Fashion

SUN WAKES ME UP

Březen 15, 2017

Jaro mě táhne ven.

Ven, ven, ven.

Nebýt zavřená v místnosti, roztáhnout křídla a letět, uniknout z klícky. Dneska jsem si poprvé všimla, že v šest ráno už je světlo. V tu chvíli mě zavalila vlna radosti, že už je konec dlouhých nocí a brzy končícího dne. Ještě loni jsem byla ranní skřivan, ale po letošním zimním semestru, kdy jsem plně najela na noční učení, se mi nedařilo vylézt z postele před sedmou (nebo jen s velkým přemáháním).

Včera mě ven vytáhlo sluníčko a ještě jsem si šla zaběhat. Nad Vltavou se vznášel ranní opar, Náplavka byla téměř prázdná a já si užívala pohybu společně s racky, kteří mi křižovali cestu. Minulou sobotu jsme navíc s fotografkou Lucien zavítaly na náplavkové farmářské trhy, které mají vždy neopakovatelnou pozitivní atmosféru. Stánky s lokálními produkty od pečiva, zeleniny, květin až po proutěné košíky a opravdu dlouhé fronty na kafe od Mama Coffee, jsou pro mě něco, na co si ráda najdu čas.

Jaro je celé o kabátu trenchcoat, který má svůj původ ve vojenském kabátu nošeným hojně za první světové války Brity. Vynález baloňáku si nárokují dvě firmy Aquascutum a krejčí Thomas Burberry, který si nakonec nechal střih v roce 1901 patentovat. Pro trench coat je důležitá nepromokavá bavlněná látka, které je dosaženo impregnací nebo, jako u toho od Burberryho, přímo tkaninou gabardén, která má specifickou žebrovitou strukturu. Specifikem jsou i ramenní přezky, hluboké kapsy pro uschování mapy, pásek na stažení v pase a kovová očka, která měla sloužit na zachycení ručního granátu. Po druhé světové válce, ve které ho nosily už i armády např. USA a Ruska, se dostává i mezi civilní obyvatelstvo a díky filmu se z něj stává hit. Nezapomenutelný je ve Snídani u Tiffaniho, kdy v něm Audrey Hepbernová mokne v dešti nebo ve snímku Kramerová vs. Kramer s Maryl Streep.

hat: from Rome, coat, shirt, jeans: Promod, pearls: Bijou Briggite, basket: Levandulová, shoes: Shoes Republic Kotva

Jak jste na tom s ranním vstáváním vy? Daří se vám někdy lépe a někdy hůř? Jak na vás působí pozitivní nálada všude kolem a věděli jste něco o historii nejnošenějšího typu kabátu světa?

S úsměvem, Karo

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.