Myslím, že za ten rok a kousek už jste poznali můj styl – trochu dívčí, trochu romantický a inspirovaný padesátými léty a Paříží. Potom vám určitě došlo, že letošní kolekce, která se objevila v obchodech je můj šálek kávy. Všechny ty volánky, mašle, kostky a květiny jsou přesně to pravé ořechové, co bych ráda měla ve skříni. ALE …

… pokud chci zastávat, dodržovat a  propagovat myšlenku Slow Fashion, mohlo by se zdát, že tohle všechno mi zůstane odepřeno. Vždyť si vzpomeňte na tento článek o šoku, který mi způsobila jarní kolekce. Otázka tedy je, jak zůstat trendy a zároveň co nejméně podporovat mašinérii velkých textilních konglomerátů.

Sestavit si wishlist

Jelikož mé studentské konto neoplývá miliony a šatní skříň není nafukovací, je mým první krokem sestavení „seznamu“ věcí, které se mi líbí a jsou trendy, ale zároveň si dokážu představit, že je vytáhnu i za pět let a nebudu se „bát“ je nosit. Pro mé účely jsem vybrala letošní kolekci z Manga, což je sice známá Fast Fashion značka, ale jejich materiály i střihy jsou jakžtakž nositelné.

Sekáče, blešáky, bazary a babiččina skříň (aneb to už tu jednou bylo)

Jak kdysi řekla, myslím, že to byla Coco Chanel, „módou včerejška opovrhujeme, ale módu předvčerejška milujeme a toužíme, aby se stala módou zítřka“. Můj první krok tedy logicky vede do sekáčů a zapomenutých koutů ve skříních babiček. Protože odkud dnešní návrháři čerpají vám nemusím říkat.

Šití

Pokud se mi nepovedlo objevit nic zajímavého, nabízí se varianta šití. „Off Shoulder“ top ze staré košile nebo děravé kalhoty po domácku? Protože proč platit za to, že vám někdo zničí džíny a vyinkasuje si za to dvojnásob než za ty klasické? Třeba Burda nabízí rychlo kurzy nebo ZOOT lehké DIY návody.

Udržitelné obchody

Předposlední zastávkou jsou obchody, které se snaží o znovuvyužití starého oblečení tak, že jej jejich majitelky přešívají a dávají jim podobu moderního kusu oděvu (článek o upcycling). Určitě znáte Recycle with Love nebo Win Win, ale co třeba Lubica Skalská? Další jména najdete tu. Nebo radši lidovou tvorbu? Mám ráda web Artbe – pro mě hezčí a upravenější variantu oblíbeného Fler nebo slovenské Sashe (mrkejte, co na mě na první dobrou vyskočilo).

Cesta do řetězce

Když už to fakt jinak nejde (a já vím, že často ne), nastává okamžik pravdy, tak jako je tomu dnes u mě. Vydávám se na cestu do Manga. První, co mě vždy v jejich pobočce Na Příkopech překvapí, je vůně, která se line obchodem a taky ta paleta barev, jež je zvlášť teď v létě obrovská. Začínám vybírat – držím se seznamu a hlavně, koukám na materiály! (první článek tu). V hlavě si skládám outfity, do kterých by se daný kousek hodil (vždy alespoň 3, jinak nebude mít ve skříni místo). Vše, co je sice hezké, ale k mému ostatnímu oblečení nepasuje, neberu.

Slevy

Teď v červnu se samozřejmě vyplatí ještě pár dnů počkat, než všechno půjde do slev. Koukněte na tenhle článek, kde jsem se o nich rozepsala.

Tak, to by bylo. Jsme u konce. Jako dobrý příklad předchozího postupu dávám top, který mám v dnešním outfitu na sobě. Je právě z Manga, moc dobře se nosí (bavlna + len), není nutné ho žehlit a můžu ho, myslím, vytáhnout po celý rok.

top: Mango, culottes: inkpotSTORIES, heels: Tamaris

Líbí se vám letošní letní kolekce? Jak jste na tom s trendy – ovlivnila vás současná vlna devadesátek nebo zůstáváte sví? A co vás přinutí, si daný kousek koupit? 

S úsměvem, Karo

photo: Lucien