„Jo dneska je čtyřiadvacátého. No a co? Jo ony budou Vánoce… Už ani ne měsíc!? Vážně?“

Jestli tomu nemůžete uvěřit stejně jako já tento týden, jste tu dnes správně. Nastal totiž nejvyšší čas začít přemýšlet nad tím, čím naše nejmilejší potěšíme. Čas strávený společně je sice nejlepší, ale něco malého nikdy neurazí, že :).

Ráda bych vám dnes nabídla možnost, nahlédnout do lokální české tvorby, která je udržitelná svou malovýrobou i myšlenkou a snahou. To proto, že kdy jindy si vzpomenout na ony „zlaté české ručičky“ než teď o Vánocích. 

Jak nakupuji dárky?

Cítíte už tu vůni cukroví, vidíte rozsvícené svíčky na vánočním věnci a těšíte se na kapra s pořádným salátem? Já teda jo! Vánoce pro mě jsou časem, kdy se můžu alespoň na pár dnů zastavit, a co jsem na vysoké, také strávit pár dnů s rodinou. Už dávno nejsou o darování si milionů zbytečností. U nakupování dárků se snažím myslet na jejich účelnost (ale ne moc okatou), originalitukvalitu a odkud pochází. Alespoň jednou za rok si říct, že chci podpořit místní tvorbu a jejího autora popř. prodejce. I proto v dnešním výběru najdete věci jen z čistě českých obchodů a jejich tvůrců. Jdete do toho se mnou?

Předvánoční prodejní festivaly

… jsou mojí oblíbenou adventní zastávkou. Mám možnost tu nasát onu atmosféru příprav a podívat se pod tvořivé ruce přímo danému designerovi. Ani letos mě nich nečeká málo, protože…

… hned 1. 12. začíná dětský prodejní festival Mini, kde najdu všechno pro ty nejmenší z naší rodiny. 

O týden později se náměstí Václava Havla zaplní stánky v rámci Dyzajnmarketu, kde budou mít všechny tyhle nádherné věci.

A ve stejném termínu pofrčí trochu „vyšší dívčí designerská“ i v Mánesu – další Lemarket je tu!

Pro „pomalé“ dárky zajdu na SLOU Fashion Days, které se budou konat 15. – 16. 12.

17. 12. bude v pražském Skautském institutu dobročinný bazar pro Azylovou farmu Jarikhanda.

Mint market už roztáčí svá kola. Každý víkend v Holešovické tržnici se jede český design! Já už tam byla, a vy?

Kamenné obchody a eshopy

A když se nezadaří na žádné z akcí, jsou tu jistoty v podobě kamenných obchodů (ráda se bavím přímo s prodejci, kteří mi vždy skvěle poradí – třeba v Nile nebo Booktherapy) nebo e-shopy (škola, práce, škola, ZKOUŠKOVÉ! = málo času).

Pro děti 

časopis raketa / šedý plyšák / dřevěný kočárek / bubínek / knížka  / tahací myš/ pexeso / ptáček /

Pro dámy

předplatné Soffy / bio tělový krém od Lišky Mazané / náramek z Metráže / rozložitelné sáčky na ovoce Frusack / kožené rukavice / miska / ponožky / pohárek / mycí olej / kuchařka

Pro pány 

diář Papolote ft. Cesta domů / obal na tablet / motýlek / zmijovka / pásek / pero / manžetové knoflíčky / ponožky / Outdoorová kuchařka

Vánoční dobrý skutek

Před Vánoci se vždy roztrhne pytel se všemi charitativními projekty. Ačkoli se snažím myslet na ostatní i jindy než v tento čas, kdy jindy darovat drobnou pomoc?

Mikulášská potravinová sbírka

Pečení pro lidi bez domova

Coffee to Help

vše vintage ze sekáče / boty: Vagabond

Vím, nakupování dárků před Vánoci není lehký job. Všude ty davy lidí… Snažme si z nich udělat příjemnou záležitost. Zamyslete se, co obdarovaný může potřebovat, čemu se věnuje či o čem sní. Sepište si seznam a jděte pouze za oním (ušetříte tak fůru času bloumáním na prázdno po obchoďáku). A ještě lépe, navštivte nějakou lokální akci s místními tvůrci. Uděláte tak radost nejenom obdarovanému, ale i autorovi věci. Okolo nás je přeci tolik šikovných lidí, pojďme je podpořit. A nakonec se zastavte – vy sami – nasajte atmosféru, dejte si svařák, chaitea nebo cokoli co máte rádi. Vždyť Vánoce tu jsou pro nás, ne my pro ně!

Máte v plánu navštívit nějaký prodejní festival? Nějaké tipy na jiné než ty pražské? Ráda je sem zařadím! Jak si plánujete nakupování dárků? A dostáváte nákupní horečku? 

S úsměvem, Karo 

photo: Lucie Řezníčková