Od té doby, co jsem na vysoké v Praze, každé mé ráno začíná balením batohu na celý den. Od notebooku, věcí do školy, práce a na cvičení až po svačiny. Jsem totiž svačinkářka a krabičkářka a nebojím se to přiznat. Zvlášť pak od doby,  co se snažím žít s trochou menší produkcí odpadu. Všechny ty sáčky, petky a obaly jsou totiž pěkně zbytečná věc a pěkně mi lezou krkem. 

Základem všeho je plánování (co jiného byste ode mě čekali, že :)). Díky jídelníčku od Petra Havlíčka, podle kterého se teď snažím řídit, vím, co si mám na druhý den uvařit a připravit s sebou. To se mi též osvědčilo i vzhledem k nákupům potravin, na které vyrážím v sobotu. Vím tak dopředu, kolik čeho mám koupit a nestává se mi, že v ledničce něco zbude.

Jak si tedy balím svačinu s co nejmenší dopadem a odpadem?

  • Chleba, housky a rohlíky si balím do látkových ubrousků – většinou starších látek, které jsem po domácnosti sesbírala a převazuji je lýkovým provázkem (viz fotka). Látku pak každý večer přeperu v teplé vodě s přírodním mýdlem a lžičkou octa pro dezinfekci.
  • Jogurty nosím ve skleničce od zavařenin. Má tu výhodu, že víčko nepovolí (na rozdíl od plastových) a obsah se mi nevylije do batohu.
  • Na kousky nakrájenou zeleninu se mi osvědčilo balit do sáčků z Ikea, které jsou nepropustné. Ráda bych sice snížila „plastovou“ stopu i zde, ale zatím se mi nedaří najít vhodné skladné řešení (další krabičku do batohu už opravdu nevydám).
  • Má krabička na oběd sice není super eko a je z plastu, ale na tisíckrát se mi její koupě vyplatila, protože v ní nosím obědy každý den už tři roky. Navíc má skvěle těsnící víko, které nepropustí jedinou kapičku (třeba ze salátu). Další alternativou jsou ty nerezové.
  • Pití si nosím ve skleněné lahvi ReTap, kterou stačí každý den propláchnout čistou vodou a jednou do týdny ji umýt v jaru a octu.

Jasné, že nastanou i chvíle, kdy prostě nestíhám vařit a doma popadnu první, co mám po ruce a v půlce dne zjistím, že nemám co jíst. „Všechno“ sice vyřeší sámoška na rohu, ale i pak se snažím o co nejmenší produkci odpadu. Můj tajný tip jsou starší plastové sáčky z předchozích nákupů/ látkové, které mám schované po kabelkách, a pak Frusack. Ale o tom zase příště ;).

Jak to máte se svačinou a jejím balením vy? Těším se na vaše tipy. 

S úsměvem, Karo