Capsule Wardrobe, Fashion, Udrž.to

UDRŽ.TO: 9 tipů na nákup v sekáčích

Leden 8, 2018

Často se mě ptáte, jak se mi daří nakupovat v sekáčích. Upřímně, neexistuje tu jedna univerzální rada (jako ostatně nikdy na nic), ale je pár věcí, o kterých si myslím, že stojí za to znát.

Vlastně je to jednoduché, mám to v genech. Mamka nás od mala neoblékala do ničeho jiného než do věcí z druhé ruky. Důvod byl prostý – 90. léta, malé město, do kapsy hluboko a obchody s hezkými kousky nikde. Kupovat dětem nové oblečení, když z něj za půl roku vyrostou nebo si ho hned po hodině zašpiní, nemá přece moc cenu. Skvěle o tomto problému píše Kamila Boudová.

Teď na vysoké vycházím z přesvědčení, že není nutné zahlcovat planetu novým a novým oblečením. Zároveň mám také možnost definovat, kdo jsem a najít doslova poklady, kterým můžu vdechnout nový život. Nákup v sekáči je jako honba za pokladem, ukrytým na dně moře a když ho získáte… prostě terno! Věci, které jsem sehnala v sekáčích, jsou mými nejoblíbenějšími kousky v šatníku. Teď už si zbývá jen říct, jak takové můžete najít i vy!

 • Náhoda. Nejít do sekáče s tím, že hledám konkrétní kousek. To odejdete maximálně naštvaní, protože tak to v těchto obchodech nefunguje. Tady platí zákon náhody a čistého štěstí.
 • Je fajn mít sestavený wishlist kousků, které by váš šatník rád přivítal. Po těch se při návštěvě sekáče podívat, pokud tam nebudou, smůla. Musíte počkat do příště.
 • Ale třeba objevíte něco jiného, úžasného. Pak je tu pravidlo číslo čtyři.
 • Využitelnost. Řekněte si, jestli daný kousek opravdu potřebujete. Pokud ho zvládnete skombinovat do tří a více možných outfitů, je váš. Pokud ne, patří zpátky na ramínko. Zbytečně by vám ve skříni překáže. Pozn. sekáče jsou plné úžasných extravagantních kousků, které se vám na první pohled můžou zdát skvělé, ale ve skutečnosti by zabíraly akorát místo.
 • Materiál. Okoukněte u vašeho nového pokladu materiál (polyester a akryl NE, hledejte vlnu, kašmír, bavlnu – sekáče jich jsou plné) a stav. Může se stát, že kousek bude mít dírku či jinou vadu – zvládnete ji zašít nebo opravit?
 • Úpravy. Ovládáte základy šití? Co si přešít dlouhé neforemné šaty na sukni (přesně tohle jsem udělala, koukněte). Skvělé nápady najdete na blogu A Pair and A Spare a YoutoBe.
 • Sekáčová halenka a nové perfektně padnoucí džíny? Šaty z druhé ruky a červené lodičky? Takhle to nosí nejenom Pařížanky (co tak asi na sobě může mít Adenorah), ale i seveřanky.
 • Vracejte se. Pro jedno kvítí slunce nesvítí. Často se chodím do sekáče jen mrknout. Bez cíle a pak …
 • A moje nové krédo na závěr? I oblečení ze sekáče musel někdo navrhnout a vyrobit. A to, že nás nestojí téměř nic, neznamená, že nestojí nic i planetu. Tu naši. Zamysleme se, jestli danou věc skutečně potřebujeme. Pokud ne, nechejte ji tam pro někoho jiného.

A to je vše. Jak prosté. Jen stačí vydržet, mít trpělivost. Zahrát si na lovce, bavit se tím. Hledat jehlu v kupce sena, najít ji, a pak ji vynosit do samého roztrhání. S miliony oprav, ale vaším příběhem o jedné nalezené věci, které vdechnete nový život.

Kam tedy v Praze vyrazit?

Do sítí Textil House a Genesis, do Malé černé na Letné, Fifty Fifty na Vinohradech, do Punktury, kde nakupují holky z Herbáře, naproti OC Flora s věcmi na váhu.

Pro pravé retro kousky do Boho Vintage a Studio Vintage. Pro upcycling do Recycle with Love nebo 1981.

Luxusnější módu najdete ve Slow v Řeznické nebo na Ovocném trhu či u Malostranského náměstí.

A na závěr k outfitu. Ten je 100 % sekáčový, inspirovaný loňským výletem do Antwerp. Tohle město mě opravdu zasáhlo. Skloubilo v sobě historickou architekturu s tou moderní, minimalismus se zdobnými prvky, galerie s kavárnami. A ta móda, lépe řečeno styl! Na každém rohu nějaký zajímavý obchod s bavlněnými, vlněnými nebo koženými věcmi. Atwerpanky jsou navíc velké minimalistky – jejich oblečení je jednoduše střiženo, z kvalitních materiálů a v neutrálních barvách. Nádhera! A pokud je libo trochu inspirace od místních?

Jak jste na tom s nákupem v sekáčích? Baví vás lovit nebo vás odrazují haldy oblečení? 

Hezký týden s úsměvem, Karo 

PS.: příští týden to tu bude knižní 😉

 

Fotila Dáša Kollárová

You Might Also Like

10 komentářů

 • Reply sarushef Leden 9, 2018 at 5:20 pm

  souhlas, ja zatim nakupuju v sekacich jenom obcas, ale zase kupuju stejně tak i jenom minimum v normálních obchodech 🙂 a krasny fotky 🙂
  Sarushef blog

  • Reply Karolína Leden 15, 2018 at 8:10 am

   Myslím, že „občas“ je skvělý začátek a celkově malé množství nakupovaného oblečení úžasný výkon.
   Hezký den,
   Karo

 • Reply karolina Leden 15, 2018 at 2:38 am

  kousky zabíraly, tvrdé y, seveřanky, malé s.

  • Reply Karolína Leden 15, 2018 at 8:09 am

   Díky! Opraveno 🙂

 • Reply Julie K. Leden 17, 2018 at 12:31 am

  Tohle je skvělá náhoda, zrovna dneska jsem se snažila najít nějaké tipy na sekáče v Praze, jelikož se tam tenhle týden chystám, ale nic pořádného jsem nenašla. A teď náhodou narazím na tvůj článek s tipy na sekáče v Praze – určitě nějaké z nich obejdu. Ani nevíš, jak jsem za tenhle článek vděčná.
  Co se týče mého vztahu se sekáči. Jako malá jsem sekáče nesnášela, přesně proto, že nás do oblečení z nich mamka oblíkala. Až teď jako starší jsem si chození do sekáčů oblíbila – dají se tam najít opravdu skvělé kousky za ještě lepší ceny a líbí se mi, že člověk nikdy neví, co si odnese domů 🙂

  • Reply Karolína Leden 17, 2018 at 6:28 pm

   Ahoj,
   tak to jsem moc ráda, že ti pomohl :). Pokusím se vytvořit i mapku, kde by byly všechny zaznačené. Přeji hodně štěstí na „lovu“.
   Hezký den,
   Karo

 • Reply Dana Zimova Leden 22, 2018 at 6:41 pm

  Paradni clanek. Hahaha, ja jsem v devadesatkach byla na gymplu, takze uz jsem lovila sama pro sebe a s kamoskama jsme chodily hrabat po vyucovani. Ted kupuju obleceni i pro dcery a obcas se fakt zadari. Jeste mam jeden tip- naproti OC Flora je sekac, kde maji slusnej vyber fake kozisku 🙂

  • Reply Karolína Leden 22, 2018 at 7:18 pm

   Ano, ano – v tom sekáči mají věci na váhu, že? 🙂
   Karo

 • Reply DonaLabuznikova Květen 31, 2018 at 2:15 am

  Ahoj já nakupuju z druhé ruky moc rád, je to ekologické a navíc i dáváš něčemu co by možná skončilo i v koši druhou šanci. Na vinted nakupuju často, pak ještě různé second handy u nás ve městě, bazos a nedávno jsem objevil i online second hand https://www.onlinesekac.cz/ , což je taky super.

  • Reply Karolína Květen 31, 2018 at 12:03 pm

   Díky za tip, kouknu.

  Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.