Z veganství se v posledních několika letech stal takový trend, že i já sama cítím v zádech jeho dech. Nejen přátele, ale hlavně sociální sítě, videa a spousta článků, které se ke mně dostávají, mi naznačují, že bych se měla vydat tímto směrem. Kromě změny jídelníčku však tento životní styl znamená i úplný konec nákupu kožených věcí (bot, kabelek, bund). A já se tak musím ptát: je veganská kůže skutečně udržitelná?

V první části dvoudílné série článků na téma: „Víte, jak byly vyrobeny vaše boty?“ jsem vám poodhalila neetický a špinavý kožedělný průmysl, který např. na výrobu 1 kg surové vydělané hovězí kůže spotřebuje až 17 100 litrů vody a patří tak mezi čtvrtý nejšpinavější průmysl hned potom těžebním. Nechceme-li tento nesmyslnný koloběh jako spotřebitelé podporovat – jaké alternativy existují?

Ráda bych ještě napsala, že nemám osobní zkušenost s žádným ze zmiňovaných materilů a všechny informace jsou podloženy jednotlivými weby.

Veganská kůže ≠ koženka

Veganskou kůži si nejčastěji představíme jako alternativu k té klasické – v rámci jejíž výroby nebyly použity žádné živočišné složky. Svou životností a funkčností se však dokáže vyrovnat kůži ze zvířat.  Většina, dnes produkovaných bot z veganské kůže, je vyrobena z PVC (polyvinylchlorid), který je jeden z nejtoxičtějších materiálů vůbec. Na rozdíl od přírodních vláken není rozložitelný a recyklovatelný – na skládce ho tak najdeme ještě za několik desítek let. Při jeho výrobě navíc vzniká vedlejší produkt dioxin – vysoce karcinogenní látka. Vzhledem k tomu, že jde o ropný produkt, nemůže tu být o ekologii a udžitelnosti vůbec řeč.

Obrázek 1: D’ALESSANDRO, Nicole. Why You Should Avoid PVC Products. EcoWatch[online]. Jun. 18, 2014 02:15PM EST [cit. 2019-02-03]. Dostupné z: https://www.ecowatch.com/why-you-should-avoid-pvc-products-1881927242.html

Této neznalosti však využívají velké řetězce, které těží z tzv. greenwashingu (použijí dobře znějící eco-friendly název „vegan“ pro produkt, který jím ve skutečnosti není) a jenž jim „dovolí“ nadprodukci syntetických výrobků a umělých kožešin. PVC se tedy raši vyvarujme.

Oľga Garajová, zakladatelka obchodu EtikButik k tomuto tématu pro magazín Material Times řekla: „Úplně nejjednodušší definice veganských bot by zněla: boty, které nejsou z kůže. Nicméně z mého pohledu je tato definice neúplná a za veganské boty nepovažuji levné koženkové boty z běžných řetězců. Veganská obuv, jak ji chápu, je vyrobena také za férových podmínek z kvalitních materiálů neživočišného původu, s ohledem na životní prostředí a často samotnými vegany. “  

Veganská kůže může být vytvořena i ze syntetických mikrovláken (kombinace polyamidu a polyuretanu), které mají podobné vlastnosti jako živočišná kůže: jsou prodyšné, tvarem se přizpůsobí vaší noze, vodě a oděruodolné. Tyto dvě látky jsou však také ropným produktem a jejich dopad na životní prostředí si snadno domyslíme (viz video). Pokud bych se pro tuto alternativu rozhodla, vždy budu hledat výrobek, od kterého očekávám vysokou kvalitu a min. 10iletou trvanlivost.

Piñatex

Veganské boty se dají vyrobit i z přírodních složek – jedním z nich je právě Piñatex – materiál vznikající z ananasových listů, tedy vedlejšího produtku = odpadu při pěstování ananasů. Z listů se se oddělí vlákna a biomasa, kterou je možno použít jako přírodní hnojivo nebo palivo. Firma spolupracuje s farmáři na Filipínách a dbá na zachování etických podmínek výroby. Boty z Pinatexu jsou voděodolné, antialergenní a  dýchají.

Korek

Veganská kůže z korku je skvělou udržitelnou alternativou – jedná se vlastně o kůru dobu korkového, který roste ve Středomoří, na Pyrenejském poloostrově a v severní Africe. Největším pěstitelem je Portugalsko, odkud pochází polovina světové produkce. Korek se ze stromu sloupává po 25 letech od jeho výsadby, a pak každých cca 9 let, kdy nová kůra doroste. Další skvělou vlastností je snadná recyklace, výsadba dubů navíc zamezuje odlesňování a zpomaluje postup požárů. Tento materiál je voděodolný, nevyžaduje zvláštní péči, je odolný proti oděru, trvanlivý, izoluje a je lehký.

Recyklované petlahve, pneumatiky a upcycling kůže

Z obou produktů se dá vyrobit recyklovaný polyester. Dvěma důvody, proč se recyklaci věnovat je: nižší spotřeba energie (mezi 33 – 53 %!), méně CO2 emisí (až o 54,6 %) a zároveň petlahve neputují na skládku. Z recyklovaných pneumatik se nejčastěji vyrábí podrážka bot, vhodné jsou i na kabelky. Více informací zde.

Upcyclingem kůže se zabývá např. švédská značka Deadwood, která ze starých neforemných kožených kabátů šije nové, moderní biker jacket ♥. Koupit se dají např. v pražském obchodě Eco Fashion Labels.

Kombucha

Možná i vy si občas koupíte tento fermentovaný čaj. Bakterie může být využita i na výrobu látky, která texturou připomíná kůži, na rozdíl od ní za sebou ale zanechá téměř nulovou ekologickou stopu. Až doslouží, je navíc kompostovatelná.

Malai

Tento nový biomateriál má slovensko-indické kořeny. Vyvinula ho designérka Zuzana Gombušová a její indický přítel Susmith C. S. v Indii. Malai má přízvisko „kokosová kůže„, protože se jedná o tzv. bakteriální celulózu pěstovanou na kokosové vodě. Ta je poté spojována s přírodními banánovými, konopnými či sisalovými vlákny. Malai je voděodolný a dá se tvarovat i do trojrozměrných předmětů. (Soffa č. 28). 

Další materiály
 • muskin z hub, který je vzhledově podobný semiši
 • palmleather využívající listy indické palmy – tedy odpad
 • vlákno z řas kelp
 • papír
Jak o veganskou kůži pečovat?

Patřičné informace, jak se o daný produkt starat by vám měl poskytnout prodejce; vždy záleží na druhu materiálu. Na webu Etikbutiku jsem našla: „V případě potřeby stačí boty otřít vodou navlhčeným hadříkem, není nutné je ani impregnovat, materiál je sám o sobě nepromokavý.“ Dostupný je i speciální leštící krém na obuv. Osobně si ale myslím, že se nemůže nic zkazit ani použitím klasického včelího vosku na boty. Více informací o péči naleznete zde.

Mé tipy pro nákup veganských produktů jsou:
 • Nosme boty, které už vlastníme. A starejme se o ně. I když přejdeme na veganskou filozofii, nejhorší co můžeme udělat je, vyhodit naše stále nositelné kožené (či jiné) boty.
 • Nakupujme u ověřených prodejců – v Praze např. Etikbutik, značky MATT & NAT. Více v mém Fair Fashion Guide.
  • Např. značka MATT & NAT vyrábí své produkty z polyuretanu a PVC. Zároveň však využívá recyklovaný nylon, korek a jejich podšívka je 100 % z recyklovaných lahví.
 • Čtěme cedulky se složením a péčí!
 • Preferujme raději přírodní, rozložitelné materiály před těmi umělými.
 • Nekupujme zboží na jednu sezónu, ale na několik let dopředu. Jen tak se vyhneme nadměrné spotřebě.
 • Vždy počítejme s tím, že byla při výrobě použita různá syntetická pojiva, jejichž původ nám zákazníkům bývá často skryt.
 • Materiálů, které by se daly zařadit do kategorie „veganská kůže“ je nepřeberné množstvívíce zde.
Závěrem

Důvodem pro napsání tohoto článku byl fakt, že jsem dosud věděla jen velmi málo o alternativách koženého zboží a tak úplně mu nevěřila. Ačkoli si stále nejsem jistá tím, že mi veganské boty vydrží déle než ty kožené, mám teď ucelenější obrázek o tom, co je na trhu a jaké funkční vlastnosti tato alternativa má (často srovnatelné s kůží). Pokud se časem rozhodnu pro nákup výrobku z veganské kůže, budu se snažit o výše zmíněné body.

Jakou zkušenost s veganskou kůží máte vy? Objevili jste další alternativy? Nebo i nadále zůtáváte příznivci klasické kůže? 

S úsměvem, Karo

photo: @sankohrasko