Pojem Slow Fashion alias pomalá/ zodpovědná/ férová móda na tomto blogu určitě nesetkáváte poprvé. O to víc je možná zarážející, že jsem se ještě nevěnovala jeho vysvětlení. Tak dneska to napravím. Mám pro vás 10 faktů o Slow Fashion, které byste určitě měly vědět.

Začnu trochu ze široka a to otázkou: Kam byste si radši zajdete na dobrý burger? Do fast foodu nebo do restaurace, kde vaří z místních surovin a pečou si vlastní housky? Troufám si tvrdit, že většina z nás by zvolila druhou možnost, protože: nikoho totiž neuspokojí tuna majonézy, housky z polotovaru a maso, které „zahlédlo zelenou louku“ maximálně z rychlíku při jeho přepravě. Naopak za dobrý burger se nebojíme si připlatit… A jak to všechno souvisí s módou? Stejně jako vzniklo tzv. Slow Food jakožto protipól Fast Foodu, byla jen otázka času, kdy se stejný pojem spojí s oblečením!

O Fast fashion se svět začal globálně zajímat po pádu budovy Rana Plaza v Bangladéši v roce 2013.  Ta si vyžádala na 1 129 obětí.  V domě si své zboží nechávalo šít několik nadnárodních oděvních řetězců (mj. Benetton, Mango, Primark, Walmart). V okamžiku, kdy se v budově objevily praskliny, byli zaměstnanci banky, která v ní též sídlila, evakuováni. Zaměstnancům textilky však nařídili jít i další den do práce. Těžké stroje, které v osmipatrové budově stály se podepsaly na její špatné statice a následném katastrofálním neštěstí. Myslím si ale, že i tato strašná událost přinesla něco pozitivního – zájem o to, kde a za jakých podmínek se naše oblečení šije. Jako reakce na neštěstí pak vznikla spousta iniciativ – mimo jiné Fashion Revolution (o té příště) nebo filmů, např. The True Cost.

Fast Fashion je pojem používaný pro označení oblečení, které je vyrobeno doslova rychlostí blesku – z módního mola do vaší skříně za tři týdny (viz minulý článek)!? Při tom ovšem stihne obletět svět, zničit svou výrobou kus životního prostředí a dělníkům v továrnách způsobit nemalé sociální a zdravotní újmy. Teď to trochu zlehčuji, ale v základu se jedná o výrobu oblečení, které je rychle dodáno zákazníkovi přímo pod nos a to samozřejmě podle posledních módních trendů. Základem jsou: nízká prodejní cena = nízké náklady na výrobu – čti horší materiál, platy zaměstnancům pod hranicí chudoby, chybějící ochranné pomůcky, žádné sociální a zdravotní pojištění a mateřská!? Neustálý tlak na rychlost dodání zboží do západních obchodů (protože konkurence nikdy nespí, že) a nadprodukci. To všechno vede k otřesným podmínkám zaměstnanců v továrnách (dlouhé směny, špatné pracovní pomůcky, ) a ekologickým katastrofám (vysychání Aralského jezera kvůli zavlažování bavlníkových plantáží, vykácení až 70 milionů stromů kvůli získávání dřeva na výrobu viskózy a její následné zpracování způsobující znečištění zdroje pitné vody – jezero Poyang v čínské provincii Jiangxi).

Myslím, že lepší než o ničivém efektu mluvit, je ho zažít a vidět na vlastní oči, třeba:

-převzato z www.nila.cz

Myšlenka Slow Fashion přichází jako reakce na nadvýrobu a možnost zodpovědného nákupního chování (nejedná se tedy o opak, ale kompletní změnu nákupního chování). Já bych ji definovala jako promyšlený nákup kvalitního oblečení, o kterém víme, kde a za jakých podmínek bylo vyrobeno (ideálně z lokálních a etických surovin a navržené místními návrháři), je recyklovatelné. Transparentnost a dostupnost informací o všech částech produkce oděvu jsou tu na prvním místě. Způsob, jak takového šatníku docílit nabízí například Capsule Wardobe (mé články Jak si ji sestavit, „Francouzský šatník“ v pěti kouscích)

10 zajímavostí
  1. Pomalá móda se řídí třemi pravidly: méňe je více; kvalita nad kvantitou a nakupovat lokálně.
  2. Móda je druhý nejšpinavější průmysl na světě hned po tom ropném.
  3. Poprvé pojem Slow Fashion použila v roce 2008 (před 10 lety!) Kate Fletcher z Centre for Sustainable Fashion.
  4. Livia Giuggioli – manželka herce Colina Firtha – je jednou z hvězd pomalé módy. Našlápnutou kariéru herečky vyměnila za boj o udržitelnost ve fashion průmyslu. Se svým bratrem založila Eco-Age – agenturu, která radí firmám jak být profitabilní a udržitelní zároveň. V roce 2009 založila Green Carpet Challenge, iniciativu, která se snaží dostat na hvězdný červený koberec férovou módu. S návrháři z celého světa spolupracuje na vytváření rób, které pak oblékají hvězdy jako Maryl Streep, Ema Watson, Nicole Kidman nebo Marion Cotillard. Mrkněte na videa z kodaňského summitu nebo mrazivý Handprint.
  5. Vyšla kniha Overdressed: The Shockingly High Cost of Cheap Fashion
  6. Minulý podzim se v Miláně poprvé rozdávaly ceny za udržitelnou módu. I v tomto má prsty již zmiňovaná Livia Gioggioli.
  7. Ačkoli přírodní materiál, je bavlna jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí (přezdívá se jí bílé zlato). Na výrobu jednoho trička je potřeba 2650 litrů vody, které se rovnají 40 sprchováním. Navíc je při pěstování bavlny nutno použít  obrovské množství pesticidů a hnojiv, které způsobují množství kožních problémů. Alternativou jí může být biobavlna, která se pěstuje bez použití chemických postřiků. V  obchodech ji poznáte podle certifikace GOTS, Fair Trade, Bluesign nebo Oeko Tex.
  8. Podle výzkumu prováděného britskou společností Wrap (the Waste and Resources Action Programme) Britům běžně jeden kousek oděvu vydrží v šatníku 2,2 roku než je vyhozen do koše.
  9. Za rok se na světě spotřebuje 80 miliard tun oblečení.
  10. Ve Velké Británii končí každý rok na skládkách kolem 235 milionů kusů textilu. Každý obyvatel se tam v průměru zbaví 19 kusů oděvů, 7 z nich skončí rovnou v koši, v Číně končí každý rok na skládkách dokonce až kolem 26 000 000 tun textilu. Jak se zbavit starého oblečení jsem vám sepsala v tomto článku.
Kam pro další informace?

Pokud jste dočetli až sem, gratuluji! Těší mě, že vám současná situace není lhostejná. Musím říct, že tak dlouhou dobu jsem zatím žádný článek netvořila (cca 10 hodin práce).  A víte co, nelituji! Sama se díky tomu posouvám, zjišťuji, učím se… A hlavně mám pocit, že to má celé smysl. Poselství tohoto textu je vám říct, že hlavní změna musí proběhnout v naší hlavně zákazníka módních řetězců. V tom, že budeme nad nákupem přemýšlet, zjišťovat a hledat si informace a být jim otevření. Ano, znamená to více času, ale ten se nám, myslím, vyplatí koupí kvalitního oděvu, kterým nezpůsobíme újmu jeho výrobci ani životnímu prostředí.

Co si vy sami představíte pod pojmem Slow Fashion a co vás zajímá při nákupu oblečení? Jaký fakt vás překvapil nejvíc?  A chtěli byste víc takovýchto článků? 

S úsměvem, Karo