Často se mě ptáte, jak se mi daří nakupovat v sekáčích. Upřímně, neexistuje tu jedna univerzální rada (jako ostatně nikdy na nic), ale je pár věcí, o kterých si myslím, že stojí za to znát.

Vlastně je to jednoduché, mám to v genech. Mamka nás od mala neoblékala do ničeho jiného než do věcí z druhé ruky. Důvod byl prostý – 90. léta, malé město, do kapsy hluboko a obchody s hezkými kousky nikde. Kupovat dětem nové oblečení, když z něj za půl roku vyrostou nebo si ho hned po hodině zašpiní, nemá přece moc cenu. Skvěle o tomto problému píše Kamila Boudová.

Teď na vysoké vycházím z přesvědčení, že není nutné zahlcovat planetu novým a novým oblečením. Zároveň mám také možnost definovat, kdo jsem a najít doslova poklady, kterým můžu vdechnout nový život. Nákup v sekáči je jako honba za pokladem, ukrytým na dně moře a když ho získáte… prostě terno! Věci, které jsem sehnala v sekáčích, jsou mými nejoblíbenějšími kousky v šatníku. Teď už si zbývá jen říct, jak takové můžete najít i vy!

  • Náhoda. Nejít do sekáče s tím, že hledám konkrétní kousek. To odejdete maximálně naštvaní, protože tak to v těchto obchodech nefunguje. Tady platí zákon náhody a čistého štěstí.
  • Je fajn mít sestavený wishlist kousků, které by váš šatník rád přivítal. Po těch se při návštěvě sekáče podívat, pokud tam nebudou, smůla. Musíte počkat do příště.
  • Ale třeba objevíte něco jiného, úžasného. Pak je tu pravidlo číslo čtyři.
  • Využitelnost. Řekněte si, jestli daný kousek opravdu potřebujete. Pokud ho zvládnete skombinovat do tří a více možných outfitů, je váš. Pokud ne, patří zpátky na ramínko. Zbytečně by vám ve skříni překáže. Pozn. sekáče jsou plné úžasných extravagantních kousků, které se vám na první pohled můžou zdát skvělé, ale ve skutečnosti by zabíraly akorát místo.
  • Materiál. Okoukněte u vašeho nového pokladu materiál (polyester a akryl NE, hledejte vlnu, kašmír, bavlnu – sekáče jich jsou plné) a stav. Může se stát, že kousek bude mít dírku či jinou vadu – zvládnete ji zašít nebo opravit?
  • Úpravy. Ovládáte základy šití? Co si přešít dlouhé neforemné šaty na sukni (přesně tohle jsem udělala, koukněte). Skvělé nápady najdete na blogu A Pair and A Spare a YoutoBe.
  • Sekáčová halenka a nové perfektně padnoucí džíny? Šaty z druhé ruky a červené lodičky? Takhle to nosí nejenom Pařížanky (co tak asi na sobě může mít Adenorah), ale i seveřanky.
  • Vracejte se. Pro jedno kvítí slunce nesvítí. Často se chodím do sekáče jen mrknout. Bez cíle a pak …
  • A moje nové krédo na závěr? I oblečení ze sekáče musel někdo navrhnout a vyrobit. A to, že nás nestojí téměř nic, neznamená, že nestojí nic i planetu. Tu naši. Zamysleme se, jestli danou věc skutečně potřebujeme. Pokud ne, nechejte ji tam pro někoho jiného.

A to je vše. Jak prosté. Jen stačí vydržet, mít trpělivost. Zahrát si na lovce, bavit se tím. Hledat jehlu v kupce sena, najít ji, a pak ji vynosit do samého roztrhání. S miliony oprav, ale vaším příběhem o jedné nalezené věci, které vdechnete nový život.

Kam tedy v Praze vyrazit?

Do sítí Textil House a Genesis, do Malé černé na Letné, Fifty Fifty na Vinohradech, do Punktury, kde nakupují holky z Herbáře, naproti OC Flora s věcmi na váhu.

Pro pravé retro kousky do Boho Vintage a Studio Vintage. Pro upcycling do Recycle with Love nebo 1981.

Luxusnější módu najdete ve Slow v Řeznické nebo na Ovocném trhu či u Malostranského náměstí.

A na závěr k outfitu. Ten je 100 % sekáčový, inspirovaný loňským výletem do Antwerp. Tohle město mě opravdu zasáhlo. Skloubilo v sobě historickou architekturu s tou moderní, minimalismus se zdobnými prvky, galerie s kavárnami. A ta móda, lépe řečeno styl! Na každém rohu nějaký zajímavý obchod s bavlněnými, vlněnými nebo koženými věcmi. Atwerpanky jsou navíc velké minimalistky – jejich oblečení je jednoduše střiženo, z kvalitních materiálů a v neutrálních barvách. Nádhera! A pokud je libo trochu inspirace od místních?

Jak jste na tom s nákupem v sekáčích? Baví vás lovit nebo vás odrazují haldy oblečení? 

Hezký týden s úsměvem, Karo 

PS.: příští týden to tu bude knižní 😉

 

Fotila Dáša Kollárová