  • Kromě známého tržiště Camden Market si projděte i přilehlou část města a zahrady The Regent’s Park.
  • Nechceteli, stejně jako my, platit nehorázné vstupné za London Eye, nabízí se naštěstí víc možností, jak vidět město z výšky. Kromě již zmiňovaného Tate Modern například i z Monument of The Great Fire nebo ze Sky Garden (nutná rezervace)
  • Vydejte se po stopách Sherlocka a navštivte nemocnici, odkud skákal nebo místo, kde se natáčela Baker Street.
  • Do 18. února 2018 probíhá v muzeu Victoria and Albert Museum výstava o dílu Blenciagy, kterou doporučuji navštívit. Seznámila jsem se tu nejen s jeho dílem, ale i odkazem v podobě dalších  současných návrhářů. V muzeu je navíc k vidění i stálá expozice o historii módy.

Kensington

Greenwich

Mým nejoblíbenějším místem Londýna se však stala dnes již čtvrť Greenwich. Jste vlastně ve velkoměstě, ale na vesnici zároveň (o čemž fotka dole skvěle vypovídá). Místo přecházení poledníku (za což si docela připlatíte) se raději jděte podívat ještě dál – do vesničky Blackheath, kde na vás dýchne TA britská atmosféra (které se v multiculti Londýně moc nedočkáte).

Belenciaga

Tři týdny po

Jsem zpátky doma. Když teď nad Londýnem přemýšlím, určitě se tam jednou vrátím, nejdřív ale procestuji svět. Nechci napsat, že jsem městem na Temži zklamaná…, … ale vlastně jsem. Všechno hezké přehlušila rychlá móda v podobě Primarku, společně s rychlým občerstvením včetně Tesca (kuře v toastu pocházelo z Thajska). Ty tam jsou malé lokální obchůdky. To už spíš narazíte na restaurace či kavárny. Možná jsem hledala špatně nebo se málo dívala, ale těch sto kilometrů o něčem svědčí a je důkazem, že Londýn mé město nebude.

Co na Londýně oslovilo Vás? Kam se vracíte a nakolik ho vůbec znáte? 

S úsměvem, Karo