Minulý týden jsem složila zkoušku z účetnictví (na podruhé). Yes! To, co by se ale mělo testovat v dnešním světě je, dle mého, mimo jiné test z „účtovnictví“ – rozumějte – spravování účtů na námi vlastněnými/ přihlášenými účty v rámci sociálních sítí, eshopů, bankovních či telefonních služeb a … dosaďte si co chcete … dalších.

Kolik účtů máš, tolikrát si člověkem.

Jak často se vám stalo, že jste zapomněli nějaké přihlašovací heslo a kolik si jich vůbec pamatujete? Já dohromady asi tři, ke zbytku používám jedno a to samé nebo se přihlašuji přes facebookový účet. S tím souvisí i další téma – kolik toho o nás tyto aplikace vědí? Můj mobil je v mnohém opravdu chytřejší než já. Řekne mi, kolik jsem ušla za den kilometrů, ví kde se nacházím a ve vyhledávači na internetu mi podstrčí na první dobrou věci, která právě hledám. Neděsí vás to trochu? Mě totiž jo.

Myslím, že skvěle na to reaguje myšlenka nového filmu The Circle, který si věnuje ztrátě soukromí za pomocí sociálních sítí.

V rámci témat Udrž.to mě v poslední době hodně zajímal rozdíl mezi velmi diskutovanými pojmy recycling a upcycling.

V rámci recycling se staré materiály přetváří na zcela nové formy, které jsou opět vrženy do koloběhu. Většina materiálů však vlivem opotřebení ztrácí svou hodnotu (třeba papír) a k jejich přeměně je vyžadováno velké množství energie a dalších surovin.

Upcycling nebo česky zužitkování však představuje maximální využití produktu v jeho původní formě. Můžeme nám tak sloužit až do konce jeho životnosti. Tím šetříme energii a zdroje, které jsou nutné k procesu recyklace. Řešíme tak spotřebu, šetření a zbytečné vyhazování odpadu. Příkladem můžou být i tyto modré bavlněné šaty. Na začátku devadesátek si je mamka dovezla ze zkušené z Německa, nosila je v době, kdy jsem byla ještě na houbách a i po tom. Přežily nejeden skautský tábor až si opět našly cestu ke mě. Trochu jsem je zkrátila a upravila střih a teď je nosím snad vůbec nejradši.

dress and bag: vintage, jacket: second-hand, belt: Zoot, earings: Bijou Brigitte

Jak jste na tom s vašimi účty vy? Máte ke každému jiné heslo nebo používáte stále to samé? A kolik toho o vás ví váš „chytrý kamarád“? 

Znali jste rozdíl mezi up a recyclingem? Co si myslíte o tomto současném trendu? 

S úsměvem, Karo

photo: Lucien